Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Má offline hodina #3

By on 9. 3. 2011 in Rozvoj with komentáře 2

Třetí příspěvek v rámci projektu Nerušit, jsem offline! se zaměřuje na stručný výpis aktivit, které lze v rámci offline doby praktikovat.

Programově rozvíjím několik „disconnect aktivit“, nevím, zdali se hodí pro každého, jsou dost spojeny s mou biografií (amatérský muzikant, pamatuji doby bez mobilu a internetu).

1)   Psaní dopisu

Zpříjemnil jsem si tento již tak dostatečně odpočinkový zvyk i tím, že jsem se naučil psát perem. Pořídil si kvalitní inkoust, s nímž mě baví tvořit věty, a hlavně mám rád dobré dopisní papíry. Při psaní popíjím třeba kávu, víno, whiskey, anebo klidně vodu. Důležité je, že takto mohu pobýt se svými blízkými, což jsem si zkomplikoval tím, že jsem se odstěhoval z města, kde jsem vyrůstal. Mohu říci, že dopisní tradici držíme i spolu s manželkou, když jsme odloučeni. A myslím, že máme oba radost, větší než ze Skype nebo mailů, které spojujeme spíše s prací.

2)   Malá četba

Pokud jde o obsah dopisu, ten lze zkombinovat s tímto mým druhým návykem. Je prostý a nenákladný, jmenuje se četba. Existuje nespočet dobrých krátkých útvarů, na které stačí i hodinka, navíc jsou díla, pasáže, ke kterým se dá vracet. Můj výběr? Eseje od M. de Montaigne, Hovory k sobě, Nový zákon, ale i básně mých oblíbenců – tam, chcete-li se pocvičit, můžete potrénovat i paměť. Nakonec, máte-li tu báseň opravdu rádi, není tak těžké naučit se ji „by heart“. Ostatně, tak je to se vším, ne?

3)   Jóga

Pro mne vcelku svobodná cesta seberozvoje, koncentrace a uvolnění. Mám zatím jen malé zkušenosti, ale systém „joga v denním životě“ mi vyhovuje. Je tělesně nenáročný, spíše zaměřený na koncentraci, spojený s meditací. Postupně hledám cestu cvičení, která mi bude nejbližší. Jde o aktivitu tichou a klidnou.

Vím, že mnozí chodí do různých wellness klubů, a vím, že je to příjemné… na druhou stranu, není zajímavější naučit se „vystačit si sám“? Jak píše Henry Rollins – „naučil jsem se nacházet rozsáhlé pláně na autobusovém sedadle“. To nejcennější si každý nosí v hlavě, tak proč za to platit?

4)   Aktivní poslech hudby

Tady je to jednoduché – lehněte/sedněte si, nasaďte sluchátka a pusťe si, co máte rádi. A poslouchejte, zaberte se do toho. Já na tohle potřebuju trochu zajímavější muziku, ale v tomhle jsem bez předsudků – jestli někoho Eva a Vašek dokáží zaujmout natolik, že jej na půl hodiny i více vytrhnou z každodenního shonu, já proti nic nemám. Dokud se tedy nepokusí vytrhnout mne. Osobně mám pro tyto chvíle rád Arvo Parta, liturgický minimalismus, symfonie (Sibelius třeba), ale i jazz (Miles Davis), z inteligentního popu třeba Petera Gabriela. Možností je přehršel, to víme. Můžete se, i když já to nedělám, pořádně zaposlouchat do textu, čímž se lze i pocvičit v cizím jazyce  (třeba takový Zappa).

5)   Psaní deníku

Poslední věc, kterou mohu doporučit, ale jde o běh na dlouhou (doufejme) trať, je psaní deníku. Převyprávět svůj týden jako příběh z hlediska toho, co považuji za tolik důležité, že to budu psát, to je forma uvědomování si sebe sama. O zimních večerech pak můžete zpětně nahlížet na svou životní cestu.

Jan Sládek

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Vasek napsal:

    Pěkné. a dokonce jsem zavzpomínal na psaní vlastního deníku … a vlastně ani nevím proč jsem přestal (?) v té době jsem si začal uvědomovat dost věcí (co je pro mě důležité a kam směřuju), takže i děkuju

  2. Vasek napsal:

    p.s. k mé poznámce .. můj deník vlastně nebyl offline, páč byl elktronický.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru