Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Vím, kdo je to renesanční člověk?

By on 30. 3. 2011 in Rozvoj with komentáře 3
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Renesanční člověk je vžité označení pro osobnosti, které jsou všestranně nadané, zabývají se mnoha obory lidského vědění a umu. Renesanční člověk mluví mnoha jazyky a mívá široký rozhled po stránce nejen filozofické, ale také politické a společensko-kulturní. Renesanční člověk též dbá o své tělo. Přídomek vychází etymologicky z označení časového údobí lidských dějin – renesance, která znamenala prudký rozvoj, nejen co do kulturního odkazu, ale i vědeckého poznání a samotného lidského smýšlení.

Následující článek vznikl na základě mé přednášky pro skupinu skautů na téma rozvoj osobnosti.

„Renesanční člověk” je termín, který se odkazuje na osobu, která se zajímá o mnoho oborů práce a znalostí. Například, Leonardo da Vinciho byl expertem na umění, matematiku a inženýrství, a mnoho dalšího. U džentlmenů nebo dvořanů té éry bychom čekali, že mluví několika jazyky, hráli na hudební nástroj, psali poezii atd. Termín nejvíce často vstoupí do použití, když si někdo naříká na skutečnost, že na světě nejsou žádní renesanční lidé. Tolik říká wikipedia.

Renesančním člověkem ale můžu být já i dnes, že? Samozřejmě, Dr. Stephen Covey nazývá takového člověka “úspěšným”. Pokud chci být i já úspěšný, přečtu si následující řádky.

Co pro to musím udělat? Nejdříve musím pochopit, kde mám začít a co mám měnit. Představím si sám sebe nebo jakékoliv lidské tělo. Které dva orgány potřebuji nutně k životu, aby mě nemohli označit za mrtvého? Jsou to srdce a mozek. Abych mohl rozvíjet vztahy a sám sebe, je potřeba mít duši. Každé oblasti přiřadím kvocient, dostanu čtyři “hodnoty”, které se postupem času vyvýjejí, tedy mění se. Pokud se v nich budu zlepšovat ve všech najednou, můžu si být téměř jist, že se zařadím i mezi ty úspěšné renesanční lidi.

Jak to dopadne, když budu rozvíjet pouze jednu oblast? Budu v ní sice dobrý, možná i nejlepší, ale budu ztrácet v jiných sférách.

Na následujícím obrázku je příklad se sportovcem, knihomolem a renesančním člověkem. Koláč vyjadřuje, k jaké došlo změně v určitém časovém období. Je fakt, že bude-li sportovec pouze cvičit, porazí mě v běhu na 100m, ale zase nebude vědět, co je to např. kalokagathia. Naopak historik mi řekne, odkdy se tento pojem používá, ale bude mu ujíždět autobus, protože ho nedoběhne. Ano, oba dva jsou extrémní případy, ale pro názornost a jednoduchost je lepší brát krajní varianty.

 

Co potřebuji ke zlepšení své fyzické kondice? Pohyb, cvičení, několik litrů vody, vitamíny, dodržovat životosprávu. Cílem není honit se kvůli rekordům a časům, za které by se nestyděl ani Emil Zátopek na začátku své kariéry. Naopak, jde hlavně o radost z pohybu a o to, uvědomit si, že cvičím, protože mi to pomáhá a ne, protože musím, nebo protože mě vytáhli kamarádi na zumbu, nebo na fotbal. Cvičím a uvědomuju si, že mi pohyb dodává energii, pomáhá mi zlikvidovat stres a posiluje kardiovaskulární systém. Cvičit chci sám od sebe.

A jak zvýším své IQ? Není zde myšleno klasické IQ, ve kterém po dosažení hodnoty 130 mohu navštěvovat menzu. Zde se jedná o rozvoj mozku a práci mozkových buněk. Velice efektivní řešení je četba. Při četbě zaměstnávám mozek na plné obrátky a také zapojuji fantazii, protože si daný text představuji. Zapomenu na televizi a facebook a začnu číst. Každý měsíc o jednu knihu více (nebo o půlku, jsem-li méně zdatný čtenář) než v měsíci minulém. Čtu pomalu, abych lépe porozuměl textu. Čtu-li rychle, platí známé pořekadlo o práci kvapné.

Co mám na mysli pod duševní stránkou? Relax. Najdu si každý den čas sám pro sebe a zkusím relaxovat třeba nad knihou, procházkou v lese, s hudbou na uších, během v přírodě, jízdou na kole. Možností je spousta.

A co to srdce? Srdce řídí vztahy. Jak vylepším vztah? Jednoduše začnu od sebe a budu si dávat lehké sliby, které vyplním. Postupně budu přidávat na počtu a náročnosti a budu dávat sliby i ostatním. Nakonec se stanu spolehlivým  a důvěryhodným a to je krásný začátek, jak zlepším své vztahy s okolím. Dále nebudu nikomu lichotit, budu chválit. Pochvala jde od srdce, kdežto lichotka z mozku. O ostatních budu mluvit tak, jako by mně stáli za zády. Budu-li respektovat výše uvedené, budu sklízet kvalitní plody.

A kdy mám toto všechno stihnout? Během dne, v práci, doma, ve škole, v tramvaji. Nemám čas je pojem, který nemám rád. Každý máme času stejně, všichni máme 60 minut v hodině, 24 hodin denně, akorát někdo je umí využít a někdo ne. Renesanční člověk je využívá na maximum (ale s rozumem, ví kdy má přestat pracovat a začít relaxovat).

Jak s tím vším začít? Jednoduše, musím chtít, nebudu-li chtít, nemá ani cenu, abych četl tento článek. Přemýšlel jsem někdy nad tím, čeho chci dosáhnout? Pokud ne, je nejvyšší čas s tím začít. I když není nový rok, začít mohu kdykoliv. Nejprve si najdu své cíle v profesním i osobním životě a poté si je sepíšu. Dle výzkumů je dokázáno, napíšu-li si cíl, kterého chci dosáhnout, mám 80% šanci, že jej docílím. V životě si určím role, které hraji. Je to stejné jako ve filmu, každá role má nějaký charakter, úkoly, scénář. Budu-li znát, co která postava představuje, mám opět mnohem větší šanci být úspěšný. K rolím přiřadím priority a určím tak jejich důležitost, tím se stanu mnohem flexibilnější. Např. výlet se synem je pro mě daleko důležitější, než cesta s kamarády na pivo do hospody, a jelikož mám jasno, nemusím mít výčitky svědomí, že jsem kamarády nechal na holičkách a museli pít pivo beze mě. Až kluk vyroste, bude už pozdě vyčítat si, že jsem s ním tehdá nejel na výlet. Díky prioritám ale tento problém nemám.

Vztahy – některé vztahy bývají napjaté. Ptám se proč? Protože neumím jednat s lidmi, raději zvolím hádku, místo toho, abych se pokusil pochopit druhého, jak že to vlastně myslel. 90 % hádek nemá smysl. Budu se dívat na svět očima “soupeře”. Najdu s ním společnou notu a budu hledat řešení, které vyhoví oběma stejně.

Dřevorubec dlouhá léta kácí stromy ruční rámovou pilou a sekyrou. Jednoho dne přijde do jiného lesa mezi partu jiných dřevorubců a ti mu ukážou a dají motorovou pilu. Je z tempa práce s použitím motorové pily nadšený a řekne si, budu z party nejlepší a pokácím nejvíce stromů za den.

V pondělí pokácí 12 stromů a je nejlepší, v úterý už jen 10 stromů, ve středu pak 8 stromů a ve čtvrtek celý sedřený už jen 5 stromů. Přijde k němu jeden z party dělníků a říká mu: celý týden tě pozoruji, proč si nikdy nenabrousíš pilu? Dřevorubec odpoví:

„Nemám čas, musím kácet stromy“ ….

(zdroj)

Vím, ve kterých oblastech bych si měl začít ostřit pilu a je jen na mě, abych s tím ve svém vlastním zájmu začal.

Tomáš Novotný

Videozáznam z přednášky

[blip.tv ?posts_id=4853195&dest=-1]

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. ehiker napsal:

    Velmi pekny a inspirativni clanek.

  2. Deevee napsal:

    ten videozaznam stoji za to!!!

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru