Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Úskalí práce z domova

By on 28. 2. 2011 in Sebeorganizace with komentáře 2

Život bez ranních tlačenic v MHD, bez odporné automatové kávy, bez neustálého uhánění za čímsi nedosažitelným. Vlastní režim, pracovní doba a do jisté míry i její náplň. No nezní to krásně? Ale chystáte-li se právě s touto idylickou představou jít přesvědčovat svého šéfa o tom, jak stoupne vaše produktivita, dovolí-li vám pracovat z domova, ještě na moment zastavte. Není to totiž tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. 

Pracovat z pohodlí domova bylo ještě před 15 lety něčím těžko myslitelným, a měl-li někdo to štěstí, většinou to obnášelo pravidelné nošení kupy papírů domů (v lepším případě pár disket). Rozmach trendu práce z domova přišel až s expanzí Internetu, kdy informace začaly být okamžitě dostupné. Podívejte se sami. Z domova se dostanete k pracovnímu e-mailu, přes VPN k datům ve firemní síti a třeba přes Skype si popovídáte s kolegou. Tak co tedy vlastně brání tomu, abychom všichni pracovali z pohodlí obýváku?

Strach z inovace, ztráta absolutní kontroly nad zaměstnancem a malá informovanost. To je tím, čeho se zaměstnavatelé bojí jak čert kříže, přijde-li na řadu otázka práce z domova. Přesto ale postupně probíhá osvěta a firmy začínají vnímat možnost práce z domova spíše už jako zaměstnanecký benefit a zároveň chytrou možnost, jak nepřímo ušetřit na svých nákladech.

Máte-li tedy štěstí na „osvíceného“ šéfa, ještě nejásejte, není to totiž jediným úskalím, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Jasně nastavená pravidla práce z domova

Aby práce z domova měla nějaký efekt a za týden vám nepřišla zpráva „tak se nám vraťte zpět do kanceláře“, je nutné napřed vytyčit jasná pravidla:

1. Doba, kdy budu pracovat

Základem je pochopit, že když vám zaměstnavatel umožnil pracovat z domova, tak to ještě neznamená, že vás pustil na „volnou nohu“ a že jste vlastními pány/paními. To vám jen totiž váš pán povolil „řetěz“.

Nicméně to však neznamená, že musíte přesně kopírovat pracovní dobu, již mají jiní zaměstnanci, kterým se nepoštěstilo jako vám. Je důležité si jen uvědomit, kolik hodin denně budete věnovat práci a nastavit si v kontextu k tomu nějakou dobu, kterou se budete snažit více či méně dodržovat, abyste zvládli denní obnos práce.

Posuďte sami: který scénář je reálnější?

Výhodou je, pokud budete dostávat týdenní obnos práce – to si pak dle aktuální chuti můžete v určitý den zpracovávat jen něco. Zde však pozor – zde má člověk tendenci slíznout si tu „chutnou smetánku“ a do té méně zábavné práce se mu už tolik nechce. V této situaci to chce vůli překonat se a nejdříve se pustit do té nudné práce – není nad lepší zakončení pracovního týdne, když jeho druhou polovinu můžete strávit na něčem, co vás bezmezně baví.

2. Místo, kde budu pracovat

Jak byste sami jistě brzy pochopili, pracovat s laptopem v zákoutí obýváku, kde si vaše ratolesti hrají na konzoli nejnovější střílečku, není zrovna ideální. Proto si to chce vytvořit vlastní a stále pracovní místo, ideálně v samostatné místnosti, i když v dnešní panelákové kultuře se budou muset mnozí z vás spokojit pouze s rohem v ložnici – ale i ten lze příjemně optimalizovat vašim požadavkům – věnovali jsme se tomuto tématu již na podzim.

3. Osvěta příbuzenstva

Nejtěžším krokem, ač to v kontextu k jiným, již popsaným úskalím zní až směšně, je osvěta příbuzenstva a vašich přátel. Vysvětlit mamince, že máte doopravdy práci a že nejste její taxík, je totiž někdy čistou hrou o nervy. Je to takový specifický rys pro země bývalého východního bloku, kde i po letech stále platí rovnítko je doma = nepracuje, a jak se zdá, bude to tak platit ještě nějakou dobu. Je to jeden z mnoha těžkých předsudků, které si s sebou ještě chvíli naše společnost potáhne jako železnou kouli na noze, bránící inovacím a pokroku.

U velkého šéfa

Jestliže jste si tedy uvědomili, co vše obnáší práce z domova a vkládáte důvěru do vaší vůle „nezaklapnout“ laptop a nesáhnout po ovladači od televize, je na čase jít za šéfem. Co by mělo být řečeno a neopomenuto:

 • Doba kontaktu: Jestliže vaše „domácí“ pracovní doba nebude totožná s tou firemní, stanovte hodiny, kdy budete přítomni na telefonu (popř. na nějaké jiné komunikační platformě – WLM, Skype aj.). Zářným příkladem dobře zvolené „doby kontaktu“ jsou zaměstnanci společnosti 37signals – skoro každý je z jiného kontinentu, a aby spolu mohli pracovat na stejných projektech, musí komunikovat. Překonali rozdíly v časových pásmech a pravidelně spolu v určitou dobu videokonferují.
 • Denní/týdenní obnos práce: Nezapomeňte se domluvit na tom, na jaké období dopředu budete dostávat zadání úkolů – vzhledem k lepšímu (i mimopracovnímu) plánování apelujte na týdenní (popř. i čtrnáctidenní) obnos práce.
 • Denní/týdenní report: Perioda, ve které budete vedení poskytovat souhrn toho, co jste stihli za určité období. Sami tuto možnost nabídněte – vytvoříte zodpovědnou atmosféru pro další jednání.
 • „Návštěvy“: I když při práci z pohodlí domova budete stále zaměstnanci dané společnosti, vyskytovat se v ní budete minimálně, což poznáte třeba v případě, že si vyžádáte interní informace od kolegů – nejednou jistě narazíte na odpověď: „Ty u nás ještě pracuješ?“ Proto stanovte určité dny, kdy se ve firmě budete vyskytovat, abyste o sobě „dali“ vědět.

Tak nyní tedy jen zbývá zasednout za laptop a začít konečně pracovat! K tomu, aby vám to šlo hezky od ruky, vám přikládáme malý rozcestník k tématu práce z domova:

7 tipů, jak zefektivnit práci z domova (Podnikatel.cz)

Vyplatí se firmě, když zaměstnanec pracuje z domova? (Podnikatel.cz)

Jak si zařídit kancelář (iDnes.cz)

Jak si zařídit domácí kancelář (Doma.cz)

Pracujte v kanceláři, která není, nebo zkuste coworking (Aktuálně.cz)


Dominik Dědiček

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Dominik napsal:

  Pracuji jen z domova. Šéf jsem si sám sobě sám. Mám za sebou období, kdy jsem pracoval v jedné místností s malou jednoroční hrající si dcerkou se špunty v uších. Moje práce je hodně kreativní a často musím kvůli lepším nápadům střídat prostředí. Doma mám své pracovní místo (v místnosti ve které jsem po dobu práce zamčený). Ale pro inspiraci často sedím v kavárně, kde mě nikdo neruší. Jiné prostředí přináší nové nápady :-) Tak pracovat z domova může taky znamenat pracovat z kavárny :-)

 2. Ala napsal:

  Pracovala jsem „z domova“ jako zaměstnanec. Záleží dost na pracovní náplni a je-li víc jak polovinou obchodařina, kdy za vás na konci měsíce mluví výsledky, tak je to organizačně něco jiného než třeba jen papírová práce či IT. Měla jsem to obrovské štěstí, že jsem pracovala dokonce na zkrácený úvazek (v ČR na maloměstě něco neuvěřitelného) a mého zaměstnavatele zajímal jen obrat na konci měsíce. Ovšem něco v daném článku chybí, a to dost podstatného, co si spousta lidí neuvědomuje: šéf může být v poho, ale zaměstnanci, kteří denně dřepí v sídle firmy, to v Čechách hodně špatně snášejí, velmi kulatně řečeno. Nic na tom nemění, že jste opravdovým přínosem (nosíte firmě peníze) a musíte opravdu pracovat efektivně, aby to přineslo výsledky. Tohle je opravdu velký problém. Kdo nezažil, nepochopí.
  Nicméně, protože šéf si pletl obrat se ziskem a nezasloužil si mě, tak jsem mu dala vale. Teď dělám tutéž práci, také z domova, ale pracuji o 2/3 méně s větším ziskem! A neměnila bych. Někdy je taky pracovní místo kavárna (tam jsem vyplodila své nejlepší nápady a projekty), ale většinou tam chodím relaxovat a lelkovat. Co se týká práce doma, mohou vadit vyšší náklady na vodu a energie a někdy taky práce po večerech, víkendech – prostě neplánovaně (ale to je hodně málo). Jinak mě nic neruší, umím mentálně vypnout vnější vlivy (když muž večer kouká na hokej). Děti zatím nejsou…ale budou výzvou a jiným dobrodružstvím.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru