Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Proč byste měli napsat knihu

By on 4. 2. 2011 in Rozvoj with komentáře 2

Vždy při návštěvě pracovny mého otce jsem s respektem vzhlížel k jeho poličce s odbornou literaturou. Bylo tam široké spektrum odborných knih, ale většinu z nich pojil záhadný černočervený čtvereček s nápisem „Computer Press“. Některé z těchto knih byly jistě nejen mým věrným pomocníkem při vstupu do světa informatiky. Tenkrát jsem ovšem ještě netušil, že se jednou bude na takové podobné poličce nacházet má kniha, dokonce i s tím, již záhady zbaveným, černočerveným čtverečkem.

Cesta je důležitější než cíl

Babička mi jako malému říkávala, že je cesta důležitější než cíl, vždy když jsem si povzdechl nad tím, jak moc strnitá cesta vedla k vysněnému výsledku. Možná i to bylo důvodem, že jsem věci málokdy dotáhnul do konce. Pár let mi holt trvalo, než jsem pochopil, že babička měla setsakra pravdu. Dnes se už jen lišácky usměji, když za mnou někdo přiběhne se skvělým nápadem a první, co slyším, je to, že na tom vydělá statisíce, ne-li miliony. Vnitřně se směji a zároveň si říkám, jestli tenhle povrchní snob vůbec někdy dospěje. Plnoletost totiž člověka nečiní dospělým a peníze mají svou hodnotu jen v případě, že si je dokážete užít.

Pochopit význam tohoto rčení je nadmíru důležité, jelikož vaši budoucnost netvoří dosažené mety, nýbrž nabyté zkušenosti.

Jedinou hranicí je vlastní pseudo-omezenost

Pouze ti, kteří se odváží jít příliš daleko, mohou přijít na to, jak daleko se dá jít, řekl jeden moudrý básník, scénárista a kritik, příjmením Eliot, myslím. Jen zabrouzdejte do své paměti, za jakých okolností vznikly ty nejvýznamnější objevy, pokrokové věci – mně osobně hned naskakuje to, jak se do IBM přišlo s konceptem osobního počítače a manažeři ironicky odvětili „na co by si někdo potřeboval v obýváku počítat dráhy balistických raket?“ A na čem teď právě čtete tento článek? Pokročit tedy nemůžete nikdy, přemýšlíte-li v rovině toho, co je možné. Přemýšlejte v rovině toho, o čem si myslíte, že možné není. Sami budete brzy příjemně překvapeni.

Fiasko avizuje úspěch

Učení chyb je z přeceňované a vysloví-li někdo toto spojení na obranou svých pochybení, považuji ho spíš už za výmluvu s pejorativním nádechem. Samozřejmě, že člověk se ze svých chyb může poučit, ale s ničím se to nemá přehánět. Stane-li se učení z chyb něčí životní filozofií, je asi něco špatně…

Chyby nutno vnímat pozitivně a chápat je jako náznak toho, že byste měli změnit směr. Spálíte-li totiž třikrát po sobě míchaná vajíčka, tak i to vám říká, že kuchyně vaším druhým domovem v blízké budoucnosti asi nebude.

Mysl začátečníka je klíčem k úspěchu

Nesnažte se být velcí, kolosem, buďte naopak malí, obratní, schopni okamžitě změnit směr. Schopnost okamžitě se přizpůsobit novému směru společnosti a otvírajícím se trhům je klíčem k trvalé prosperitě.

Myslete jako začátečník, i když za sebou budete mít deset let praxe a dvojnásob ocenění. Nepovažujte se za něco víc, než nováček, který právě přišel pracovat do vaší firmy – buďte mu přítelem, ukažte, že každý někdy začínal.

Vykročte z komfortní zóny vstříc novým zítřkům

Překročte nechuť opustit teplou židli své kanceláře a vrhnout se na volnou nohu dělat to, co vás baví. Ať je vaším cílem cokoli, učte se na cestě k němu a chyby berte za své rádce. A teď vlastně k tomu, proč byste měli napsat vlastní knihu:

  • Udělá vás to silnějšími. Jistě, když jste vyprodukovali něco hmatatelného, ať již třeba boudu pro psa, či vlastní dům, vás zalil blažený pocit. Nebylo to proto, že jste si mohli otevřít zaslouženou plechovku piva nebo si setřít pot na čele, bylo to proto, že jste něco dokázali. A to něco vás vždycky učiní o něco silnějším člověkem.
  • Někomu to pomůže. Jestliže to, co jste napsali, dá něco alespoň jednomu člověku, splnilo to svůj cíl. Myslete na to, když váš vydavatelský počin bude někdo kritizovat.
  • Mnohé to ulehčí. Ač to může znít povrchně a sobecky, mnohé vám to také ulehčí. Na místo zdlouhavého přesvědčování klienta/potenciálního zaměstnavatele (zaškrtněte vhodné) se rovnou můžete pustit do práce. Jste-li autorem knihy, máte přece co říci a něco také určitě víte.

Máte teď pocit, že jste četli dva zcela odlišné články? Pokud ano, raději ještě pokračujte v tom, co děláte a v objevování možností sebe samého. Pokud jste pochopili, že psát knihu vlastně není jen o psaní, tak je ten správný čas vykročit vstříc novým příležitostem. Rád vám při tom pomohu.

Dominik Dědiček

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

Stránka, který odkazuje na tento příspěvek

  1. Vyjděte ven a začněte žít svůj cíl | iTime blog | 2. 3. 2011
  1. René Nekuda napsal:

    Kdybyste sháněli nějakou radu, podívejte se na tento zajímavý online kurz tvůrčího psaní „Jak napsat knihu“: http://www.renenekuda.cz/kurz-jak-napsat-knihu/

    PS: Je to zadarmo. ;)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru