Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Wellness a osobní produktivita

By on 31. 1. 2011 in Rozvoj with komentáře 4
Jakub Hořický

Jakub Hořický

Jakub působí v oblasti osobního rozvoje. Věnuje se osobním školením, workshopům, consultingu a koučinku v oblasti osobní produktivity a zdravého životního stylu. Od roku 2012 působí také v Projektovém a inovačním centru VŠTE, kde s kolegy spravují podnikatelský inkubátor pro studenty a absolventy Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Od roku 2014 je spolumajitelem a jednatelem společnosti Work&Study, která na základě zkušeností z předchozích firem a projektů pomáhá řešit potřeby a problémy svých klientů v oblasti lidských zdrojů. Zaměřuje se zejména na absolventy, ale také malé a střední firmy.
Jakub Hořický

Poslední články od Jakub Hořický (Všechny články)

K zamyšlení nad problematikou, jakým způsobem spolu může souviset zdravý životní styl a osobní produktivita, mě vedla celkem hektická situace, která nastala před časem na naší škole a která mi ukrojila pořádný koláč času. Samo o sobě by mi to nevadilo, ale toho času se mi pak nedostávalo na další mé závazky a povinnosti, kvůli kterým jsem byl poté nucen pracovat do pozdních nočních hodin (no, ony nebyly až tak pozdní, spíše byly brzké raní…). Tento časový deficit měl potom mírný vliv na mou koncentraci v dalších dnech a značný dopad i na mou jinak dobrou životosprávu, velkou část mého pitného režimu tvořila černá káva.

Rozhodl jsem se proto sepsat pár základních poznatků a zvyků, které by měl člověk opravdu dodržovat, aby byl schopen efektivní práce a osobní produktivity.

Pohyb

Mnoho z vás se teď jistě zarazí a říká si: „A už je to tu zase, zase se budu muset hýbat . . .“ nebo něco podobného. Cílem pohybové aktivity pro osobní produktivitu je prokrvení a rozhýbání organizmu, nehledě na to, že při sportu si člověk nejlépe vyčistí hlavu k dalšímu přemýšlení. Chci vás ujistit, že není nutné začít páchat nějaké náročnější sportovní činnosti, pokud nechcete. Úplně dostačujícím pohybem je obyčejná chůze, alespoň 45-60 minut denně, nemusí to být ani procházka v kuse. Pohyb je to jeden z nejjednodušších a fyzicky nepříliš náročný. Pokud si myslíte, že na to nemáte čas, zkuste třeba vystoupit z MHD o zastávku dříve a dojít zbytek cesty pěšky, nebo si nejezděte pro noviny do trafiky autem a tak podobně.

O tom jak začít s hýbáním se a třeba i sportem si můžete přečíst na serveru Abeceda zdraví. Jakých chyb se vyvarovat, aby pro vás pohyb byl přínosem a ne zátěží a otravou. Jak se zatěžovat hlavně v aerobním režimu, podporovat svůj zdravý životní styl a třeba i zhubnout nějaké to kilo z Vánoc.

Odpočinek, spánek

Ač se to sice může zdát jako zbytečná činnost, která člověka akorát připraví o čas, je odpočinek a spánek velice důležitý. V jeho průběhu má tělo šanci zpomalit, vydechnout si, zregenerovat a nabrat nové síly pro další činnost. Jednoznačným plusem je fyzické a psychické uvolnění člověka, které ho dostane do pohody. Z osobní zkušenosti mohu jedině doporučit alespoň 7 hodin spánku denně, aby si ho člověk byl schopen opravdu užít.

O významu spánku a jeho vlivu na psychiku a pohodu člověka, o tom, jak se spánkem naložit a zda je možné ho v případě nutnosti nějak omezit a s dalšími tipy přichází zajímavý článek na webu Finance.

 

Relaxace

Relaxací tu myslím činnost trochu odlišnou od pouhého odpočinku. Je to činnost výhradně soustředěná na uvolnění napětí a stresu. Z mého pohledu je rozdíl mezi relaxací a odpočinkem v tom, že při odpočinku na nic nemyslíte a nic neděláte, kdežto relaxace může pro každého vypadat a fungovat zcela jinak – jako nějaká pohodová aktivita. Osobně nejraději relaxuji s hrnkem dobré kávy nad zajímavou knihou nebo článkem, protože jediné na co se musím soustředit je podmanivá vůně kávy a obsah textu. Jediné co tedy dělám je, že pouze konzumuji a nad ničím nepřemýšlím.

O tom, jak je relaxace definována a o jednotlivých jejích formách, ať už autosugesci, imaginaci, autogenním tréninku, dechových cvičeních a odvádění pozornosti pojednává inspirativní článek na serveru Psychoweb. Určitě ho doporučuji přečíst a prostudovat celý, osvětluje, že relaxace není jen pouhé slovo, ale může člověku velmi pomoci v soustředění a osobní produktivitě.

Pitný režim

Proč zde zmiňuji i toto, je z toho důvodu, že pitný režim v mém okolí skoro nikdo nedodržuje a přitom je zcela zásadní pro nás jako tvory. Jsme ze 60-70% z vody, takže pitný režim není pouhý výmysl. Hlavním důvodem pro dostatečný a kvalitní pitný režim, tím myslím 2 litry tekutin mimo alkoholu a kávy, je transport živin v organizmu. Nechci zde zabíhat do podrobností, řeknu tedy nedostatky, kterými jsou stres, únava, bolesti hlavy, případně křeče a nic z toho určitě nemá pozitivní vliv na osobní produktivitu.

Další zajímavé informace o pitném režimu jako takovém naleznete v článku na webu Přírodní zdraví. Je zde i několik tipů jak se dohlídat, aby příjem tekutin byl pravidelný a v odměřené míře.

Stravovací návyky

Posledním o čem chci mluvit, je stravování, i strava má být kvalitní, výživná a hlavně pestrá. Pokud totiž jídlo splní všechny tyto požadavky, nejen že člověka zásobí živinami a energií, ale povzbudí ho a naladí ho do pohody. Dobré jídlo je totiž takovým potěšujícím rituálem a dává člověku dobrou náladu, obzvláště pokud je konzumováno ve společnosti příjemných lidí.

Vím, že zdaleka né všichni máme možnost si stravu sestavovat sami tak, jak bychom chtěli. Pokud je pro vás nezbytností navštěvovat závodní stravovny a jídelny, vůbec to nemusí být na škodu. Pouze se snažte jíst pestřejší jídla, vynechat těžko stravitelná (např. omáčky, knedlíky, smažená jídla) a dávat si menší porce, než jsou ty standardně servírované. Základním a neporušovaným pravidlem by mělo být jíst alespoň pětkrát denně v menších porcích, aby byl příjem živin rovnoměrný a nezatěžoval organismus trávením.

O stravovacích návycích si více můžete přečíst na serveru Magazín zdraví. Ať už třeba zajímavý článek o biopotravinách, či o prospěšnosti nízkokalorické stravy na činnost mozku.

Zajímavý je určitě i wellness newsletter Mgr. Martina Jelínka zde, který pojednává o aktuálních stravovacích návycích a o zdravém životním stylu všeobecně.

Věřím, že tyto aspekty mohou značně ovlivnit naši pohodu a tím i osobní produktivitu. Pokud máte nějaké další zkušenosti, či vychytávky, budu rád, když se o ně podělíte.

Jakub Hořický

zdroj obrázku: www.pobytywellness.cz

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. jackie4u napsal:

  Skvele shrnuto! Take si vzdy reknu, ze budu dodrzovat spravnou zivotospravu a pak (diky nutnym prezcasum) najednou zjistim, ze spim sotva 4 hodiny denne a jim jen bagety a piji kavu … coz se pak na me znacne podepisuje … :-(

  Prave jsem jeste narazil na zajimavy clanek o zkvalitneni spanku:
  http://www.dumblittleman.com/2011/01/how-to-finally-get-better-sleep.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+DumbLittleMan+%28Dumb+Little+Man+-+tips+for+life%29&utm_content=Google+Reader

 2. Su Shi napsal:

  Nejdřív jsem se bál, že článek bude nepodložený zdroji, ale byl jsem mile překvapen, když jsem zjistil, kolik se jich v textu nachází!

  Děkuji a těším se na další takové články!

 3. tomm napsal:

  Moje zena mi dala skvely darek k narozeninam: krokomer. Nasel jsem si, ze pro udrzeni dobre kondice by mel clovek ujit 10 000 kroku. Nosim krokomer kazdy den a kdyz mam prumerny den, tedy seim v kanclu nebo jedu nekam autem, byvam vecer na hodnote kolem 2 500 kroku … pouha 1/4, aby pak clovek nebyl shnily, ze? Staci hodinova prochazka a jsem kolem 8 000, za hodinu a pul sviznym (aerobnim) krokem hrave pres 10 000 a mam skvely pocit. Jako „zaminku“ na prochazku mam ted vyjizdky s kocarkem s nasi malou dcerkou, je to dobre pro ni i pro me.

  No a zdrava vyziva je konicek moji zeny … smazene jsem nevidel ani nepamatuju :-D

 4. Jakub Hořický Jakub Hořický napsal:

  Děkuji za komentáře a podnětné nápady, které zaujaly zcela jistě nejen mě, ale budou prospěšné i našim čtenářům.
  Přeji nám všem, ať se nám tyto návyky daří dodržovat!

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru