Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Má offline hodina #2 – Pět důvodů proč být offline

By on 2. 3. 2011 in Rozvoj with Žádný komentář
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

V minulosti nalezneme mnoho inspirativních osobností, které různými způsoby přispěly k tomu, že dnes můžeme prožít docela šťastný život. Můžeme to nazvat právě onou hodinou offline – dobou, kdy vezmeme život do svých rukou a snažíme se řídit svým svědomím, hodnotami a vyššími principy.

Pět důvodů, proč být offline

1)

K tomu prvnímu mě přivedl ve své knize Stephen R. Covey, když velice pěkně popsal rozdíl mezi proaktivním a reaktivním myšlením. Od té doby si všímám ve svém okolí, že je to přesně ten rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi. Podobně je tomu i na internetu. Proaktivní lidé dokáží internet skvěle využít ke svým cílům, zatímco reaktivní lidé prohlubují stále více svoji nespokojenost, stěžují si i naříkají. Být offline by nemělo být účelem našeho jednání, ale spíše důsledkem. Nezáleží na tom, zda-li se jedná o hodinu, dvě nebo žádnou. Záleží na tom, zda-li čas na internetu trávíme proaktivně nebo reaktivně.

2)

Druhý důvod, proč být více offline jsem nalezl v Bibli. Bible mě přiměla zamyslet se a přeuspořádat životní hodnoty. Člověk najednou přijde na to, že jen velice málo skutečně důležitých věcí najde na internetu. Více pokory,  skromnosti, ale i víry v sebe sama může přispět k šťastnějšímu a úspěšnějšímu životu. Pokora byla i jednou ze třinácti ctností Benjamina Franklina, který dával za příklad Ježíše a Sokrata. Jak skromní jsou bohatí lidé, například Warren Buffet nebo Bill Gates. Naopak, s jakým pocitem neštěstí své životy končí méně skromní sportovci, umělci nebo jejich děti?

3)

Třetí důvod proč být více offline jsem našel v autobiografii Benjamina Franklina. Každá záležitost by měla mít svůj vlastní čas a své vlastní místo. Mnoho zdrojů radí, jak se vypořádat s různými závislostmi na sociálních sítí. Mně osobně pomohlo až kompletní přeorganizování všech svých aktivit. Není nic platné, když člověk ušetří čas strávený na facebooku a v zápětí stráví stejný čas hraním online hry nebo sledováním seriálu, protože nemá jasnou představu o tom, co by chtěl v ušetřeném čase udělat.

4)

Čtvrtý důvod mi uvízl v hlavě po přečtení knihy Debordelizace hlavy od Ivo Tomana. Člověk by neměl ztrácet čas věcmi, které stejně nedokáže ovlivnit, ani ho nikam neposunou. Naopak by si měl najít to nejjednodušší, co funguje a na zbytek se vykašlat. Mně to funguje nejlépe offline s občasnou online synchronizací. Proto budu trávit více času offline.

5)

Pátý důvod pak prostupuje všemi předchozími. Přečetl jsem si knihu o výchově dětí od paní doktorky Ludmily Pekařové. Chtěl jsem se dobře připravit na to, abych jednou v budoucnu něco nezanedbal. Nejprve ale musím převychovat sám sebe. V knize najdete nespočet dobrých rad a návodů, jak přistupovat k životu, aby byla rozrůstající se domácnost stále pohodová a šťastná. Aby mohl člověk výchovu dělat a ne o ni jen mluvit, musí začít být proaktivní. Pokud člověk udělá chybu, musí si ji nejprve přiznat a následně ji napravit. Opět ale činem, nikoliv ústy.

Nejvíce mě zaujala věta: „Tak a teď to uděláme správně“. Věta se netýká zdaleka jen dětí. Člověk sám sebe mnohdy potřebuje vzít za ručičku zpátky, zastavit se a říct si: „Tak a teď to uděláme správně“. Dokonce jsem si na to založil kontext v GTD. Běžně se mi stává (zpravidla u zkoušek), že neznám odpověď na otázku, o které vím, že ji v budoucnu mohu využít. Zapíšu si ji do inboxu, doma se pak vezmu za ručičku zpět a s vyhledávačem, slovníkem nebo skripty to uděláme správně.

Aby člověk mohl něco dělat sám od sebe, musí si nejprve vytvořit návyk. K tomu, aby si mohl vytvořit návyk, nesmí na danou činnost zapomenout. Když mohou dětem jejich návyky připomínat obrázky, mohou je se stejnou jednoduchostí připomínat i dospělým. Vytvořil jsem si takový dětský rozvrh aktivit z obrázků a umístil jej na viditelné místo – zatím jsem na žádný návyk nezapomněl.

Pavel Šimek

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru