Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Má offline hodina #1

By on 16. 2. 2011 in Rozvoj with komentářů 18
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Po přečtení titulku:  Nerušit, jsem offline! mým tělem projel pocit vzrušení. Řekl jsem si, snad je to to, co hledám. Při čtení jsem byl trochu zklamán až do věty, kde jsem se dočetl, že půjde o společnou práci nás čtenářů. Doufám tedy, že napsání těchto pár vět třeba někomu pomůže a přiměje ostatní k napsání svých zkušeností.

Jsem student (ČVUT, Softwarové technologie & Management), je mi 21 let. Nemám stálou práci, můj život se spíše odehrává ve stylu podnikatele na volné noze. Nikdo mi neříká, co mám dělat, kdy a kde mám být. V tom právě vznikl můj problém. Spousta povinností do školy, pracovní záležitosti, informace, zábava. Tohle všechno ve stavu ONLINE, klidně 15 hodin denně před notebookem. Říkáte si, že je to hodně? Ano je to strašné, ale schválně si sami spočítejte, kolik hodin u notebooku prosedíte vy? Že to také není málo? Správně, většina z nás je prostě nucena pracovat u PC, odpovídat na emaily. Když skončí práce, začíná zábava a kde jinde než zase na PC. RSS je plná, sem tam ten Twitter či Facebook atd.

Zkuste se ohlédnout zpět. Pamatujete si spíše to, jaký dobrý článek jste četli na internetu, nebo jakou jste naposledy přečetli knihu? Pamatujete si, co jste napsali v dopise vašemu příteli? Nebo spíše email, na který jste odpověděli před několika minutami? Myslím, že většina z vás si dokáže lépe rozpomenout na dopis a knihu. Proč se tedy činnostem, které si pamatujeme déle, věnujeme tak málo? Proč neděláme to, co nás baví, mnohem více? Proč se snažíme dělat spoustu věci najednou, i když nemáme z většiny skoro žádný požitek?

Každý se snažíme „nalít 10 litrů do půl litru“ i když všichni víme, že to prostě nejde!

Když jsem si toto uvědomil… tedy spíše když jsme si tohle všechno přiznal, začal jsem jednat. Ano, problém je, že většina lidí se bojí si přiznat, že třeba pět let zpátky ani neví, co dělali. Ví jen, že byli strašně „BUSY“ a nevěděli, kam dříve skočit.

Jak jsem si tedy zařídil svou HODINU/NY OFFLINE?

Sport. Hledal jsem sport, který se dá dělat celoročně, kdekoliv, s rozumným vstupním kapitálem… Běh byl jasná volba. Běžecké boty a čip. Víte, kolik jste uběhli, ať běžíte kamkoliv. Problém u běhu je, že vyběhnete čtyřikrát a potom už se vám nějak nechce. To je nutné překonat, ale jak na to? Mně se osvědčil právě čip a hudba. Motivace, že se s každým během zlepšujete a lépe se vám dýchá, vás žene dopředu.  Dále se mi také osvědčilo, neříkat si, budu běhat třikrát týdně. Pracovní povinnosti vám to třeba nedovolí. Zkuste si raději říct: Uběhnu 20km týdně. Je potom jedno jestli poběžíte 2 x 10km nebo 4 x 5km. Důležité je, že se hýbete! A o to vám přeci jde. Pocit po doběhnutí půlmaratonu / maratonu vás později jistě bude hřát u srdce a vzpomenete si na něj kdykoliv do konce života! Za svou jednu offline hodinu uběhnete cca 10km, které vám váš život třeba prodlouží o několik let. (Doporučuji knihu od Murakamiho O čem mluvím, když mluvím o běhání).

Čtení. Čtení knížek mě opravdu baví. A proto jsem si řekl, že každý den alespoň něco přečtu. Opět jsem si nastavil, že za týden bych chtěl přečíst alespoň 100 stránek. Denně je to tedy 14 stránek. Což máte za pár minut. Ve výsledku, ale přečtete 1 až 2 knížky měsíčně a přitom jste se čtení věnovali jen pár minut denně.

Jídlo. Všichni v dnešní době jíme ve stresu. Někdo nesnídá, oběd za běhu, o večeři ani nemluvě. Když už si čas na jídlo najdeme, většinou při něm alespoň něco děláme, čteme emaily, články, apod.  Zkuste to naopak. Jídlo bude vaše offline hodina. Nedělejte nic. Jen jezte, přemýšlejte nad tím, co jíte a pijete. Proč jíte tohle a né tamhleto. Jestli na tom zdravém jídlo opravdu něco není. Berte alespoň jedno jídlo denně jako zážitek, ne jen jako potřebu ukojit váš hlad. Mně se osvědčilo jedno jídlo denně s někým blízkým. Přítelkyně, manželka, děti, kolega z práce. Je jedno s kým. Jen je důležité, abyste se věnovali jen jedné věci. Pokud se vám toto povede, může vaše offline hodina sloužit zároveň k budování společenských vztahu.

Sobectví. Využijte svou hodinu OFFLINE jen pro sebe. Přemýšlejte nad tím, jaký je váš cíl. Jestli to co děláte, je to co vás baví. Co by se dalo zlepšit. Každý máme svůj čas omezen. Je proto jen na nás, jak využijeme náš život, jak využijeme rok, měsíc, den… Osvědčilo se mi sepsat to, co bych chtěl každý den, týden a měsíc udělat. Např. každý den přečíst několik stránek knihy, každý týden uběhnout 20km, shlédnout jeden film… každý měsíc zajít do restaurace, jet na jeden výlet… Jednoduše potom vidíte, co jste splnili a co ne. Na budování dlouhodobých návyků je tohle asi to nejlepší, co jsem zatím vyzkoušel.

Každý tedy můžeme zažít hodinu OFFLINE po svém. Zde jsem shrnul, jak vypadají mé.

Co se mi nedaří

Bohužel mám stále části, kde nemůžu najít způsob, jak si u nich hodinu offline vybudovat. Je to např. angličtina. Stále se jí moc chci naučit, ale nemám sílu s tím hnout. Má někdo z vás zkušenosti, jak vybudovat hodinu OFFLINE pro jazyk? Jak se efektivně naučit cizí jazyk? Jak vydržet?

Také se snažím si najít čas, ne jen na hodinu offline, ale třeba na den offline. Na celý den, kdy se člověk bude věnovat jen sobě a jen tomu co ho baví!

Stojí to za tu bolest

Nakonec bych rád použil citát Jima Rohna, který se zde, na mítvsehotovo.cz již objevil. Buď zažíváte bolest z denní disciplíny, nebo zažíváte bolest z nesplněných úkolů.

Ze začátku budu disciplína denní hodiny offline bolet, ale časem bude samozřejmá, jako je pro nás samozřejmé jít si večer lehnout.

Marek Bouška

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 18

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Honza napsal:

  Díky za skvělý a inspirativní článek. Kdybych byl v jednadvaceti přemýšlel o těchhle věcech, byl bych dnes, o třináct let později, podstatně zdravější a šťastnější. Ať Vám vydrží nadšení!

  A protože komentář bez podnětu je k ničemu, tak k té angličtině: na webu jsou miliardy hodin anglicky mluvených podcastů, rozhovorů, rozhlasových her, audioknih – když při své hodině běhání budete místo hudby poslouchat tohle – ani se na to nemusíte vědomě soustředit – garantuji zlepšení. Ověřeno v praxi (pár let jsem se živil mj. jako překladatel a tlumočník, přitom ve škole jsem se jazyk věru nenaučil). ;-)

 2. Káťa napsal:

  Skvělý článek. Jsem na tom podobně, také škola, sem tam nějaká brigáda a spousta času u PC.. Tak jsem si teď přidala do rozvrhu čtení, kreslení a francouzštinu.
  Francouzštinu se učím s kamarádem – aby jsme se k tomu dokopali, stanovili jsme si pravidelný čas v týdnu a množství látky, které chceme probrat. Tak jsem zvědavá, jak dlouho nám to vydrží :-)
  Jinak díky za postřeh o jídle – ani bych si neuvědomila, že teď jím tak skvělé jídlo – s tím bych měla něco udělat…

 3. Marek napsal:

  Děkuji za pozitivní komentáře:-)

  Můžete doporučit nějaké konkrétní audio materiál? Vím, že jich je spousty, některé i vlastním…ale přeje jen od Vás jako od překladatele by rada přišla vhod. Předem děkuji.

  Ohledně jídla. Také jsem si to dlouho neuvědomoval:-)

 4. Vasek napsal:

  Skvělý článek.

  V 21 letech (není to tak dlouho :) jsem to neměl tak srovnaný. Jen jsem věděl, že chci žít naplno a moudře, oboje najednou. V 15 jsem začal od začátku, neboli smyslu svého života. Otazek typu Proč bylo hodně. Odpovědí byl právě život či žití. Proto jsem se rozhodl ho využít naplno a moudře. Knihy a inspirace dalšími mě vedla k radosti z maličkostí a k vytrvalosti.
  Jídlo má být oslavou, jak bylo popsáno v článku. K sobectví bych ještě přidal umět říci lidem NE či nemám čas. Je to jen obrana svého klidu. A ještě svoje tělo i s myšlením beru jako stroj či systém (samozřejmě úžasný), a protože každý stroj potřebuje odpočívat, aby mohl být výkonný a stále funkční, tak i svému tělu a mysli dopřávám odpočinek, tzn. tělo bez pohybu a mysl bez myšlenek.
  K jazyku: také běhám či jen poslouchám podcasty (konkrétne ESL english as a second language a další, které jsou více odborové) a k porozumění to je skvělá věc, jen k aktivnímu (sebevědomému) použití je potřeba s někým mluvit (pokud možno rodilým).

  P.s. Rád čtu server mitvsehotovo.cz jen vím, že mít vše hotovo. Je potřeba doplnit o slovo důležité, tedy mít vše důležité hotovo (nedůležitému je potřeba říct NE a zapomenout :)

 5. Honza napsal:

  Vůbec není zač, Marku – a už dávno nejsem překladatel. :-)

  Dobré podcasty jsou (byly? už na ně, ehm, nemám čas :-/) např. Grammar Girl, Manager Tools, Ask the Techies, Cranky Geeks, nějaké ty další programy Leo Laporteho, The Tech Guy, This Week in Tech…

  Spíš si ale vyberte podle témat, která Vás zajímají, já poslouchával tyhle pcasty spíš kvůli práci.

  Nicméně můj kamarád, Vám asi známý coby bývalý šéfredaktor MVH, Workaholic, už léta běhá a k tomu mu do uší valí právě podcasty, tak já ho sem nasměruju, ať nesoukromničí a podělí se, to on rád. ;-)

 6. Marek napsal:

  Díky za oba komentáře :-) všechny je projdu a uvidím.

 7. roman napsal:

  S tou anglictinou som to tiež všelijako skusal, samozrejme, chodil som aj na kurz. Nakoniec som riesil podobne ako spominal Honza , lenze nie cez podcasty ale cez clanky a CNN/BBC. Vyukoveho software som vyskusal tiez dost, ale nakoniec sa mi osvedcil uplne jednoduchy program 5Dslovnik ( je to freeware tak to prosim neberte ako reklamu) Pri citani clankov som si jednoducho zapisoval slova, (min 3 denne) ktore som nevedel, vecer som ich doplnil do slovnika, zopakoval predchadzajuce slovicka ktore som uz mal zapisane . Vyhodou bolo, ze cim viac sa clovek pri jednom slove pomylil, tym castejsie mu ich program predkladal. Slovicka ktore som uz vedel dobre, program vyradoval. Kazdy vecer som tomu venoval 15-20 minut. Takisto sa mi osvedcilo pozerat DVD v anglictine s anglickymi titulkami. Jednoducho ked som to pocul a videl aj napisane, rychlejsie som rozumel. Ale to je asi individualne, kazdy si musi najst ten svoj system, to co mu najlepsie vyhovuje.

 8. Honza napsal:

  Roman got a point – pasívní učení se jazykův ;-) lze aplikovat zejména při zažitých již základech, nicméně takovéhle učení se slovíček je určitě super si navyknout hned od začátku. Navíc, kdo rád čte, ten do sebe za onu hodinu offline denně četbou knížek v originále může nasoukat spoustu obratů, gramatických zákonitostí i jednotlivých slůvek – sám znám dodnes v angličtině nemálo termínů a obratů, které jsem si ve slovníku nikdy nenašel, ale jejich opakovaným pochopením z kontextu člověk význam pochopí a uloží si do paměti. (Tedy, když je mladý – dnes se mi čím dál častěji stává, že si naopak potisící ve slovníku hledám jedno a totéž slovíčko (třeba thanks (just kidding))). Potěšující poznámka pro Marka a snad i ostatní: Workaholic už vzpomíná na zdroje podcastů…

 9. Marco napsal:

  na ucenie anglictiny sa mi osvedcil program Memostation. ak sa ucim z knihy, tak to nie je take precizne, ako ked ma skusa program a zapisujem si/opakujem si slovicka, ktore neviem.

 10. Ivan napsal:

  Díky za velmi dobrý článek. Musel jsem se taky rozpomenout, jak a co jsem dělal v 21ti, a plánování se tomu rozhodně říkat nedalo. Věk a práce mě učí za pochodu a pro inspiraci jak dál chodím rád i sem.

  Moje zkušenost s jazykem je taková, že nejlepší škola, a to nejen pro jazyk, pro mě byl studijní pobyt v rámci Erasmu. Takže pokud studuješ a nic vážného tě v ČR nepoutá, zkus to. Dnes už ani ty vzdálenosti nejsou tak nepřekonatelné, jak vypadají, a spousta věcí se dá dělat „on-line“.

 11. Marek napsal:

  Děkuji všem za výborné komentáře, zkusím stáhnout podcasty atd a snad se to zlepší :-)

 12. Miky napsal:

  Jednoduchý, ale výstižný článek. Souhlasím, že bychom si měli vytvářet návyky, kterými se na čas odlepíme od digitálního světa. Musím se jen pousmát nad tím, že kdysi jsme měli za den 1 hodinu ONLINE a teď 1 OFFLINE.

 13. Marek napsal:

  Ahoj, to co jsem teď přečetl mi připadá jako bych to psal já sám o sobě :-))) alespoň ve většině věcí… super článek. Mám jen takový malý tip na tu angličtinu, který používám a moc mi to pomáhá. Jako telefon používám iPhone a na něj existuje super aplikace která se jmenuje Learni. Stojí pár babek, ale nasypeš si do ní slovíčka a kdykoliv máš během dne 2-3 min. Třeba jedeš busem/tramvají, čekáš na řadu u holiče…vytáhneš telefon a zkoušíš se slovíčka – navíc aplikace ti dává k uhodnutí slovíčka na přeskáčku a častěji opakuje ty, které ti nejdou :-))) Pokud má tedy někdo iPhone-doporučuji! Myslím že něco podobného existuje i na Android.

 14. Hodinka dvě off-line denně se rozhodně hodí (což píši někdy kolem 3. hodiny ráno :D).
  Honza nahoře zmínil, že bych mohl přidat nějaké podcasty. Kromě zmíněných (ManagerTools, The Tech Guy) a audio booků nejčatěji poslouchám přednášky, kterých je na YouTubu kopa.

 15. Jaroslav Luhan Jaroslav Luhan napsal:

  K výčtu zdrojů pro výuku (nejen) angličtiny bych přidal http://www.TED.com, kde najdete mraky krátkých, ale hodnotných videí. Výhodou jsou titulky v různých jazycích a možnosti si text třeba vytisknout a dál s ním pracovat. Nejdřív se např. podívejte na video s CZ titulky, pak s anglickými a pak už chytejte, co jste si zapamatovali. Nad vytištěným textem sledujte skladbu věty, nebo gramatiku. Soubor můžete i stáhnout v mp3 nebo mp4.

  Co třeba začít videem O světové angličtinářské mánii?
  A tímto bych chtěl také poděkovat komunitě překladatelů TED videí, ke které se můžete přidat i vy.

 16. Marek Lukesle napsal:

  Ahoj Marku, mně k angličtině nedonutilo nic, než odjet sám do anglicky mluvící země. Jinak na anglinu ani nepomyslím. Nemám motivaci. Takže až toho budu mít dost (že neumím anglicky), zase někam vyjedu, ikdyby jen na tejden, čtrnáct dní. Je to supr. A skvěle to funguje. Zároveň na to nikdy nezapomeneš (zážitky…)
  :)
  Ať se Ti daří a díky za fajn inspiraci z článku;)

 17. Jozef napsal:

  Výborný tip nielen na angličtinu ale aj na zdokonalenie v public speeking sú kluby Toastmasters.
  A networking naživo.
  V Prahe aj v Bratislave. Obrovská výhoda je to pozitívna, zábavná a tvorivá atmosféra. Možnosť prísť a sedieť ako „pozorovateľ“.
  Je to super.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru