Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak zkrotit internet

By on 8. 4. 2011 in Rozvoj with komentáře 3
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Téma internet–sociální sítě–e-mail–telefon je pro všechny z nás, kteří se snažím pracovat na své efektivitě, velmi vděčné. Stále se hledají způsoby, jak regulovat čas být online. Existují rady, tipy, některé radikální, jiné volené s ohledem na schopnost nový návyk si vůbec vybudovat a zažít.

Zkušenost, kterou jeden z našich čtenářů a přispěvatelů sepsal, jistě má řada z vás. Bezpochyby však se najdou i takoví, kteří mu budou oponovat – internet může být dobrým služebníkem. A nebo naopak – trávit čas zcela jinak než čtením článků a zpravodajství a RSS odběr zrušit.

Zkuste v diskuzi pod článkem doplnit další možné problémové zvyky, které s online světem souvisejí – popište svoji zkušenost a případně i tipy, jak z internetu udělat opravdu dobrého sluhu a ne zlého pána.

Je tomu několik let dozadu, kdy ještě internetové připojení nebylo součástí každé domácnosti a internet v mobilu si mohl dovolit pouze manažer na cestách, nebo bohatý podnikatel. Záviděli jsme tomu, kdo si mohl přečíst email ve vlaku a nemusel čekat, až doběhne domů a roztočí své pentium 4, na které byl patřičně pyšný.

I já jsem nemohl bez internetu být, modemové připojení jsme měli od roku cca 2000, v roce 2005 jsem si pořídil chytrou Nokii 9300, ale na měsíční paušál internetu jsem jako student neměl peníze, stáhl jsem si ICQ a Operu mini, kde jsem vypl všechny obrázky. S touto konfigurací jsem vydržel dodnes, stará Nokia stále slouží, ale na internet chodím pouze např. na dovolené, kde není jiné připojení a to max. přečíst email, který považuji za důležitý, protože mi na něj přišla doručenka (na ten samý telefon).

Dřív byl největší machr ten, kdo s mobilem trávil i chvilky na záchodě a v posteli. Dnes je tomu naopak, protože mobil mají všichni, a machři (aspoň teda podle mě) jsou ti, kteří zvládnou spousty práce a minimálně u toho telefonují. Dokáží si čas zorganizovat a dokáží hovor odmítnout a zavolat zpět později. Opravdu nepotřebuji v tramvaji poslouchat paní v kožichu, kam bude banka investovat její peníze a vyřvávat na celou tramvaj, aby dokázala, že na to má. Internetu v mobilu tedy zatím odolávám a nechci se stát jeho otrokem.

Jenže doba se nám za posledních několik let změnila. Přibylo spoustu nových internetových služeb typu Facebook a Twitter. Dnešní mladá „online generace“ nevydrží bez Facebooku ani víkend, protože by přišla o něco důležitýho. Jako kolik kdo vypil piv, kde kdo koho sbalil, jakou udělali srandu paní učitelce při hodině dějepisu atp… Člověk by bez této sociální sítě byl úplně out. Přišel by ráno do školy a nevěřil by svým očím, všichni by se mu smáli, že neví, co se stalo. Tak raději někteří sharují data na Facebooku i během představení v divadle.

V knize Leo Babauty jsem se dočetl, pokud vydržíte bez nějakého návyku (spíše zlozvyku) týden, s největší pravděpodobností jej nepotřebujete vůbec. Zkusili jste se někdy zamyslet, zda vydržíte týden bez Facebooku?
Co mohu říci za sebe, já jsem to vyzkoušel několikrát a v pohodě žiju dál. Sám nejsem odpůrce Facebooku, také mám založený účet, ale kontroluji ho maximálně 1x denně po dobu 20 minut, kdy si přečtu, co je nového u přátel, prohlédnu si fotky nově narozených dětí, video psa záchranáře ze cvičení, poblahopřeji k svátku a hurá pryč. Na povídání mám ICQ a když chci s někým mluvit, domluvím si čas, nebo musí mít dotyčný kliku, potřebuje-li něco, že mě chytí, když svítím online. Chatu na Facebooku se nebráním, někdo nemá ICQ, nebo je v kavárně a tam jej nenainstaluje, nebo tam neběhá JAVA a tudíž webová služba ICQ nefunguje. Facebook využívám hlavně jako reklamu na své články na mém soukromém blogu. A je mým hlavním zdrojem návštěvnosti, takže nemůžu na facebook úplně zapomenout. Jen se jej snažím používát s mírou.

Další věcí, která ještě před několika lety nebyla tak rozšířená, je čtení zpráv ze zpravodajských portálů. Místo kupování novin, dávají v současné době lidé přednost online verzi. Ani já nejsem výjimka. Ti, co mají internet v mobilu, to mají jednoduché, jelikož si můžou kdykoliv přečíst, co je nového.
Otázka zní, jak docílit toho, že máte přehled a nezbláznit se z toho? Řešil jsem podobné dilema, stále jsem klikal, zda-li nění něco nového, aby mi nějaký článek neunikl, abych byl stále v obraze. Po čase už to bylo neúnosné. Našel jsem si program, který mi tyto servery v určitou dobu zablokoval. Někdo namítne, že jsem si tím ještě snížil vůli, ale když kliknete a nic se neotevře, jdete dělat něco jiného. Toto mě naučilo, že jsem kotroloval zprávy jen v předem určených intervalech (2x 30 minut = ráno, po obědě, jinak blokováno). Ale stále jsem neměl vyřešeno, jestli jsem o něco nepřišel. Pořád jsem byl na vážkách, jestli jsem nějaký důležitý článek nevynechal. Hledal jsem tedy dále vhodné nástroje, kterými bych mohl o nic nepřijít. Používal jsem RSS čtečky zabudované přímo v prohlížečích, ale to mi přišlo nepraktické. Až jednoho dne jsem objevil funkci Google reader, nasoukal jsem do něj kanály, některé jsem zredukoval, některé jiné jsem přidal. Každopádně, teď už mi nic neunikne. Kontrolu provádím 3x denně, čtu jen nadpisy, když mě zaujme, kliknu na něj, je-li text dlouhý, dám si jej do internetové záložky www.instapaper.com a přečtu si jej později (nebo jej později smažu, když už to pak není akutní), pokud je článek krátký, přečtu jej hned. Nedůležité pro mě nečtu, rovnou značím jako přečtené. Takhle mám stále jistotu, že to co jsem chtěl přečíst jsem přečetl (nebo čeká ve forntě na čtení). Po každé kontrole odcházím s prázdným inboxem.
To samé se snažím praktikovat s emailem, kontroluji 3x denně (občas když mi přijde upozornění na mobil, i častěji). Pročtu emaily, na krátké odpovím hned, balast smažu, a úkoly z nich plynoucí zaznamenám na později. Opět po kontrole odcházím s prázdnou schránkou.

A jak jste na tom vy? Jaké další nástroje používáte ještě? Jste na online aplikacích závislí?

Tomáš Novotný

obrázek byl převzat z webu socialwizz.com

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Tomas Honzak napsal:

  Pěkný článek.

  InstaPaper je geniální tool mj. díky možnosti zasílání do Kindle.

  Když při „kontrole RSS“ v pracovní době narazím na zajímavý článek, automaticky si ho pošlu do IP, večer před odchodem z kanceláře všechno pošlu do Kindle a v tramvaji a metru cestou domů přečtu :)

  Google reader používám taky, čtu na něm ráno cestou do práce v mobilu (a opět, delší články, které si chci přečíst „v klidu“ rovnou z mobilu odesílám do InstaPaperu) – a díky tomu, že to je webová aplikace, mám po příchodu do práce většinu feedů přečtenou a nemám nutkání znovu to celé probírat.

  Twitter a facebook jsou mor, se kterým se bojuje obtížně, zejména když je člověk v „reaktivním režimu“ – něco řeší, obíhá/obvolává lidi, čeká na reakce… Pro případy, kdy mám nějakou systematičtější prácí, které mohu věnovat delší úsek souvislého času, si pomáhám Pomodorem.

 2. Denis napsal:

  Přesně jsem řešil co autor, používal jsem RSS, ale kanálů postupně přibývalo a i kontrola během pracovní doby mě zbytečně rozptylovala. Nakonec jsem to vyřešil šalamounsky:
  – na iPadu mám nainstalován The Early Edition, je to RSS čtečka alá noviny
  – seřadil jsem feeds jako v novinách (domácí, svět, technika, sport, kultura, atd.)
  – tím, že mám jen WiFi verzi sleduji RSS nyní jen 2x denně ráno a večer
  – delší články čtu pouze přes Instapaper(jako tento:-)
  – Google reader tedy už vůbec nepoužívám
  – přes den jsem klidnější a v pohodě, podobný postup tak mohu vřele doporučit!

 3. Michal napsal:

  Dotazek na autora… jakym programkem se ti podarilo zablokovat a casove omezit pristup na weby? Ja jsem se dostal na Mac OS X pouze k app Concentrate, ktera zablokuje na urcity cas…ale spis hledam app, ktera by stale mela zablokovane stranky a treba jen na hodinu denne je odblokovala….bojuju s tim netem silenym zpusobem a vsechna produktivita jde potom do haje… takze za kazdou radu jsem vdecny :D

  Diky

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru