Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Nerušit, jsem offline

By on 19. 1. 2011 in Rozvoj with komentářů 8
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Závěr ledna často bývá vystřízlivěním – buďto zjišťujeme, že předsevzetí jsme ještě nezačali praktikovat, nebo naopak nám při osvojování návyků už dochází dech. Mezi způsoby, kterak pozitivní zvyk vybudovat, patří i rada podělit se o něj. A protože Mít vše hotovo.cz chce být společníkem i ve vašem osobním rozvoji, spouští nový, doufáme, že netradiční, seriál Nerušit, jsem offline.

Tento text berte jako představení konceptu, který by nám všem mohl dopomoci pravidelně ostřit pilu. Neustálý rozvoj všech rovin – fyzické, mentální, duchovní i sociální, představuje sedmý návyk, o kterém píše Stephen R. Covey, a ten jako takový zastřešuje všechny zbylé návyky. Bez prohlubování vědomostí, bez starosti o zdraví, bez živení sociálních vazeb a stejně tak i bez péče o duchovní rozvoj bychom za nedlouho byli vyhaslí. Možná produktivní, možná uměli i efektivně zacházet s časem a koncentrovat se při práci. Ale stejně jako pilu musíme brousit, aby byla schopná vypořádat se se stromem, naše čtyři roviny potřebují totéž.

Když jsme na přelomu roku 2010 a 2011 pořádali soutěž a chtěli po vás ve 140 znacích zformulovat předsevzetí, které si dáte, objevila se celá řada inspirativních podnětů. Mnohé z nich by se daly shrnout pod přesevzetí Tomáše Baránka: Přidám si hodinu offline života denně.

Pojďme tedy doplnit svůj den o jednu hodinu, kdy budeme offline.

Manifest Jedna hodina offline života

 • Každý den si vyhradím jednu hodinu, která bude patřit ostření mé pily.
 • Každý den si vyhradím jednu hodinu na to, abych rozvíjel své Já.
 • Každý den si vyhradím jednu hodinu, která bude mít pro můj život hodnotu.
 • Každý den si vyhradím jednu hodinu na to, abych putoval blíž ke svým cílům.
 • V této hodině zanechám všech povinností a práce.
 • V této hodině nebudu podléhat shonu a stresu.
 • V této hodině nebudu potřebovat k životu elektroniku či internet, pokud mi nebudou coby nástroje k rozvoji sloužit.

Koncepce seriálu Nerušit, jsem offline

Pojem offline nemusíme chápat doslova – existují služby či nástroje, které nám v osobním rozvoji mohou pomáhat a přitom se nacházejí na internetu, popřípadě jde o elektronické produkty, aplikace. Offline v našem seriálu vnímáme jako čas, kdy si nedovolíme pracovat, dělat něco, co nesouvisí s putováním za našimi cíly a především, co nemá nic společného s osobním rozvojem, ostřením pily.

Každý z nás může tuto hodinu navíc využít podle svých potřeb, ale řada z nás touží po osvojení společných návyků. Naučit se cizí jazyk, začít se zdravě stravovat, sportovat, číst pravidelně literaturu, psát dopisy blízkým…

V rámci seriálu Nerušit, jsem offline se budou v pravidelných intervalech na webu Mít vše hotovo.cz objevovat tipy a doporučení na ostření pily (všech rovin) a na budování návyků. Hodnotu ale cyklus nabyde až tehdy, když se do něj zapojíte i vy. A to buď komentáři k článkům, nebo vlastními zkušenostmi, které nám napíšete dopisem. Pokud si netroufáte přímo na článek, napište jen několik vět a my poté vaše dopisy vložíme do článků (a to buď se jmény nebo na vyžádání bez uvedení jmen).

Podělte se:

 • o to, jak hodláte trávit jednu hodinu offline života denně
 • zda a jak plánujete ostření pily
 • které z návyků chcete vybudovat
 • o tipy a rady při budování návyků
 • o tipy a rady při ostření pily v rámci jednotlivých rovin a konkrétních oblastí (učení slovíček, pravidelné běhání apod.)
 • o své problémy s budováním návyků nebo ostřením pily
 • o otázky, které se k jednotlivým rovinám (oblastem) vztahují

A nezapomeňte se s námi všemi průběžně dělit o vaše pokroky!

Každá nová kniha od Jan Melvil Publishing bude čekat na ty z vás, kteří se nebudou bát a stanou se součástí našeho projektu pro ostření pily. Pište na e-mail lukas.gregor@melvil.cz a do předmětu dejte OFFLINE HODINA.

Upřímně se těšíme a věříme, že dohromady se nám podaří velké věci.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 8

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

Stránka, který odkazuje na tento příspěvek

 1. Má offline hodina #1 | Mít vše hotovo.cz | 16. 2. 2011
 1. saboo napsal:

  saaafra tak ja to hned vypinam..

 2. Dominik napsal:

  Super článek :-)

 3. Tajdik napsal:

  Já byl online neustále. 18 hodin denně u počítače, a když nebyl po ruce počítač, tak mobil a nonstop kontrola e-mailů. Můsím přece zákazníkům poskytovat 100% servis. Jen pípnul mail, už sem tahal mobil a odpovídal.

  Pak jsem si přečetl Melvilácké knihy a trochu změnil pohled na věc. Nejdřív jsem se zbavil mimopočítačové onlajnovosti. Prodal jsem své Blackberry. Z šuplíku vytáhl starou nokii, a ejhle, nic se nestalo. Měl jsem obavy o to, že mi uteče něco podstatného, ale neuteklo. Byla to jen moje paranoia.

  To je má hodina offline denně (dnes už je to několik hodin denně). Už jenom pro ten skvělý pocit klidu to stálo za to.

  Teď aktuálně pracuji na outsourcingu (4HPT) a na návycích podle ZTD. Takže do budoucna těch hodin bude jen přibývat :-)

  • Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

   Děkujeme za popsání vaší vlastní zkušenosti – budeme držet pěsti, ať těch hodin přibývá – a pokud se budete chtít ještě znovu podělit o konkrétní tipy a rady, uvítáme je.

 4. Honza napsal:

  Připojuji se s palcem nahoru! Jsem zvykly „brousit pilu“ temer kazdy den, hlavne na te fyzicke urovni, a nedokazi si predstavit, ze by to mohlo byt jinak. Po precteni clanku Michala Kasparka (pane Gregore, dovolim si link – http://psychologie.cz/naucte-se-pomodoro/) jsem zkousel brousit cast z kazde pracovni hodiny (michal ve clanku brousi kazdou pulhodinu:)) a hned byl ten den taky nekde jinde. Tezka cast je u tohoto zvyku vydrzet, zazit si ho, samozrejme to nejde pokazde. Myslence Nerušit, jsem offline moc fandim.
  Drzim vsem palce, stoji to za to, krome nas samych zmenu pozitivne oceni i nase nejblizsi okoli.)

 5. tomm napsal:

  Jo jo, to bych potreboval jako sul! Zatim je to jenom tak 2-3 hodiny tydne. Ale mam ideu, jen z ni udelat zvyk.

  Cast techniky Pomodoro uz par mesicu pouzivam, hodne mi to pomohlo v koncentraci … chystam se jeste na Leovo knizku Focus, tak jsem zvedavy, co se doctu :-)

 6. PaS napsal:

  K jistému offline režimu mě původně dovedla nouze – nezaplatil jsem včas internet a zůstal nuceně celý víkend bez něho. Byl to ten nejkrásnější víkend za dlouhou dobu – člověk už skoro zapomněl, co všechno jde místo sezení u počítače dělat. Od té doby si offline víkend ordinuji minimálně jednou za měsíc – a dobrovolně :-)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru