Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Vliv poslechu hudby na soustředěnost

By on 23. 2. 2011 in Rozvoj with komentářů 18

Vladimír Dědek

VLADIMÍR DĚDEK | GTD, self-managementu a rozvoji osobnosti se věnuji už několik let. Své myšlenky sdílím také na webu chcirust.cz.
Mám rád zpětnou vazbu a pro uvítám, když se podělíte v komentářích s vlastními názory!

Poslední články od Vladimír Dědek (Všechny články)

Jeden můj známý hudbu neposlouchá. Vůbec. Ani při práci, ani ve volném čase, ani v autě. Já ji poslouchám téměř pořád. Při cestě v tramvaji, ve vlaku, při psaní tohoto článku nebo třeba při vaření. Co je lepší? Je hudba zabijákem nebo tvořitelem koncentrace?

Na cestách

Při cestování do práce či školy lze provádět několik rozličných činností pro využití tohoto volného času. V MHD nebo ve vlaku se tak můžete učit, číst si, poslouchat hudbu, jen tak sledovat ostatní nebo „čumět nikam“. Při řízení auta, chůzi či jízdě na kole je už spektrum aktivit omezené.
Všechny způsoby cestování mají však jedno společné – lze při nich poslouchat hudbu. Důvodem k poslechu hudby při cestování je hlavně odstínění vnějších hluků a zvuků. Člověk tak vnímá akorát svou hudbu, má svůj svět mezi dvěma sluchátky. Díky této pomyslné separaci od ostatních se lze více soustředit na vlastní myšlenky nebo četbu.

Při práci (intelektuální, například u pc)

Otázka, zda hudba zlepšuji soustředěnost, je hodně spekulativní. Já osobně hudbu poslouchám při práci často a rád. Pouštím si hudbu ne nějak příliš nahlas, žánry spíše „klidnější“. Agresivnější hudba mě spíše rozptyluje. Záleží však také na konkrétně vykonávané činnosti. Když programuji a píšu složitější část kódu, je na místě něco volnějšího, nejlépe akustického. Naopak při rutinní práci si pustím rychlejší hudbu, aby mi práce „rychleji odsýpala“.
Někteří mí známí však poslech hudby využívají pouze jako prostředek k relaxaci a při práci hudbu vůbec neposlouchají.

Pročištění myšlenek v hlavě

Často využívám poslechu hudby jako prostředek k uspořádání a pročištění myšlenek. Když si po náročném pracovním dni chvilku sednu do křesla, nasadím si své uzavřené sluchátka a nahlas si pustím své oblíbené písničky, vždy mě to povzbudí a nabudí.
Pro tyto příležitosti mám připravených více playlistů, například:

 • Vážná hudba
 • Nejnovější pop-rockové hitovky
 • Metal, symphonic power metal (Nightwish, Metalica, Sonata Arctica,…)
 • Hudba pro „pohlazení ucha“ (Celine Dion, Sarah Brightman,…)

Ze zkušenosti mohu říct, že lehnout si na postel, dát si na hlavu sluchátka a pustit si do uší jeden z výše uvedených seznamů písniček je hodně silný životabudič resp. relaxační instrument.

Jednou jsem měl možnost zakusit účinky psychowalkmanu. Přiznám se, že jsem od něj čekal možná až příliš mnoho a tak jsem byl mírně zklamán. Zůstal jsem u sluchátek a svých playlistů.

Jiný styl, jiná nálada

Na výběru hudebního žánru záleží. Jak jsem zmínil výše, podle aktuálního duševního rozpoložení volím vhodný seznam písniček. Vím, že hudbou lze ovlivnit náladu. Věřte nebo ne, jde to. Zkuste si to!
Kdysi jsem na sobě zkoušel udělat pokus. Při jízdě auta jsem si jednou pustil rychlou rockovou hudbu a podruhé pomalou relaxační hudbu. Jaké myslíte, že to mělo vliv na můj styl jízdy? Tipujete správně. Při poslechu rockové hudby jsem jel agresivněji a častěji jsem předjížděl. Podruhé jsem jel klidně a plynule.
Otázkou je, jaký vliv by měla klidná hudba při delší trase. Asi by uspávala, což není zrovna vhodné…

Hudbu, kterou doporučuji k poslechu při práci

 • Hudba vhodná k práci
 • Soundtracky Hanse Zimmera
 • Mike Oldfield
 • Massive Attack
 • Schiller

Pozn.: Při psaní tohoto článku jsem celou dobu poslouchal hudbu.

Jakou hudbu posloucháte vy? A při jakých činnostech? Máte zkušenosti s psychowalkmanem?

Vladimír Dědek, profil na last.fm

Zajímavé odkazy:

The Best Sounds for Getting Things Done

Poslech hudby v každodenním životě

10 Benefits of Listening to Music

Jakou hudbu do kanceláře?

Hudba podporující produktivitu

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 18

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Tomáš napsal:

  Jsem na tom podobně, jen s lehkými odchylkami. Hudbu poslouchám hodně, ale jen při cestě vlakem, metrem, nebo v autě. Relax s hudbou, kdy se na hodinu natáhnu na postel a jen vychutnávám tóny jsem také zkusil a musím potvrdit výše uvedené, opravdu si při tom člověk odpočine. Naopak v práci jsem měl vždy puštěné rádio, ale musel jsem ho vypnout, jelikož mě rušilo. Je fakt, že jsem tam měl rocková rádia, takže to by mohlo být tím.
  Nemáte někdo tip na relaxační, nebo vážnou hudbu, při které by se dala provozovat činnost na PC, u které nemusíte přemýšlet – např. přepisování dokumentů?

 2. Adam Amran napsal:

  Hudbu poslouchám bez ustání téměř pořád. Jak třeba při cestování, tak při práci. Jediná činnost, při které mě hudba vyloženě ruší, je četba – ať už jsou to knihy nebo studijní materiály, tak na to potřebuji absolutní klid.

 3. Radek Strouhal napsal:

  Hudbu také poslouchám skoro pořád, při práci neustále. Jen když píšu nějaké texty, tak ji ztlumím. Poslouchám většinu času DNB přes DNBradio.com, někomu by se to možná zdálo zvláštní, poslouchat při práci tento styl, ale mě to vyhovuje. Když se ráno probudím a slyším dobrý song, hned se mi dělá mnohem mnohem líp ;)

 4. Jan Straka napsal:

  Hans Zimmer je luxus!vřele doporučuji.
  Rádio nemůžu, protože mi mluvené slovo leze do myšlenek a reklamy…o těch radši nemluvím.
  Takže obecně poslouchám při práci soundtracky a klasiku – debussy, vivaldi, chopin, apod.

  Jinak v autě – po kanceláři druhé nejběžnější místo, poslouchám i Evropu 2, což má ale velký vliv na spotřebu vozidla, neboť pak jezdím jak blázen, proto čím dál častěji přepínám na classic fm, případně CD s výše jmenovaným.

  A doma – pravidelně cvičí děti na piano, tzn o hudební kulisu je postaráno dostatečně.. :-)

 5. Jakub napsal:

  K práci si také pouštím většinou soundtracky (Elliot Goldenthal, poslední dobou nejčastěji Eric Serra a jeho hudba k The Fifth Element..) a minimal.

 6. Eda napsal:

  Já nejsem schopný při práci poslouchat nic, musím si udělat na muziku čas a věnovat se jen jí. Mám pocit, že se člověk polovičatým posloucháním ochuzuje o ty jemnější vjemy a dojmy, které prostě asi nelze zachytit, když se dělá ještě něco jiného. Člověk tímto nutně zpovrchní, ale je to můj pocit, každý má jiné schopnosti naslouchání. Ještě dodávám, že když projdu při shánění vhodné velikosti džín cca 4 obchody a v každém něco řve, říkám si, jak to prodavačky mohou vydržet. Akustický smog se tomu myslím říká. Takže mě to při práci ruší.

 7. saboo napsal:

  Když pracuju ,,hlavou,, tak hudbu rad nemam, ALE, když dělám lehkou a práci, kterou umím a je vlastně robotická (konkretně kontrolu systemu) pustim si nějakou ze specialnich MP3 ktery jsem si k tomu sam namixoval. Většinou se jedna o nejaký house,… Tyto soubory maj přesný timeing, a udělal jsem je jako nastroje pro timeboxing (čili mají 20 minut, 30 minut, hodinu, 2 hodiny (to je asi nejvíc)). kdybych se nestyděl za svoje DJ umění, tak bych vám je nasdlel. Každopádně mě solidně urychlují.

 8. Skvělí k (i kreativní) práci jsou Radiohead.

  Když Vás všechny tak čtu, mohli bychom udělat subdoménu s nějakým přehledem hudby doporučené k práci.

 9. Johanka napsal:

  Díky za tipy. Uvědomila jsem si, že hudbu při práci už neposlouchám tolik co dřív. Je čas zkusit něco nového.

  Danah boyd (danah.org) mě před časem přivedla k žánru psychill (psybient), doporučit můžu např. Bluetech, Shpongle nebo Infected Mushrooms – Converting Vegetarians CD 2 (to se mi obzvlášť líbí). A ne, houbovej čaj při tom nekonzumuju. :-)

 10. Marek napsal:

  Intenzivně jsem poslouchal hudbu všech žánrů cca od 3 let, jen co jsem dosáhnul na polici s gramofonem :) Poté walkman, sluchátka neustále během cest, při běhání, se sluchátky jsem usínal – snad víc jak 25 let. Hudbě jsem se věnoval aktivně, cvičil na nástroje, vystupoval s kapelama. Nikdy jsem se nedokázal na „základce“ učit a posléze studovat a pouštět si přitom pop/rockovou hudbu, natož nahlas. Rádia neposlouchám ani v autě z principu – hlavním principem je, že se mi za a) vůbec nelíbí programový obsah našich rádií, za b) si nenechám do podvědomí vkládat bullshity a nesmysly, jako např. že je krize, nebo reklamy a cokoliv co kdo z moderátorů řekne. Považuju za velmi nebezpečný jev, jak si spousta lidí pouští rádio (nebo ženský u žehlení TV) jako „kulisu“ a přitom vůbec netuší, že tím, že „vypnou“ filtr“ (vnější mozek se jim soustředí na něco jiného, než na hudbu a sdělení, jež obsahují texty písní, potažmo reklamní sdělení a glosy moderátorů či zprávy…), si otevírají kanál přímo do podvědomí a nevědomky se tak nechávají naprogramovat vnějšími vlivy. Hudba má smysl a v podstatě mnoho různých účelů. Bach údajně spolupracoval při tvorbě některých svých děl s tehdejšími učenci. Už tehdy věděli (nebo alespoň tušili) že tóny = vlnění o různých délkách a chtěl pomocí hudby (tedy různých účinků délky vln – neformuluji teď zcela přesně) léčit nemocné. Představte si třeba chřipkovou epidemii v té době, tak „nahnali“ lidi do kostela a zkoušeli, zda se jim ty cizí organismy v těle podaří zabít pomocí tónů, asi tak bych se to laicky pokusil vysvětlit.
  Jak v článku, tak v komentářích se objevilo mnoho skvělých postřehů (omluvte, že v rychlosti nerozlišuji autory) – ano, na tempu (rychlosti) záleží. Např. pro takový superstore jako je Tesco, Interspar aj. je žádoucí, aby plynula pomalá a klidná hudba, aby se lidé loudali a zastavovali u regálů, trávili u nich více času a více nakoupili. Oproti tomu např. v hi-tech moderní prodejně sportovního oblečení je žádoucí nějaká rychlejší „hudba“ v monotónním jednoduchém nepříliš členěném rytmu (někdo říká techno, někdo house, jiný zase jinak a já říkám od 125 bpm a rychlejší ;) a nějaký starý rock Deep Purple nebo podobné kapely máničkovské éry by potenciální zákazníky ke koupi příliš nenavnadily :))
  Možná začíná být jasnější, co chci sdělit – a sice, že „hudba“ je nekonkrétní termín asi jako „auto“. Resp. pokud chci jet v zimě na hory, asi nepojedu cabrioletem. A na golfový turnaj asi nevyrazím v náklaďáku ;)
  Je pravda, že hudbou můžeme ovlivnit naši náladu. Hudba má různé formy a ovlivňuje naše podvědomí, to, jak se cítíme a konec konců jak se chováme více, než si mnozí uvědomují. K tomu je třeba přičíst správné „dávkování“. Asi jako s alkoholem. Jedno – dvě piva, či jeden / dva panáky mohou někoho nakopnout. 9-10 panáků už bude mít asi jiný efekt… Každý jsme jiný, nicméně fyzikální zákony platí pro nás pro všechny. Jsou výjimky potvrzující pravidlo -někdo dá dvě lahve vodky a je v pohodě, většina lidí by byla už na JIPce…
  Před pár lety jsem jel autem do Itálie. Sám, bez spolucestujícího. Vyrážel jsem na noc a po pracovním dni, ne zcela dostatečně vyspán po několika dnech práce. Známe to asi všichni. Paradoxně jsem se nedlouho před cestou dozvěděl o problematice nějaké informace, (o testech na laboratorních myších, kterým pouštěli klasiku nebo heavy metal – tyto myšky prý pourčité době zemřely. Rozhodl jsem se žádnou hudbu si během cesty nepouštět. Až někde na Brenneru se dostavila krize. Zažehnal jsem ji cca patnáctiminutovým „energizujícím“ programem z psychowalkmanu. Dojel jsem ráno naprosto fit do cíle a vyrazil hned na lyže, den byl naprosto v pohodě a bez únavy. Jsem přesvědčen, že kdybych si během dlouhé cesty v autě puštěl hudbu, tak budu muset zastavit a vyspat se. Od té doby si pouštím hudbu v autě na delších cestách velice sporadicky, když tak klasiku, klavírní koncerty, ale spíš opravdu nic.
  Ahoj, Marek Kopecký

 11. Díky za super komentáře! Jsem rád, že článek vzbudil takovou vlnu ohlasu. Je vidět, že co člověk – to unikát, to názor, to hudební styl…

 12. Pavel napsal:

  Je to asi stejné jako se vším, u každého to funguje jinak. Zároveň je tu možnost, že pro člověka může fungovat něco, co už funguje někomu jinému.

  Pokud je v kanceláři nebo v pracovně naprostý klid, vystačím si s tikotem hodin (Pomodoro for Mac). Pokud je v okolí hluk, přijde na řadu moje sbírka hudby (čítající pouhopouhá dvě alba). Na práci – The Best of Mozart. Na relax – The Greatest Relaxing Pieces.

  Sluchátka mám za všech okolností.

  Zkušenosti s psychowalkmanem nemám.

 13. Patrik napsal:

  Já říkám „bez hudby nefunguju“ poslouchám v autě, ve vlaku, u počítače, při vaření a i když jdu spát tak si pustím internetové solopiano rádio (můžu doporučit) , nastavím casovac na hodinu a jdu spát. Hudba je pro mě relax a musím se přiznat, zapomenout si sluchátka když někam jedu, to je nemyslitelné. Co se hudebních žánrů týče, tak pokud něco dělám na počítači, tak je to obvykle Liquicity a když cestují tak pustím náhodně co mám v telefonu. No a když si chci odpočinout tak Jack Johnson, Damien Rice a podobné interprety no a nebo výše zmíněné solopiano rádio.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru