Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Zastavte se

By on 29. 4. 2011 in Rozvoj with komentáře 4
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

V dnešním moderním světě je neustálá aktivita považována za něco naprosto běžného. A netýká-li se to těla, týká se to aspoň naší mysli, naší pozornosti. Celý den spěcháme, pracujeme, hovoříme, vyřizujeme emaily, chatujeme, překlikáváme mezi weby, klikáme na každý odkaz.

Zastavte se.

Alespoň na chvíli.

Poslouchejte svět okolo vás. Soustřeďte se na svůj dech. Nádech, výdech. Naslouchejte svým myšlenkám. Sledujte detaily ve vašem okolí.

Vnímejte ten klid a mír.

V dnešním moderním světě je neustálá aktivita považována za něco naprosto běžného. A netýká-li se to těla, týká se to aspoň naší mysli, naší pozornosti. Celý den spěcháme, pracujeme, hovoříme, vyřizujeme emaily, chatujeme, překlikáváme mezi weby, klikáme na každý odkaz.

Bez přestání běžíme, jsme trvale připojeni, neustále myslíme, ustavičně hovoříme. Není zde čas pro chvíli klidu – celodenní sezení před otravným počítačem a následně před uřvanou televizí, nelze v žádném případě za klid považovat.

A daň za to je vysoká: ztrácíme čas pro přemýšlení, pozorování a naslouchání. Ztrácíme možnost pocítit mír.

A co je ještě horší: všechen ten spěch bývá často kontraproduktivní. Já vím, v naší společnosti je činnost tím nejdůležitějším – když ji někdo nedělá, je v očích ostatních líný, pasivní a neproduktivní. A to přesto, že někdy je přílišná snaha horší než žádná. Můžete běhat jako šílení, běsnit a pokřikovat, ale stejnak neuděláte nic. Nebo možná uděláte mnoho, ale ne nic důležitého. A někdy může přehnaná snaha věci dokonce zničit, udělat je horšími než kdybyste zůstali v klidu.

A když jsme nuceni zůstat v klidu – protože stojíme ve frontě, sedíme v čekárně u lékaře nebo čekáme na autobus – jsme často netrpěliví a hledáme, čím si zkrátit dlouhou chvíli. Někteří z nás mají telefon, jiní vytáhnou zápisník, případně si něco čtou. Ostatní se nervózně vrtí. Zůstat v klidu není něco, na co bychom byli zvyklí.

Udělejte si chvilku a zamyslete se, jak trávíte své dny – v práci, po práci, po ránu, večer a o víkendech. Neustále někam spěcháte? Bez přestání vyřizujete emaily, sledujete zprávy a vždy musíte mít nejaktuálnější informace? Ustavičně se snažíte „mít vše hotovo“? Řítíte se skrz váš plán, odškrtávajíce úkoly jako stroj?

Je tohle způsob, kterým chcete trávit život?

Pokud ano, pak je vše v pořádku. Jestli ne, zkuste se na chvíli zastavit. Nemyslete na to, co musíte udělat, nebo co jste již udělali. Prostě buďte teď a tady.

Potom, co strávíte minutu, dvě v přítomnosti, popřemýšlejte o svém životě a o tom, jaký byste chtěli, aby byl. Představte si život bez zbytečného běhání, práce a spěchu. Naopak přidejte více klidu, míru a času k zamyšlení.

Pak vizi proměňte ve skutečnost.

Je to fakt jednoduché: jediné co musíte udělat, je každý den chvíli v klidu posedět. Poté, co si na to zvyknete, zkuste každý den pracovat o něco méně. Máte-li pocit, že žijete příliš rychle, zhluboka se nadechněte. Zpomalte. Buďte přítomní. Vyrazte hledat spokojenost místo toho, abyste na ni čekali.

Vychutnávejte si klid. Je to poklad, který tu je pro vás. A bude tu vždy.

Z knihy Tao Te Ching:

Není moudré utíkat vpřed.

Dech se krátí a působí stres.

Příliš energie do toho dáš,

a velmi brzy se vyčerpáš.

Takhle to není přirozené.

A cokoliv staví se proti tomu,

již brzy padne poražené.

Z anglického originálu „Be Still“ přeložil Pavel Říha ze serveru Zenhabits.cz (@zenhabitscz)

 

O zpomalení a soustředění již brzy v českém překladu knihy Focus – připravuje Jan Melvil Publishing, více zde.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Pavel Miksa napsal:

  Výborný článek na skvělém místě. Zastavení se, byť jen na minutu či dvě, je skvělý tip, jak v uspěchaném světě relaxovat. Podepisuji se pod tento článek a skládám zde veřejný příslib minimálně 1x denně se zastavit.

 2. Eda napsal:

  Dobrý článek. Ta horečná aktivita je někdy na místě, když například člověk potřebuje a musí něco dodělat a nic jiného mu prostě nezbývá. Ale jakmile to jen trochu jde, měl by si vydechnout. Jenže každý jsme jiný. Já mám rád klid, jiný zase není ve své kůži, když nekmitá. Ti, co mají rádi trochu relax a nehodlají se honit, bohužel nemají např. dodělaný dům, byt a vydělají sotva na živobytí. Holt se také třeba musí smířit s faktem, že neumí tak dobře anglicky, že nemají spravené zuby, že nebyli u moře, zatímco soused ano, že prostě nemají vše hotovo atd….Ale mohou být relativně klidnější. Říkám relativně, protože skutečnost, že nemají vše hotovo, jim na klidu určitě nepřidá.
  Dnešní svět je dost náročný a obstojí jen ti, kteří se nebojí vzít za práci. Co jeden považuje za zoufalý a neutěšený stav, jiný vnímá jako blahobyt. Nároky jsou velmi rozdílné a vždy je určitě snazší nechtít toho moc. Dokonce bych řekl, že mít minimální nároky v každém ohledu, je ideální stav. Každý ovšem nechce žít jako asketa. Doba nutí lidi vydělat mraky peněz, ale většinu z nich uvalí za nájem, benzín, zdrav.péči a nejrůznější poplatky. Takže davy lidí neskutečně kmitají, aby vůbec udrželi rodinu na alespoň trochu slušné úrovni a nemuseli se stydět.
  Na druhou stranu, když se chce, jde najít čas na zklidnění. Omezit, nebo vyřadit televizi, internet jen po kapkách a hle, už máme půlhodinu až hodinu denně, nebo i více k dispozici. Pokud někdo vysedává u piva, jde o další hodiny. Televizi už nepouštím dlouhé měsíce vůbec, mám jiné priority. Dá se to. Ale lidé se bojí klidu, je to něco, co nechápou a neví, co by jim to mělo přinést. Chtějí žít dál v oné pochybné plnosti. Jsou nesví, když alespoň něco nemají puštěné, když něco neslyší, nesledují….je to síla.
  Hluk, rychlost, vysoké výkony, neustálá komunikace, nároky v zaměstnání, to vše ničí zbytky klidu v člověku. Je třeba život vyvážit a vést své záležitosti rozumně. Ale od toho jsou tu pro poučení lepší, či horší knihy o timemanagmentu, filozofii, náboženství atd. Všechny směry mají člověku pomoci získat spokojenost a vyrovnanost. S tím se ale musí každý vypořádat sám, nikdo to za něj neudělá. Žádný prášek na to není a je to bolestný proces. Ale stojí to za to. Píšu z vlastní zkušenosti. Když mě okolnosti zatlačily do kouta, něco jsem provést musel, abych „nezahynul“.
  Jinak rady typu, zhluboka se nadechněte, zpomalte, buďte přítomní apod; jsou určitě pravdivé a mohou pomoci, ale bohužel to není tak jednoduché. Musí se jít ke kořenu problému a vysekat ho. A to vždy bolí, musí se totiž docela zásadně změnit myšlení, chování k sobě i druhým, omezit touhy, a mnoho dalších věcí. Pak se při poctivé a upřímné snaze dostaví žádoucí výsledek.
  Přeji všem, kteří už ono všeobecné šílenství těžko snaší, aby nalezli tu „svou metodu“ k sebeobrození a nepropadli definitivně světu, v jaké podobě ho teď vnímáme.

  Hezký večer

 3. Milan Švec napsal:

  Je skvělé, že je Zenhabits i česky a v takových výborných překladech. Mnohem líp se vychutnají detaily a souvislosti. Díky všem, kteří se na tom podílí a Pavlu Říhovi především.

  Budiž přáno všem, kdo se za něčím honí, aby přišli na to, že všechno stejně nestihnou.
  Aby našli svůj klid a mohli si ho dlouho ve zdraví užívat.

 4. Jan Miřacký napsal:

  Příjemně laděný článek, na podobné téma jsem asi před půl rokem napsal pár řádků, kde jsem nebyl tak důrazný a žádal jsem čtenáře, aby jen „zpomalili“ http://miracky.posterous.com/zpomalte

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru