Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Moleskine pro čtenáře a diváky

By on 15. 4. 2011 in Nástroje with Počet komentářů: 1
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Pro některé nezbytný společník, pro jiné snobský předražený blok s papíry, Moleskine se ale skloňuje na serverech osobní produktivity čím dál častěji. Jenže s touto značkou nepořídíte pouze zápisníky a diáře. Úspěchu se dočkala řada Passions, která – jak napovídá název – má být nápomocná při evidenci našich vášní.

Když jsme tu před časem měli několik textů o tom, jak trávit offline hodinu, čtení knih se v řádcích objevilo několikrát. Ať už čteme beletrii nebo odbornou publikaci, pracujeme na sobě, rozvíjíme se. Ne nadarmo Stephen Covey tuto činnost řadí mezi tzv. ostření pily, čili sedmý zastřešující návyk skutečně efektivních lidí. Doplnil bych to ale také o sledování filmů. Čas před plátnem, obrazovkou či monitorem nemusíme nutně brát jako příjemnou formu prokrastinace, nebo jako pouhé lenošení. A vlastně ne vždy musí jít jen o obyčejný relax. (Ostatně, já coby pedagog filmových dějin mám sledování filmů jako jeden z důležitých pilířů sebevzdělávání.) Dějiny filmu nám předávají stejně nosné informace jako jakékoliv jiné umění. A stejně jako literatura, i filmy se mohou stát pro nás vášní…
Co děláte, když dočtete knihu, dokoukáte film – a obojí ve vás zanechalo intenzivní pocity? Je škoda pak za pár měsíců, let (a pro někoho i týdnů) vzpomínat, co že nás to uchvátilo a proč vlastně. Existují sice online služby, kde můžete knihy či filmy hodnotit, budovat svoji knihovničku/filmotéku, podělit se o své názory. Ale pokud holdujete vůni papíru, měli byste se poohlédnout po něčem jiném. Třeba… třeba Moleskinu.

Jak Moleskine Film Journal, tak Book Journal mají obdobnou koncepci obsahu. Pojďme se na ni podívat:

Takový pomyslný prolog tvoří listy pro plánování – ať už návštěv kina, knih, které si chcete přečíst, nebo filmů, které zhlédnout v teple domova. Hned poté už většinu bloku zabírají stránky rozdělené podle abecedy. Co strana, to jeden titul. Zapsat můžete do jednotlivých políček základní údaje (bibliografické, filmografické), stěžejní budou ale oddíly pro poznámky z díla a pro jeho ohodnocení. Ve Film Journalu dokonce můžete zapsat, kdy,kde a s kým jste film zhlédli. Určení jednotlivých oddílků je smysluplné (odráží asi dle výzkumu potřeby čtenářů/diváků) a hlavně – poskytuje nejvíce místa pro vlastní poznatky a dojmy.

Zásadním problémem jakýchkoliv papírových bloků, jsou-li vázané a nikoliv v kroužcích, kdy lze průběžně doplňovat další listy, je omezená míra flexibility. Samozřejmě s ní se musí utkat i Moleskine Passions. Na každé abecední písmeno máte šest stran (šest titulů). To zcela dle uživatelských potřeb se přizpůsobuje poslední třetina bloku. Nabízí stránky prázdné (jen rozdělené vždy do pěti bloků) a v kapse Moleskina pak řadu nálepek na tyto strany, přičemž co nálepka, to možná kategorizace – např. kontaktů, kin, recenzí, online obchodů atd., atd. Samozřejmě můžete prázdné strany využít i k tomu, k čemu využíváte jednotlivé listy s abecedním řazením. A při troše dobré vůle a talentu lze do bloku přidávat další stránky (např. když je nějaké písmeno více vytížené). S Moleskinem totiž získáte i odkaz na webovou adresu, z níž lze stáhnout k vytištění ony šablony a vlepit do bloku.

Byť uznávám, že pro evidenci filmů a knih lze vybrat flexibilnější nástroj, pro ty, co chtějí evidovat zajímavé/důležité kousky tak, aby to mělo styl, je Moleskine Passions dobrou volbou. Už jen přebal, který (zvláště pak u Book Journal) v reliéfním, ale diskrétním, zpracování definuje onu konkrétní vášeň, potěší.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NJUOleGzn98[/youtube]

Moleskine Passions můžete koupit na penShop.cz, a pokud byste jeden chtěli dostat jako dárek, stačí, když napíšete na Mít vše hotovo o filmu či knize, který/á vás inspiroval(a), posunul(a) dál a obohatil(a). Popřípadě to uchopíte šířeji a zamyslíte se nad tématem filmy/knihy/umění a osobní rozvoj. Těším se na příspěvky! Posílejte je na tento e-mail do konce května.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

Stránka, který odkazuje na tento příspěvek

  1. O čem mluvím, když mluvím o běhání | Mít vše hotovo.cz | 2. 5. 2011

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru