Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Pasti produktivní slasti

By on 18. 5. 2011 in Rozvoj with komentáře 3
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Jak jsem se na svém blogu občas zmiňoval, poměrně dost jsem se zabýval technikami GTD a jejich převedení do praxe. Když se člověk rozhlédne po webu, techniku GTD popisuje a praktikuje kdekdo. Na webu se válí tuny návodů, best practices, systém je neuvěřitelně variabilní, vznikají různé odnože, myšlenkové směry. Hraje si s tím opravdu dost lidí a ukazuje se, že ten systém je použitelný a při správném použití a zažití návyků, i  velmi přínosný pro organizaci a zvládání úkolů.

Postupem času jsem se naučil techniku GTD využívat tak, aby mi sloužila a byla k užitku. Ohnul jsem si systém dle potřeby, samozřejmě hodně zjednodušil. Přestal jsem hledal stále dokonalejší online nástroje (je to opravdu ztráta času a dost lidí na tom dokáží trávit hodně své produktivní doby), zažil si kontexty, zapojil do všeho jednoduchý mobilní Inbox přes iPhone a používal. Když bylo práce více, tak intenzivněji, když naopak bylo mrtvé období, kdy jsem se spíše nechal táhnout, tak samozřejmě méně, protože úkoly se daly zvládnout bez zásadních záseků.

Když se GTD ocitne mimo domov

Nikdy jsem si ovšem neuvědomil, že GTD se nejlépe provozuje v prostředí, které důvěrně známe, kde se umíme pohybovat, kde máme zajištěné odpovídající podmínky. Kde jsme takzvaně „doma“. Když se nad tím zamyslíte a představíte si svůj běžný pracovní týden, tak lze s určitou mírou přesnosti konstatovat, že se pohybujeme v určitých oblastech, ať již to je kancelář, město nebo část města, kavárny, dopravní prostředky, určitá geografická oblast. V těchto místech se pohybujeme a většinou se i setkáváme s určitým typem lidí. Převážně se tedy jedná o důvěrně známé prostředí. (když pominu občasné cestování „někam“)

Máme po ruce veškeré pomůcky, tj. mobil, netbook případně diář a máme možnost se připojit na Internet. Co se ale stane, když je člověk najednou vytržen z důvěrně známého prostředí a musí nenadále a skoro bez přípravy zvládnout zcela jiné, naprosto netypické úkoly za daný časový úsek. Pomůže mu GTD i tam?

Robinson „GTD“ Crusoe

Sám jsem se s tím setkal v minulých týdnech, kdy jsme dokončovali zatím největší rodinný projekt s názvem „cesta z města“. Skoro bez přípravy jsem musel skoro 14 dní fungovat v úplně jiném prostředí, s jinými lidmi (především dodavateli), ve zcela jiných podmínkách (20 km od Prahy občas prostě není mobilní signál, data 3G také již nejsou 100%), většinou v autě, nebo na stavbě. První věcí, kterou jsem musel zahodit, byl můj oblíbený iPhone. V místech se slabým signálem a při velmi zvýšené frekvenci hovorů (kdo by si pomyslel, že na konci projektu bude třeba zařídit ještě milion věcí..?“ samozřejmě  má nezkušenost) se vybíjel tak rychle, že jsem nakonec rezignoval na hledání fungující zásuvky a opět dal šanci svému soukromému minimalistickému Samsungu E1170, který sice neumí ani desetinu toho, co Jobsova iHračka, ale zato vydrží skoro měsíc bez nabíjení, vejde se do jakékoliv kapsy, snese špínu a prach a základní funkce zvládá velmi dobře. (o koncepci jednoduchého mobilu pro každý den napíšu pár řádek později).

Nemaje mobilní Inbox a pomocná udělátka, sáhnul jsem nouzově po papíru, čímž jsem se opět dostal na začátek doby, kdy žádná elektronika nebyla. Nebudu hrát machra, jako výchozí podklad mi stačila vytržená poslední prázdná stránka z nějakého návodu od elektrokotle. Tužku jsem našel pohozenou v autě. Metoda GTD se v ten moment smrskla na vytvoření jednoduchého seznamu, šipek, které nahradily v rychlosti kontexty, a poznámek čmáraných na okraj papíru. Soustředil jsem se pouze na to, abych se dokázal ve velmi rychlém čase popasovat s požadavky dodavatelů, banky a úspěšně naplánoval další postup, abych se vyhnul zbytečným prostojům či komplikacím při dokončování.

Poučení

Poučení, které jsem si odnesl z těch dnů by se dal shrnout asi takto: GTD lze nastavit jako velmi sofistikovaný funkční systém, který je dobrým sluhou, ale zlým pánem v momentě, kdy se dostaneme mimo zažité prostředí, ve kterém ho praktikujeme. Ve výsledku vše může působit až kontraproduktivně, protože čím složitější systém si připravíme, tím více věcí musí fungovat najednou (většinou online připojení, elektronika, postupy). V momentě, kdy jedna z věcí z toho uměle vytvořeného řetězce vypadne, člověk stojí nad všemi elektronickými robertky (nebo také drží ve špinavých rukou ze stavby svůj luxusní papírový diář), tápe a může být…

Proto si myslím, že je důležité nic zbytečně nekomplikovat, nepodléhat módnímu hype („když to funguje Babaoutovi, Márovi a ostatním, tak mě také“), vnímat celkově kontext toho, co dělám a co tím chci dosáhnout  a vždy mít připravenou záložní variantu. Nebo ještě lépe: systém si zjednodušit tak, aby byl použitelný opravdu všude, i na místech, kam se člověk dostane jednou za uherský rok a  s prostředky, které jsou spolehlivé a co nejméně závislé třeba na infrastrukturním pokrytí. Pak získáme opravdu zdatného pomocníka, který nám život a zvládání úkolů výrazně ulehčí.

Viktor Machek, blog

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Pavel Miksa napsal:

  Souhlasím s autorem, že čím primitivnější a jednodušší je vedení povinností, tím méně se zabýváme systémem jako takovým a můžeme se soustředit na práci a relaxaci. Minimalismus považuji za velmi užitečný životní postoj a to nejen ve vztahu k úkolům a nástrojům pro jejich řízení.

 2. peter napsal:

  S tým súhlasím.
  Mne niekedy stačí, ak musím použiť iný počítač.

  Na svojom NB už mám nainštalované všetky skratky, bookmarky a programy, ktoré potrebujem. Beží na Linuxe, takže miera personalizácie je obrovská. Raz sa mi však stalo, že som musel updatovať svoj blog z iného počítača a bolo to skoro nemožné. Všetky bookmarky, zdroje obrázkov a pomôcky boli v čudu.

  Preto sa snažím mať všetko lokálne.
  Tzn. papierový Moleskine a Getting things Gnome nainštalovaný na notebooku, ktorý je extrémne mobilný. Prípadne nosím so sebou USB kľúč s portable aplikáciami ako Firefox, Gimp a podobne.
  Takto sa mi málokrát stane, že by som bol vytrhnutý so svojho pracovného prostredia.

  Uvedomujem si, že to človeka dokáže rozhodiť a preto sa snažím takéto veci minimalizovať.

 3. Martin napsal:

  Už dávno jsem zjistil, že čím složitější systém, tím snadněji se porouchá. A platí to nejen o plánovačích.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru