Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak nasadit králi korunu

By on 24. 1. 2011 in Témata with komentáře 2
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Když bychom dělali anketu a nechali respondenty na různých koutech světa vyjmenovat pětici nejvýznamnějších elektronických GTD nástrojů, patrně nikdy se odpověď neobejde bez aplikace OmniFocus. Tím, že ji David Allen posvětil jakožto jeho oficiálním GTD softwarem, jen upevnila své postavení a i proto označení král mezi GTD nástroji nezavání nadsázkou. V tomto textu se po čase opět na produkt firmy OmniGroup podíváme a společnost nám při tom bude dělat e-kniha Creating Flow with OmniFocus.

Proč má kniha o OmniFocusu smysl

Společnost OmniGroup mívá již tradičně nadprůměrně zvládnuté screencasty. Ve videonávodech umístěných na oficiálních stránkách se o ovládání produktů dozvíte prakticky vše potřebné. Koncept a struktura navíc často kopíruje potřeby a uvažování uživatele, nekráčí slepě ve šlépějích představování jednotlivých funkcí bez ladu a skladu. V tomto směru nepokulhává ani textový návod v PDF. Proč se tedy pan Kourosh Dini, MD rozhodl vytvořit k tomu všemu speciální knihu?

Jeho text dosahuje takřa šesti set stran (mějte ale v potaz fakt, že se zde nachází nepřeberné množství screenshotů), přičemž první polovina svým způsobem dubluje/supluje návod od OmniGroup. Soudě podle této části by e-book byl naprosto zbytečný. Když se však začtete do další poloviny, smysl začíná vystávat naprosto zřetelně. Autor totiž reflektuje nejrůznější komentář a diskuze, recenze a články, které se k tématu OmniFocus a GTD objevují. Těžiště jeho textu tak tvoří uživatelé. Jejich potíže, potřeby, dotazy, zkušenosti. Tento mix rozpohyboval nejen web www.usingomnifocus.com, ale zejména dal vzniknout speciální knize, která do důsledku postupuje ne podle dílčích vlastností a nastavení programu, ale podle toho, co uživatel v té či oné fázi života s GTD potřebuje.

Koncepce knihy

Už při čtení první poloviny se můžete setkat s potřebou autora vysvětlit filozofii metody GTD, její jednotlivé kroky – a to vždy předtím, než se dostane k popisu toho, kterak s daným krokem pracuje OmniFocus.

A zatímco první polovina představuje jak funguje OmniFocus, druhá polovina toto obrací na jak fungovat s OmniFocusem. Kourosh Dini vás provede tím, kterak v aplikaci zapracovat například vaše opakující se činnosti, jak evidovat delegované úkoly, jak do OmniFocusu dostat větší cíle atd. Optika autora není nijak subjektivně zabarvena potřebou vysvětlovat či zlehčovat, zatáhnout nás do světa přenastavování a neustálého vylepošvání softwaru. Naopak – chce nám dopomoci zbavit se stresu – co nejrychleji. Jazyk, kterým píše, je velmi srozumitelný, stručný, obrázky názorné.

Je OmniFocus (ne)přítel?

Nyní si dovolím být více osobní. Akceptuji kritické názory na OmniFocus s tím, že uživatelské prostředí věru není tolik přívětivé jako například u Things. Stejně tak zde stojí tábor minimalistů, kteří dají přednost jednoduché aplikaci a kloní se od GTD spíše k ZTD. Já sám bych tendenci ke zjendodušování rád zesiloval a také jsem se o to pokusil v případě metody GTD. Svoji zkušenost se snahou přejít i s projekty na papír jsem popsal před nedávnem a víte, že mě to vedlo k návratu k elektronickému řešení. Zkusil jsem jít zpět k programu Things. (Trošku mě táhl i pocit nostalgie, byl to první program, co jsem pro Mac OS kupoval.) Přistihl jsem se ale, že GTD zase zanedbávám.

OmniFocus totiž, ač chceme nebo nechceme, nabízí dost velkou možnost přizpůsobení. A o tom je právě i kniha pana Kouroshe Diniho. Aplikace, která působí jako nějaký nevzhledný moloch, totiž může mít v praxi nádech něčeho mnohem éteričtějšího. A dokáže vás zbavit stresu z přílišného množství úkolů. Pomocí funkcí jako jsou Perspectives, ale i Review dokáže OmniFocus vše zpřehlednit a zefektivnit. Samozřejmě že mu musíte zkraje věnovat nějaký čas – ale ten i při plánování přece stojí za to.

U Things lze přidávat úkoly/projekty ke jménům lidí, což se mi líbilo. Máte zde také oblasti zodpovědnosti. V případě OmniFocusu můžete své role nastavit pomocí Perspectives a lidi zkrátka vepíšete do úkolu/projektu a pak jen vyfiltrujete ve vyhledávání. Obejdete se i bez možnosti vícero kontextů. Navíc – Things pro iPhone osoby vůbec nezobrazuje. A iPad verze mi neskutečně vadí tím, že při zapisování nového projektu/úkolu se objeví takové nicotné okno v horním rohu. To iPad verze OmniFocusu představuje ve své kategorii dle mého soudu tu nejpovedenější aplikaci.

Jak nasadit králi korunu

Chce to mít chuť a trpělivost obětovat aplikaci alespoň den. Podívat se na video návody. V ideálním případě prolistovat a pročíst knihu Creating Flow with OmniFocus, protože v ní najdete různé praktické tipy a ukázky. Máte-li potřebu, můžete si přenastavit vzhled nebo vybrat některou ze šablon od jiných uživatelů. A pak už jen krmit aplikaci podněty, uvolňovat svoji hlavu a vědět, že pomocí funkce Review není problém přehledně provádět týdenní GTD review.

Uvědomuji si, že tento článek nepotěší ty, kteří mají co do činění s jinou platformou než je Mac OS X. Na straně druhé lze i pomocí tohoto textu otevřít diskuzi nad tím, zda upřednostňujete nástroj co možná nejjednodušší, obyčejný seznam, nebo program, který lze bohatým způsobem konfigurovat, aby vám opravdu dokázal vyjít vstříc takřka ve všem.

Knihu lze za necelých pětadvacet dolarů koupit zde.

Lukáš Gregor

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Denis napsal:

    Vsichňi se rozplyvame nad GUI (Graphic user interface) Mac aplikace Things. Co se ale Omnifocusu pro iPad tyka, mohu prohlasit jedno. Je to ze vsech dostupnych aplikaci nejlepsi GUI aplikace na ovladani vubec. A nebojim se prohlasit, ze Omnifocus pro iPad predcil i vestavene iPad aplikace od Apple. Ovlda se….proste fantasticky. Mimochodem trosku odbocim, Apple si toho vsiml a kontaktuje uzivatele OmniFocusu pres OmniGroup a zjistuje, co se jim na OmniFoxusu pro iPad libi.

  2. caball72 napsal:

    OmniFocus pro iPad je pro mě zatím nejvetší důvod, proč po iPadu pošilhávám (ale pořád si říkám, že k iMacu a Macbookům zatím prostě iPad nepotřebuji). A pořád doufám, že právě ty plusové věci z iPad verze přenesou do desktopové verze (snad letos?).
    Jinak u OF je další důležitá vlastnost, a to je snadná a spolehlivá synchronizace mezi více počítači přes Dropbox, což pokud se nepletu Things stále neumí.
    Co se náplně aplikace týče, OF je opravdu maximálně konfigurovatelný, chce to jen ten čas na pochopení „filosofie“ aplikace. Jinak u projektů řeším konkrétní osoby přes kontext, pro řízení je pak přístup ideální. Ale jedna z věcí, která by se mi u OF líbila je možnost přidávání nezávislých tagů k akcím, tím by bylo možné řešit celou řadu věcí i pro rozsáhlé databáze úkolů.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru