Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Má hodina offline #5 – Jak si obohatit víkend

By on 25. 3. 2011 in Rozvoj with komentáře 3
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Občas se člověk dostane do stádia, kdy se cítí unaven, zahlcen informacemi, je vymluven do bezvědomí a celkově pociťuje únavu. Zvlášť když je fanda moderní komunikace a moderní technologie využívá ve svém každodenním životě. Neustále se na něj valí informace, připomínky, statusy, nutnost interakce či pouhá zvědavost (copak je nového na twitteru?). To vše jej obaluje do silného elektronického šumu.


Jsem typickým majitelem iPhone, technickým nadšencem a občasným technologickým experimentátorem.  Online připojení pro mě představuje  samozřejmost. Mobil nosím stále u sebe, stal se z něho nepostradatelný pomocník.  Stále mám v dosahu nějaký notebook, netbook nebo jiné zařízení, které lze připojit do Sítě a být online.
Čas od času začnu být z tohoto stavu víceméně unaven, a proto jsem hledal způsob, jak na chvíli vypnout, přijít na jiné myšlenky a mentálně si trochu orazit. Jistě, nejjednodušší cesta byla samozřejmě večer vše vypnout a věnovat se svým koníčkům, kterých mám naštěstí dost. Toto bezpečně funguje, nicméně pokud je pracovní zatížení  déletrvající, musel jsem zvolit zbraň trochu těžšího kalibru.

Víkend bez signálu a připojení? Ale ano!

Minulý rok jsem kdesi na chytrém zahraničním blogu zahlédl a rychle přečetl článek, který popisoval výhody být občas offline. Naštěstí jsem stále ve stádiu, kdy jsem schopen telefon večer bez problémů vypnout a nic nesledovat, ale tehdy mě napadlo, že zkusím zaexperimentovat a zkusím něco podobného na celý víkend.
Bez jakýchkoliv příprav jsem při jednom pátečním balení na víkend s rodinou nechal doma vypnutý mobil a netbook s mobilním připojením.  Naopak jsem přibalil můj nepostradatelný zápisník, časopisy a knížku a už se jelo. Nijak zvlášť jsem se nepřipravoval, prostě jsem se rozhodl, že to zkusím.
Musím přiznat, že zpočátku to byl opravdu nezvyk. Stále jsem po paměti hledal mobil, abych se ve volných chvílích podíval, co se děje kde nového. Nakonec jsem sáhnul nejdříve po časopisech, pak po knížce. Večer jsem dlouho do noci četl, ráno vzal psa, foťák a vyrazili jsme do lesa, přes den jsem se věnoval dětem a čtení. V sobotu večer už mi skoro nepřišlo, že se děje něco výjimečného a pod malou lampičkou jsem dočítal knížku, kterou jsem začal číst v pátek večer.
V mezičase jsem si stále podvědomě vybavoval jednu větu ze zahraničního blogu, kde autor sliboval velkolepé tryskání nových nápadů, osvícení a nenadálých vnuknutí. Zápisník byl připraven, ale nepoužil jsem ho. První experimentální offline víkend mě v tomto ohledu trochu zklamal. V čem mě naopak nezklamal, byl opravdu silný pocit duševního odpočinku, který jsem si přivezl v neděli večer domu.
Povzbuzen tímto výsledkem jsem začal celkem pravidelně zařazovat offline víkendy do svého životního rytmu. Postupem doby se nakonec dostavilo i pár nápadů, uvědomění si některýchzásadních  věcí, na které nemá člověk v běžném denním ruchu čas. Pak většinou přišel čas i na použití zápisníku.

Pokud bych tedy mohl shrnout zkušenost i pro ostatní, zde jsou:

 • Offline víkend je především o programovém narušení zažitého stereotypu. Je to čas, který budete (samozřejmě, pokud se k tomu rozhodnete) trávit jinak. Pro někoho to může být silný nezvyk. Je proto dobré si připravit dostatek čtení a další program tak, abyste se zabavili. To jsou přesně ty chvíle, kdy je vhodné vytáhnout běžecké boty, kola, brusle, naplánovat akci s dětmi, s manželkou či přítelkyní apod.
 • Knížky, noviny, časopisy. Cokoliv je nejen povoleno, ale naopak velmi vhodné. Pokud nejste zvyklí číst během pracovního týdne, zde máte prostor to vyzkoušet.
 • Vezměte si sebou zápisník, pro případ, že vás něco napadne, něco si budete chtít poznamenat. Bude se hodit.
 • Opravdu nepracujte. Neberte si na víkend žádnou práci, neslibujte žádnou zpracovanou prezentaci, studii a další pracovní závazky na pondělí ráno. Pokud podnikáte sami, zkuste opravdu na chvíli vypnout hlavu a zabavit se výše zmíněnými věcmi.
 • Vyjděte nebo vyběhněte ven. S rodinou, se psem, s foťákem. I kdyby pršelo, v lese je opravdu krásně, i když není přímo krásné počasí.
 • Pokud přesto potřebujete zůstat ve spojení třeba s rodinou, vezměte si co nejstarší, nejjednodušší mobil, ztlumte zvonění a někam ho položte.
 • A hlavně: offline víkend je o zábavě a odpočinku. Pokud nebudete číst statusy na Twitteru, sledovat novinky na Faceboku, či přes RSS, odpovídat na maily, připravovat věci do práce, opravdu se nic nikomu nestane.

Viktor Machek

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Petr Pejchal napsal:

  Díky za skvělý motivační článek. Oslovila mě zvláště tato věta:

  „V mezičase jsem si stále podvědomě vybavoval jednu větu ze zahraničního blogu, kde autor sliboval velkolepé tryskání nových nápadů, osvícení a nenadálých vnuknutí. “

  Jdu na to !

 2. Bires Peter napsal:

  Vyborne napisane. U mna je to este lahsie, nakolko ked sa vyberiem ako to ja volam do hor, do jednej malebnej dedinky tak mam 100% istotu ze budem offline. Moj operator tam ma taky slaby signal, ze net nehrozi. Takze vzdy totalne zrelaxujem od online sveta. Avsak po opatovnom pripojeni na vyskoci plno mailov a chcem vediet vsetky novinky. Takze prve hodiny sa snazim dohnat stratene. :-)

 3. Trawnikar napsal:

  Pěkně napsané.

  Vrátil jsem se právě z podobné „dovolené“ kdy jsem opravdu pracovně neřešil nic. A zjistil jsem že šok z práce je dokonce menší. Dříve jsem stále řešil nědo z domova a říkal že chci být aslespoň na emailu abych byl v obraze.
  Po tomto týdnu hodnotím přínos toho být v obraze jako minimální. Naopak mám pocit že jsem vše za dopoledne dohnal rychleji než obvykle.

  Vypíchnul bych také to běhání po lese. Kdo jste nezkusil vyzkoušejte. Opravdu nejde o nějaké velké výkony ale je to geniální způsob jak pročistit hlavu. I když poběžíte třeba rychlostí chůze.
  Ostatně s autorem už jsme kdysi taky pár kilometrů uběhli společně. A zvlášť mnohem víc :o)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru