Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

13 ctností podle Benjamina Franklina

By on 28. 3. 2011 in Témata with komentářů 6

Benjamin Franklin byl z hlediska osobního rozvoje velice zajímavou postavou. V tomto článku krátce představíme jednu z jeho metod postupného osobnostního růstu. Je zajímavé, že tuto metodu popsal ve svém sloupku ještě v mladém věku. V oblasti osobního rozvoje a kvality života, představuje Benjamin Franklin vzor pro mnohé současné lektory a leadery. Jeho stále živý odkaz udržuje i existence společnosti FranklinCovey.

 • Střídmost (Jezte do polosyta. Pijte do polopita).
 • Mlčenlivost (Nemluvte, pokud to nepřinese užitek ostatním nebo vám. Vyvarujte se nicotných konverzací).
 • Pořádek (Mějte pro každou vaši věc své vlastní místo. Mějte pro každou vaši aktivitu svůj vlastní čas).
 • Rozhodnutí (Rozhodněte se vykonat, co byste měli. Udělejte bez výjimky, pro co jste se rozhodli).
 • Skromnost (Nemějte výdaje, které nepřinesou dobro ostatním nebo vám. Neplýtvejte ničím).
 • Pracovitost (Neztrácejte čas. Buďte vždy zaměstnáni nečím důležitým. Vynechejte všechny zbytečné kroky).
 • Upřímnost (Nepoužívejte zákeřné lsti. Myslete nevinně a spravedlivě. Pokud mluvíte, mluvte v souladu s tím, co si myslíte).
 • Spravedlnost (Neubližujte nikomu křivdami nebo opomíjením svých povinností).
 • Umírněnost (Vyvarujte se extrémů. Vyvarujte se pomsty, jakkoli si myslíte, že si to dotyčný zaslouží).
 • Čistota (Netolerujte nečistotu na těle, šatech ani obydlí).
 • Klid (Nenechte se vyvést z míry maličkostmi ani nehodami běžnými nebo nepředvídatelnými).
 • Cudnost (Užívejte pohlavního styku pouze k početí nebo pro zdraví. Nikdy do vyčerpání, jednotvárnosti ani pro narušení nečí reputace nebo klidu).
 • Pokora (Vezměte si příklad z Ježíše a Sokrata).

Pokud člověk žije svůj život podle jasně vymezených hodnot, může získat (pro svůj růst) důležitou zpětnou vazbu, aniž by k tomu potřeboval postřehy jiných lidí. Stačí jen několik minut denně, ohodlání a upřímnost k sobě samému.

Benjamin Franklin si určil třináct hodnot, podle kterých chtěl žít a které považoval za nutné. Vytvořil si malou knihu s tabulkami, kde měl kromě motivačních citátů na každé straně tabulku se třinácti řádky pro každou ctnost a sedm sloupců pro každý den v týdnu. Každý týden si zvýraznil ctnost, na niž se přednostně soustředil, aby se vyvaroval rozptýlení pozornosti na mnoho návyků. Celý cyklus tedy do roka čtyřikrát zopakoval. Pravidelně večer zhodnotil uplynulý den a udělal do každého řádku tečku za každé provinění proti svému předsevzetí. Každodenní zhodnocení mu pomohlo vyvarovat se v budoucnu stejných chyb.

Člověka, který má problémy zvládat pravidelná review ve svém GTD, bude mít pravděpodobně stejný problém s touto metodou. Pravděpodobně se vám budou zdát hodnoty zastaralé, zpočátku jsem si myslel totéž. Jenže po několika úpravách jsem vlastně stanul u stejných, jen jsem si je mírně upravil a některé přidal. Celou metodu jsem zkombinoval s deníkem. Pouhá tabulka mi již po několika dnech nic neřekne, potřebuji si dělat poznámky.

Pokud někdo z vás podobnou metodu praktikuje, budu rád, když se o své zkušenosti podělí v komentářích. Respektive: jakou ctnost byste do seznamu přidali vy?

Pavel Šimek

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. findegil napsal:

  Velice inspirativní článek. Tyto hodnoty se mi vůbec nezdají zastaralé. Je krásně vidět, jak jsou nadčasové. Děkuji za dobrý článek.

 2. Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

  Zrovna dnes jsem našel na App Store tuto aplikace pro iPhone/iPad: http://reasoninteractive.com/bensvirtues/

 3. Eda napsal:

  Děkuji za užitečný příspěvek o B. Franklinovi. Je dobře, že zde padla slova o cnostech, podle kterých se snažil žít. Byl k sobě opravdu náročný :-)
  Žít a nechat žít, tuto cnost bych ještě doplnil. Protože člověk, který jí žije, není tolik v konfliktu s ostatními, může snáze harmonicky žít a lépe se soustředit na své povinnosti. Pak bych ještě doplnil cnost nechtění, protože nic nechtějící člověk není rozerván dalšími a dalšími tužbami, pro jejichž naplnění musí vyvinout velké úsilí a mnohdy za nimi kráčí bez ohledu na ostatní, a jak se říká, i přes mrtvoly. Ostatně všechna velká světová náboženství obsahují ve svých poukazech ke způsobu života lásku k bližnímu, neubližování atd…je toho dost na celý život a je tak těžké u sebe něco měnit. Morálka, mravnost a sebevláda je totiž to, co nám všem může zlepšit život do té míry, aby jsme se cítili spokojenější, šťastnější. Nejsem žádný pánbíčkář, ale tak nějak si uvědomuji, že bez správně pojaté mravnosti jsme jen polovičními lidmi.
  Jsem přesvědčený, že většina čtenářů tohoto webu na sobě nějakým způsobem pracuje nejen na poli produktivity, ale dbá i na své niterné kvality a snaží se je povýšit nad běžný průměr.

  Hezký večer všem

 4. Štefan Húska napsal:

  Ďakujem, som veľmi rád, že som sa o tomto dozvedel. Rázom som ďalej doštudoval jeho životopis. A z jeho úst pochádza i známy citát „Čas sú peniaze“ :-)

 5. Vector napsal:

  Som velmi rad, ze sa tu objavil tento clanok. Som velmi rad, aj za reakcie (pekne slova od Eda), ze okrem „ficania“ na metodach si uvedomujeme aj toto. Uz je to len krocik k clanku, kde sa prepoji nabozenstvo s osobnym rastom. Ja si na to netrufam nic napisat, ale mam velku istotu, ze to niekto skusi. Urcite to sem patri.

  Stefan: Mne casto rezonuje v hlave skor citat: „ludia ktori nepoznaju hodnotu casu, hovoria, ze cas su peniaze.“ Myslim, ze pan Frenklin mal v tom jasno i tak.

 6. Markéta napsal:

  A co ctnost přátelství, umění radovat se a užívat toho, co život přináší?

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru