Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Nepostradatelní – kniha vás postrčí, změna je na vás

By on 27. 6. 2011 in Témata with komentáře 4
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Když jsem se rozhodl přečíst si Nepostradatelné, příliš jsem netušil, co od knihy očekávat. Ačkoliv její autor Seth Godin je takřka světovým fenoménem, byl jsem jeho názory dosud nepoznamenán, a ačkoliv jsem na internetu čas od času narazil na jeho blog, článků jsem si od něj přečetl jen minimálně. Přesto, nebo možná právě proto, mě jeho kniha mile překvapila. A možná dokonce změnila.

Doba se mění

Nosnou myšlenkou Nepostradatelných je mnohými dosud nezpozorovaná změna, která venku, právě teď, pomalu ale jistě probíhá. Ti, jež si to uvědomí, se stanou vítězi, ti, kteří to budou nadále ignorovat, by se na lepší zítřky těšit rozhodně neměli. Svět se mění. Normálnost, průměrnost, poslušnost a snaha zapadnout, která od nás byla po staletí vyžadována a ke které jsme byli vychováni, již není způsob, který by nám zajistil slušné živobytí. Pravidlo, které nám říká dobře se uč, najdi si práci, choď včas, nevyčnívej, dodržuj pravidla a společnost se o tebe postará, přestává platit. Dnešní doba je jiná – pokud splníte tyto podmínky, tj. budete průměrní, hrozí nebezpečí, že společnost se o vás stejně nakonec nepostará. Je naopak pravděpodpné, že nestanete-li se svému okolí nepostradatelnými, nebudete-li svému zaměstnavateli přinášet zvláštní přidanou hodnotu, dříve nebo později vás vymění stejně snadno, jako ozubené kolečko v pomyslném stroji.

Seth Godin proto navrhuje: Staňte se pilířem! Buďte nepostradatelní! Nebojte se vnést do své práce nový rozměr – lidskost. Zapomeňte na pravidla, na předpisy i na to, že byste neměli vyčnívat. Neříkejte: „Tohle není v mé náplni práce.“ Pracujte s nadšením, s láskou, s emocemi. Nebojte se problémů, naopak je vyhledávejte a snažte se je řešit. Nebuďte kolečkem ve stroji a dokažte všem okolo, že vás není snadné nahradit. Nebojte se prezentovat své dovednosti, získávejte nové kontakty, naučte se vést… postarejte se, ať vás vaše pověst předchází!

Ještěr v nás

Že to není nic pro vás? Že jste rádi za své jisté a nic měnit nechcete? Nechcete nebo se bojíte? V tom je totiž podstatný rozdíl. Zaprvé, jisté nemáte vůbec nic, za druhé, strach měnit věci, vést lidi, ukazovat nový směr a nést za to zodpovědnost, má každý. Já, vy i Seth Godin. Je to přirozené a není na tom nic špatného. Může za to náš ještěří mozek – primitivní část mozku, kterou jsme zdědili po prapředcích, a která nám říká uteč nebo bojuj. A tak bez přemýšlení utíkáme nebo nesmyslně bojujeme, místo abychom věc promysleli a našli správné řešení. Zůstáváme v komfortní zóně a jakémukoliv nebezpečí se zdaleka vyhýbáme… ještěr v nás nerozpozná, že většina nebezpečí v našem světě není skutečných, že o život většinou opravdu nejde. Ještěr se nerad rozhoduje, ještěr nerad kráčí do neznáma, ještěr vymýšlí neexistující problémy jen proto, abychom neuskutečnili změnu. Má rád své teplíčko, a vaším úkolem je, abyste si přítomnost ještěra uvědomili. Nevyhánějte ho, je zakořeněn hluboko ve vás, jen se mu naučte naslouchat. Uvědomte si, když k vám ještěr promlouvá a pak udělejte přesný opak toho, co říká.

Buďte jako pouliční umělec

Buďte tvůrčí, buďte kreativní, rozdávejte dary! Stejně jako pouliční umělec, jenž svým uměním obdaruje všechny kolemjdoucí, i vy rozdávejte dary bez nároku na odměnu. Zapomeňte na dnes tak rozšířenou ekonomiku darů – dávám, jelikož očekávám, že také dostanu. Místo toho se naučte rozdávat, protože to tak chcete: rozdávejte pozitivní emoce, řešte problémy, které jsou nad rámec vašich povinností, usnadňěte lidem cestu nebo se podělte na blogu o své myšlenky – toto jsou skutečné dary, které se vám vrátí mnoha způsoby.

Umělec je člověk, který využívá odvahu, pochopení problému, kreativitu a troufalost, aby změnil současný stav věcí. A umělec to bere osobně.
– Seth Godin, Nepostradatelní

Nebát se řešit problémy, vést ostatní, ukázat jim směr… v tom z velké části spočívá rozdíl mezi průměrným a nepostradatelným člověkem. Dokázat jednat s lidmi a vést je, je druh umění. A jak se tomuto umění naučit? Na to vám Seth Godin ani nikdo jiný odpověď nedá. Vedení totiž spočívá právě v tom, že se neřídíte návody, věříte svým instinktům a nebojíte se udělat krok, přestože můžete spadnout.

I vy se můžete stát nepostradatelnými

Jak píše Seth Godin, nepostradatelným se může stát kdokoliv – stačí se tak rozhodnout. Jistě, vyžádá si to od vás spoustu tvrdé práce. Přestanete však být pouhou součástkou ve stroji – součástkou, s kterou se nepočítá a kterou je tak snadné vyměnit. Místo toho se stanete jedinečnými a nahradit vás beze ztráty bude téměř nemožné.

A jestli to za tu námahu stojí? To už autor nechává na vás.

Chcete-li si Nepostradatelné přečíst (a nemíníte-li zůstat pouhou zaměnitelnou součástkou ve stroji ekonomiky, určitě byste měli), zakoupit si je můžete ZDE, jak v tištěné, tak v elektronické podobě.

Pavel Říha

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

Stránka, který odkazuje na tento příspěvek

 1. Nepostradatelní: Godinova továrna na umělce | Mít vše hotovo.cz | 11. 7. 2011
 1. crtec napsal:

  Super knížka. Godina znám, takže některé myšlenky se tam dost opakují, ale stejně stojí za to.
  Vlastní krátkou recenzi jsem sepsal tady http://crtec.blogspot.com/2011/04/seth-godin-linchpin-recenze.html
  Můžeme si zapolemizovat :)

  Honza

 2. Michal Pulda napsal:

  I já jsem knihu četl a nabyl jsem dojmu, že je myšlenkově plochá a nezajímavá. Nechci tím říct, že by myšlenka byla špatná (některé věci jsou opravdu dobré), ale celkově jsem četl i lepší interpretace tématu, psané lepším jazykem a vybavené lepšími souvislostmi. Navíc se Godin v rámci knihy naprosto zoufale opakuje.

  I já jsem napsal malou recenzi na svých stránkách. Rád uvítám každého, kdo má jiný názor. Moc rád si o tom popovídám.

 3. raro napsal:

  Nezvyknem písať komentáre, rád si prečítam knihy vydané JMP. Tento titul ma však sklamal. Ťažko sa číta. Informácie sú chaoticky zoradené, a keby išlo len o informácie. Autor si dal zrejme podmienku, ze veta musí mať max. 5-6 slov, a musí nasledovať bodka, obrazne povedané. Vety, odseky, kapitoly, je v tom neporiadok.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru