Lákání kreativity a inspirace
Jan Miřacký
Poslední články od Jan Miřacký (Všechny články)
- Změna v 2012? Strava. - 24. 2. 2012
- Naučte se říkat NE - 30. 12. 2011
- Překvapivá pravda o tom, co nás motivuje - 5. 9. 2011
Za poslední roky jsem toho o inspiraci a kreativitě hodně přečetl, ale mnohem cennější je mé vlastní poznání těchto jevů a umění je přivábit, když potřebuju. Jakýkoliv kreativní proces (jako je fotografování, psaní, malování) potřebuje dvě věci. V první řadě je to odpočinutá mysl a správně zvolený sociální balanc.
Odpočatá mysl
To je pro mě osobně naprosto klíčový faktor. Vzpomínám, že jedno z mých nejkreativnějších období bylo po maturitě a než jsem nastoupil na novou brigádu. To jsem tři týdny neměl nic moc na práci, byl pořádně odpočatý a myšlenky a nápady se jen hrnuly. V té době jsem napsal svoji nejpůsobivější báseň. (Bohužel romance skončila ještě dřív, než začala.)
Další kreativní období jsem prožil o víkendu – školních povinností jsem se nedotkl, byl jsem hodně venku a celý pátek fotil hady. Najednou večer ve sprše jsem krom proudu vody stékající mi po zádech ucítil i proud inspirace, který mi začal čeřit do té doby klidnou hladinu (chtěl jsem napsat mozkomíšního moku, ale uvědomil jsem si, že to je asi anatomicky naprostá blbost).
Pravidelným obdobím, kdy mám návaly kreativity je určitě zkouškové. Ač se to na první pohled může zdát v rozporu s odpočatou myslí, není tomu tak. Během zkoušek nechodím do práce a celkově je můj režim klidnější (abych se mohl plně soustředit na studium). To se na mně pozitivně odráží a jsem plný nápadů. Kolikrát jsme už s @masterwoda diskutovali nad myšlenkou natočení vlastního podcastu?!
Odpočatá mysl je první faktor. Jako druhý vidím správný sociální balanc.
Sociální balanc
„The best art is created in solitude.“ ~ Leo Babauta
Co mám přímo na mysli? Sociální balanc znamená vyvážení mezi samotou a zapojením do společenského dění. Kreativec k tvoření potřebuje jak samotu (a aby to neznělo tak smutně, říkejme tomu ticho, klid), tak i zapojení do společnosti a musí si sám najít úroveň vyvážení, která mu vyhovuje. Neexistuje obecně „správná“.
Možné extrémy jsou, že někdo bude nejtvořivější, když bude sám na opuštěném ostrově, jiný zase když bude celý den mezi lidmi – posedávat po kavárnách a družit se s kolemsedícími. Já to mám někde mezi, blíž k té samotě.
Píšeme recept
Zamysleli jste se někdy, co vám napomáhá k získávání nápadů? Pojďte něco zkusit.
Zapřemýšlejte, kdy naposled jste cítili bouři nápadů ve vaší hlavě a co tomu předcházelo – kde jste byli, s kým jste byli a jak jste se v té době cítili. Někam si to napište, abyste se k tomu mohli příště vrátit, najít společné jmenovatele a snadněji sepsat recept na přilákání vaší vlastní kreativity.
Recept, který funguje u mě je prostý: Během dvou dnů nedělat nic, comusím. Nestrávit víc než pár hodin denně ve formálním prostředí s hodně lidmi (pro mě škola nebo práce). Nejčastěji se mi nápadů dostává doma a v hromadné dopravě (samozřejmě za poslechu muziky, ne za poslechu žvatlání ostatních kolem mě). Jelikož si vcelku užívám života a problémy si uměle nevytvářím, tak i tímhle nechávám odpočívat mysl a povoluji tak uzdy tvořivosti.
Shrnutí
Abyste uměli přivábit inspiraci a její sestru kreativitu, naučte se ulevit své mysli, zrelaxovat ji a dovolit jí tvořit. Najděte svůj optimální sociální balanc – když se cítíte kreativně, zapřemýšlejte, co tomu předcházelo. Napište si to a časem budete schopni jmenovat konkrétní prvky, které vám pomáhají.
Zdroj
Cítil bych se provinile, kdybych nezmínil, že inspirací pro mě byl článek již zmíněného Lea Babauty The No. 1 Habit of Highly Creative People, který jsem četl v létě a vedl mě k počátku zkoumání procesu příchodu inspirace a tvořivosti.
Pro mě je důležitá hlavně ta uvolněná mysl. To pak nápady i texty plynou samy od sebe. Často se do takového stavu dostávám večer po náročném tréninku. Zničené tělo je naprosto uvolněné a mysl otevřená novým věcem :)
A jinak při tvorbě dávám přednost samotě a klidu. Když je víc lidí v místnosti, mám problém se dostat do takové té tvořivé pohody.