Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Sluníčkovské aplikace

By on 2. 2. 2011 in Nástroje with Žádný komentář
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Začínat recenzi na iPhone aplikaci zaměřenou na ToDo seznamy se slovy, že se jich na trhu vyskytuje jako hub po dešti, neoplývá originalitou a navíc se daný příměr ani tematicky příliš k recenzovaným produktům od firmy Spielhaus nehodí. Napadlo mě spíše jako vos při rozlité limonádě, ještě vhodnější by ale bylo místo limonády zmínit slunečnici a vosy nahradit včelami, které by květinu opylovávaly za doprovodu letního sluníčka. Ano, řeč je o dvojici programů Today Todo a Today Voice Notes, které se na vás tak hřejivě usmívají, až nabydete dojmu, že úkoly jsou vlastně taková chutná slunečnicová semínka…


Today Todo nemá suplovat specializované aplikace na správu projektů – a vlastně i coby takový ToDo seznam v konkurenci příliš neobstojí. Cílem totiž není ani tak průběné odkládání nápadů, úkolů a následné zpracování. Mnohem více se hodí pro ty, kteří si chtěji určit, co chtějí DNES, popřípadě tedy i v další nejbližší dny, udělat. Pokud například používáte GTD, pochopitelně, že s připojováním due date stanovujete, kdy na vás bude úkol pokukovat. Ale třeba oceníte, když si na list papíru (a proč ne třeba do aplikace Today od Spielhouse) vypíšete to, co chcete v daný den přesně udělat a přiřadit k úkolům prioritu a také třeba kontext/projekt/roli?

Já to mám zaužívané tak, že v GTD se mi nacházejí všechny projekty a jednotlivé kroky. Při plánování měsíce/týdne/dne z GTD vycházím a ke dnům přiděluji ty úkoly/kroky, které v něm hodlám zrealizovat. Píšu si to do diáře a také přiděluji pořadí a prioritu. Pro ty, kteří diář nemají, nebo nechtějí používat jiné seznamy, představuje aplikace Today užitečného pomocníka, kde budete mít zvolené úkoly pro daný den jako na dlaní.

Spielhouse vsadil na roztomilý design. Ano, sluníčkovská nálada se může leckomu začít brzy zajídat, jistě ale ocení ovládání. Posouvání mezi dny jen pomocí posunu slunce nebo vytváření úkolů tak, že otočíte iPhone do horizontální polohy, vše urychlí a vypadá dobře. Stejně tak filtrace podle (v mém případě) rolí. Jako by stáhnete roletu a se seznamu kontextů/projektů/rolí vyberete ty, které se mají zobrazit.

Obdobně líbivá a intuitivní je i druhá aplikace, která se tentokrát ale zaměřuje na nahrávání zvukových poznámek. Zde se také setkáme s posouváním slunce a s tím, že změna polohy telefonu spustí nějakou funkci. V případě Today Voice Notes se při obrácení iPhonu vzhůru nohama spustí nahrávání. (To ale můžete udělat i klepnutím na jednu ze slunečnic.) Telefon pak komunikuje i s internetovým prohlížečem, poznámku lze tak spravovat z počítače a také je do něj dostat. Připojování obrázků už beru jen jako takový bonus, důležité je, že záznam disponuje kvalitním zvukem.
Today Voice Notes využijete, dáváte-li přednost ukládání nápadů do schránky pomocí zvukových komentářů. Spuštění je bleskurychlé, nic nepřekáží.

Ať už máte slunečnice či sluníčko rádi, zkuste se na tyto dvě aplikace podívat. Seženete je za velmi milou cenu, posloužit mohou ale více než dost. Druhá zmiňovaná má svoji verzi i pro iPad, možná by autoři mohli takto aktualizovat i Today, kde by iPad verze dávala dle mého názoru ještě větší smysl.

Slunce s vámi.

Lukáš Gregor

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru