Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Leo Babauta: Ve většině z nás je optimista

By on 4. 4. 2011 in Témata with Počet komentářů: 1
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Byl jednou jeden blog, jménem Zen Habits. Možná jste o něm slyšeli, možná ho čtete pravidelně. Neznáte-li ho, vřele doporučuji. Cílem tohoto článku je rozebrat úspěch Zen Habits, a následně společně s Leo Babautou probrat, jak a proč se zbavit zlozvyků a získat nové, lepší návyky. Skrze svůj blog a knihy Leo Babauta ukazuje, že i normální člověk dokáže neuvěřitelné věci. Jako manžel a otec šesti dětí přestal Babauta kouřit, zhubnul, zaběhl maratón, začal jíst zdravě, přeměnil svůj blog v úspěšný byznys… a navíc učí všechny své čtenáře, jak toho také dosáhnout.

Zen Habits má víc než 210 tisíc odběratelů a ještě více čtenářů. Není pochyb, že na tom Leo, obzvlášť v počátcích blogu, tvrdě pracoval. Byl zaměstnán na plný úvazek, zatímco stíhal psát ráno, v poledne, večer a někdy i častěji. Přesto je za úspěchem Zen Habits víc než jen štěstí a tvrdá práce.

5 důvodů, proč je Leo Babauta úspěšný

 1. Řídí se tím, co píše.
 2. Píše dobré věci.
 3. Neustále učí a sdílí svá tajemství.
 4. Jeho informace jsou užitečné a poctivé.
 5. Je to sympatický chlápek.

Tip: Leovi články ze Zen Habits vychází také v češtině na zenhabits.cz

—–

Abych problematiku návyků rozebral opravdu do detailu, šel jsem přímo ke zdroji. Leo byl tak laskavý a odpověděl mi na několik otázek.

Co vlastně znamená Zen?

Leo: Pro každého to znamená něco jiného. Pro mě je to jednoduše způsob, jak se naučit být přítomen, žít přítomným okamžikem. Je to velmi jednoduchá věc, ale změní naprosto vše.

Proč je pro nás osvojování dobrých návyků tak přitažlivé?

Leo: Ve většině z nás je optimista, který se, navzdory mnoha neúspěchům nastřádaných v průběhu života, domnívá, že se můžeme zlepšit. Tenhle optimista chce, abychom se stali tím nejlepším člověkem, jakým můžeme být. Vytváření lepších návyků je jednou z cest, jak toho dosáhnout.

Je lepší zbavit se zlozvyku nebo získat nový, pozitivní návyk?

Leo: Najděte spouštěč zlozvyku, a poté zlozvyk nahraďte pozitivním návykem. Pouhé odvykání může být hrozné, zatímco start nového návyku, nastavíte-li jej správně, se může stát příjemnou záležitostí. Příklad: jste-li zvyklí si po jídle (váš spouštěč) zapálit, místo toho se protáhněte a projděte na čerstvém vzduchu. Je to příjemné, a změnu návyku to udělá zábavnou.

Prokrastinace je obecně považována za špatný zvyk, ale není občas prospěšné na chvíli vypnout?

Leo: Samozřejmě, že je! Nejsme stroje a produktivita, za účelem chrlení jedné věci za druhou, je k ničemu. Potřebujeme přestávky, musíme obnovit svou mysl, vyžadujeme nicnedělání, protože právě tehdy jsme kreativní. Život bychom si měli užívat – pomalu jako archivní víno nebo chutný dezert.

Myslíš, že lidé odkládají věci ze zvyku, ze strachu nebo z nějakého jiného důvodu?

Leo: Strach je největším důvodem, ale může se z něho stát i zvyk –  je lehčí odkládat něco, čeho se obáváme, a místo toho dělat to, co nám dodává dobrý pocit. Jenže jakmile si na to zvykneme, je těžké (ne však nemožné) to změnit. Dalším obrovským důvodem k prokrastinaci je nedostatek motivace – nechceme se zkrátka věnovat obtížným věcem, pro které nemáme dostatečné opodstatnění.

A jak jsi na tom ty, Leo? Také odkládáš úkoly?

Leo: Jasně, pořád. Nejsem žádný robot. Když se nadchnu, například pro cvičení, budu místo své práce zkoumat cvičební plány různých lidí a úplně se v tom ztratím. Dobrá zpráva je, že z toho později mohu udělat “průzkum” a napsat o tom na blog.

—–

Když se učím nové dovednosti, snažím se učit od nejlepších. Ne jinak tomu bylo, když jsem se rozhodl žít jednodušeji a sdílet své zkušenosti na blogu. Sledoval jsem, co dělá Leo, četl jeho knihy, poučil se z několika jeho chyb, a poté vše zúročil v praxi. Skrze Leův A-List Blogging Club jsem měl příležitost naučit se ještě víc, a loni na podzim jsem strávil nějaký čas v San Franciscu, kde jsem se učil od Lea osobně.

Be More with Less (blog autora, pozn. red.) tu bude začátkem května rok, a protože jsem se učil od nejlepších, jako jsou Leo Babauta, Mary Jaksch, Tammy Strobel, Joshua Becker a Dan Goodwin, mé články čtou, odebírají a komentují tisíce z vás.

 

Z originálu “The Anatomy of a Zen Habit” přeložil Pavel Říha

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Ala napsal:

  Uvedla bych ještě šestý důvod jeho úspěchu:
  6. Vyjadřuje se stručně a přímočaře. (dle mého názoru je to výsledek toho, že o věcech přemýšlí)
  Jeho anglicky psaný web je lahůdka. Není třeba nijaké brilantní slovní zásoby. Pochopí i začátečník a ještě ho to povzbudí.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru