Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Budoucnost se na mě směje

By on 11. 2. 2011 in Témata with komentáře 4
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Někdy v roce 1999 se ke mě na hodině informatiky naklonil kamarád a zaskuhral si: „Proč do těch programů ti lidi přidávají pořád nový a nový funkce? Kdyby se radši soustředili na to, aby to dělalo to, co má, ale pořádně!“

Trvalo ještě deset let, než na spolužákova slova došlo. On sám ironií osudu skončil jako ekonom v jedné fabrice a celý den kouká pořád do těch příšerných tabulek, kolem kterých se motala zmíněná školní hodina. Bůh ví, kolik nových funkcí do nich od té doby přibylo.

Na nás ostatní se ale budoucnost začíná usmívat: technika bude nejspíš umět v zásadě pořád to samé, ale používat ji bude příjemnější a příjemnější. Pojďme se podívat, co tvůrci dělají pro to, aby se vám s elektronikou pracovalo líp:

Dotykové ovládání

Dejte tříletému dítěti do ruky iPad nebo iPhone a sledujte, jak se s ním skamarádí:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pT4EbM7dCMs&feature=player_embedded[/youtube]

Díky dotykovému ovládání už není nutné přemýšlet, co udělají tlačítka F9 či NUM LK, nebo se kamsi strefovat myší. Chcete zvětšit fotku? Roztáhněte ji dvěma prsty jako gumičku. Co takhle přesunout e-mail do koše? Prostě ho tam ručně posuňte, jako když jste ve školní jídelně schovávali tuhý hovězí plátek pod brambory.

Dotykové ovládání je rozhodně největším počinem pro příjemný zážitek z práce s technikou za posledních dvacet let. Pevně doufám, že během několika příštích roků se s ním budeme stále víc potkávat i na běžných osobních počítačích, nejen na telefonech.

Vše lze najít

Pamatujete dobu před Googlem, kdy jste na webu hledali i banální informace dlouhé minuty, proklikávali jste se stránkami a zuřili? Pilulka jménem Google teď léčí i řadu jiných starostí. Samotný vyhledávač nabízí Gmail, poštovní schránku, ve které už nemusíte vše třídit do složek.

Jakoukoliv zprávu najdete během jedné sekundy – stejně jednoduchým vyhledáváním, jaké nabízí Google. A galerie Picasa umí automaticky najít fotky třeba podle toho, kdo na nich je.

Do dokonalosti to dotáhli autoři služby Evernote, která slouží ke spravování poznámek. Když procházíte kolem zajímavého plakátu, stačí si ho vyfotit mobilem a poslat do Evernote. Ten v něm rozezná text, takže když se o týden později snažíte zjistit, kdy že se ten koncert koná, stačí do vyhledávacího políčka vložit název kapely. Plakát na vás okamžitě vyskočí.

Aplikace, které dělají jednu jedinou věc

Proč by měly aplikace nabízet milion funkcí, když k práci potřebujete jen jednu jedinou? Samozřejmě, že někdy se vám ty tisíce funkcí v Excelu nebo Wordu hodí. Většinou ale opravdu potřebujete jen napsat kus textu nebo spočítat jednoduchý příklad.

Sám používám třeba Write Monkey – textový editor, v němž se dá jenom psát. Nenajdete tu žádná tlačítka pro změny fontů, velikosti písma nebo zarovnávání. Nevyskakuje na vás žádná sponka s hloupými tipy. Aby to bylo dokonalé, celá obrazovka při psaní zčerná a během práce na diplomce nebo zprávě pro šéfa vás tedy neotravuje blikající ikona e-mailu, ICQ nebo záložka s Facebookem.

Na počítačích Apple můžete pro psaní bez vyrušování zkusit OmmWriter (ten vám dokonce ke psaní nabídne nerušivou ambientní hudbu) a na iPadu třeba Writer. Minimalistických nástrojů najdete víc, když budete hledat pomocí klíčového slova zenware.

Persony

Z jednoho oblíbeného pořadu o vaření už víte, že hospoda by měla mít ksicht. Tvář ale zároveň získává i řada programů a služeb. Když přestane fungovat sociální síť Twitter, nevyskočí na vás suchopárná chybová hláška. V prohlížeči místo toho uvidíte obrázek velryby nadnášené ptáčky. Hned tak pochopíte, že ne vždycky se podaří udržet kolosální síť v provozu.

Česká služba Fakturoid pro vystavování faktur zase chytře pracuje se svým maskotem, robotem Fakturoidem. O kolika účetních programech můžete říci, že se snaží být vašimi kamarády? Ten můj mi spíš usiluje o zdraví.

Hezčí design a promyšlené detaily

Určitě znáte ten zvláštní druh radosti, když listujete krásnou knihou nebo vás mine sportovní auto. Trávit čas s krásnými věcmi je příjemné – a taky proto už jsou peníze na dobrého grafika nedílnou součástí rozpočtu skoro všech služeb, se kterými pracujeme.

Hrajete hru Foursquare? Za návštěvy (skutečných!) kaváren, restaurací a posiloven v ní získáváte (virtuální) odznáčky. Ty odznáčky jsou ale tak pěkné, až zapomenete, že nejsou reálné.

Design nespočívá jen v tom, jak věci vypadají. Dobrý design znamená, že i dobře fungují. Všimněte si, kolik služeb dělá všelijakou drobnou práci za vás.

Začalo to asi „našeptávačem“ – schválně, zkuste najít něco na Seznamu. Vyťukáte prvních pár znaků… a pak už jen potvrdíte slovo, které vyhledávač navrhl. Pokračuje to automatickým ukládáním práce, které teď umí stále víc aplikací. Nemusíte se tedy bát, že výpadek proudu zhatí vaši celodenní lopotu jen proto, že jste nemačkali CTRL+S jak opice. A končí to úžasnými detaily, u nichž se plácáte do čela: jak to, že na to doteď nikdo nepřišel?

Na počítačích Apple lze listovat dokumenty rovnou v ikoně, aniž byste je otevřeli. Prohlížeč Chrome zase při zavírání záložek ponechává křížek na stejném místě – tyhle detaily jsou tak drobné, že jsem si jich všiml až díky blogu littlebigdetails.com.

Cloud computing: peníze v bance, soubory v obláčku

Víc a víc lidí střídá soukromý a pracovní počítač a v kapse nosí chytrý telefon. Jak si pamatovat, kde je uložený jaký soubor? A navíc, která verze je aktuální?

Co takhle přestat schraňovat soubory přímo v discích jednotlivých strojů? Ze všech se přece dá přistupovat na internet, kde můžeme v „mračnu“ (cloud computing) vždy snadno najít poslední verze dokumentu, tabulky nebo rozepsaného e-mailu.

Je to jako s penězi. Ty většina z nás ukládá do banky. I když to není stoprocentně bezpečné místo, aspoň se nemusíte bát, že o vše přijdete, kdybyste vyhořeli nebo vás vykradli.

Krásně to ukazuje reklama na Chrome OS, nový operační systém od Googlu. Chlapíka pracujícího s notebookem v ní nevyvede z míry ani to, že mu škodolibí vědci shodí na počítač hrnek s kafem, toustovač, sádrového trpaslíka a nakonec umyvadlo. Prostě si otevře nový stroj, přihlásí se svým heslem – a hele, rozepsaný dokument je tam! Nikdy totiž nebyl uložen v žádném notebooku, ale na serverech Googlu:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lm-Vnx58UYo&feature=player_embedded[/youtube]

I když je cloud computing docela složitá věda, pro běžného uživatele je to celé jednodušší než pochopit složitý systém složek a souborů na počítači.

Chcete někomu poslat dokument? Nemusíte ho nikam ukládat, spouštět e-mailový program, vybírat přílohu… Stačí klepnout na Poslat e-mailem přímo v texťáku, napsat adresu, a bum, kolega má text ve schránce. Navíc je řada těchto služeb automaticky zálohovaná.

UX: Zážitek

Tahle starost o uživatelovo pohodlí má svou zkratku: UX, tedy „user experience“, čili uživatelský zážitek. O UX se konají konference a získalo dokonce svoji ISO normu – jako kdyby snad šel exaktně popsat správný mix pěkného vzhledu, jednoduchého ovládání a stopy toho, že na aplikaci, se kterou trávíte svůj čas, pracoval člověk.

Tu zkratku si zapamatujte pro případ, že byste někdy vybírali firmu, která vám udělá nový web. Jinak ji klidně vypusťe z hlavy a užívejte si všechny ty webové služby a počítačovými programy, jejichž autoři konečně začali využívat psychologické poznatky k tomu, aby vás z docela obyčejných úkonů nebolela hlava.

Jaké jsou vaše intenzivní uživatelské zážitky z poslední doby?

Michal Kašpárek, www.psychologie.cz

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Kuba napsal:

  Asi pul roku pouzivam nadhernou sluzbu Read It Later. Je to kombinace jednoducheno principu, cloud computingu a z pohledu aplikaci pro iphone a ipad, UX zazitku a minimalistickeho designu. Takhle ma vypadat dokonala sluzba, navic zdarma.

 2. Ondra napsal:

  Už je to nějaký ten pátek, ale velmi příjemně mě potěšilo a zároveň pobavilo, že mě gmail upozorní na připojení přílohy k mailu v případě, že se v posílaném mailu skloňuje slovo „příloha“. Kolikrát už se vám stalo, že jste poslali mail s popisem a se vším, jen jste zapomněli na přílohu? Mě už alespoň desetkrát.

 3. Encore napsal:

  Nechapu to.. WebOS.. Cloud computing.. To nestaci, ze lide davaji casto bezhlave sve osobni informace na facebook a podobne site? Proc si vsichni stoji na svem soukromi, ale tady to absolutne ignoruji? Neuvedomuji si nebo ignoruji nasledky a mozne udalosti, ke kterym mohou spet. Nejsem zadny obdivovatel kontraspionaznich temat, ale neverim, ze je uplna nahoda, ze facebook koupili rusove, a to je jen jedna ocividna vec. Nechapu, kdyz poskytuji firme konzultaci.. oni scartuji vsechny sve papiry z obavy socialniho inzenyrstvi – chrani si sve soukrome udaje. Ale od uklizecku po reditele jsou vsichni na nejake socialni siti, kde poskytuji citlive informace. Informace zdanlive bez uzitku, ale v celku mohou poskytnout obstojnou podporu dane identity pro cloveka, ktery se za ni jenom vydava. Copak to nikdo nevidi? Ono to bude asi tim, ze zatim se tyto pripady nepisou v Blesku a nejsou videt ve zpravach na Nove.. Mluvil jsem hodne o Facebooku.. Rusku.. Ale to je jen spicka ledovce.. Google? Vemte si ciste fakticky, nezaujate, objektivne.. kolik informaci dnes Google o cloveku ziska, pokud pouziva jeho vyhledavac. Pripadne prohlizec (o nem psal jiz Petr Krcmar na rootu). Email. Mozna i Google Android. Cloud computing? To už je opravdová šílenost. Některé firmy utrácí tolik za zabezpečení a poté jejich zaměstnanec začne používat Cloud computing. Brána skrz zabezpečení firmy je rázem podstatně více otevřena. A jako Facebook už byl mnohokrát nabourán. Jako banky dělají dnes a denně mnoho problémů. Tak i tak je cloud computing jen obrovské zvýšení rizika a strčení své hlavy do lví tlamy. Nikdo si dnes neuvědomuje, jak díky lidské lennosti a důvěřivosti lze zneužit cizí identity a ještě ji plno lidí v podstatě nabízí.
  Nevěříte? Zkuste trochu zahledat na internetu a přemšlet. Často populární jsou články právě o řečeném Facebooku.. Jak si zloději hledají své oběti právě zde, protože lidé tam píší, na jak dlouho jednou na dovolenou, pro příklad.. Když jsem to četl, jen jsou kroutil hlavou. Naivně si myslí, že jim se nic stát nemůže. Jak pošetilé. A pokud nekdo veri, ze srovnani ,,penize v bance, data v oblacku“, tak fyzicky pristup k temto „oblackum“ je casto velice smutne hlidat. Uprimne bych chtel nekdy provest audit v Casablance na Vinohradske v Praze. Nechci zde nikoho k nicemu navadet, ale pokud tam jiz nekdo z Vas byl alespon na navsteve, mozna si povsiml, jaci lide a jak pracuji na recepci, ktera je vlastne hlavni silou bezpecnosti. K placi.
  Verte. Neverte. Nesouhlaste. Vase vec. Nerikam, ze Cloud computing nemuze mit vyuziti.. Jen rikam, ze ,,zadne VPN neni nedobitne“.. Premyslejte o tom …

  Encore

 4. Encore napsal:

  Btw proti iPadu nic moc nemam, ale to video je lez. Urcite neslo o „new toy“, to dite uz to melo predtim v ruce, je to videt..

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru