Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Hlídací pes koncentrace a odpočinku – o aplikaci Pomodoro App for iPad

By on 21. 1. 2011 in Nástroje with Žádný komentář
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Technika Pomodoro patří mezi ty nástroje, které nám mohou výrazně dopomoci k efektivitě. Podrobněji se o ní můžete dočíst kupříkladu v těchto článcích (zde a zde). Ačkoliv má své neduhy – přerušení aktivity při tvůrčím zápalu – převažují výhody. Už z toho důvodu, že Pomodoro nepředstavuje hlídacího psa pouze pro koncentraci, ale i pro míru odpočinku. Mezi výhody techniky patří její jednoduchost. A jestliže se rozhodnete používat jen její omezené vlastnosti, jde prakticky pouze o to, abyste svoji činnost rozdělili do bloků na ty aktivní (25 minut) a na přestávky (5 minut a po čtyřech jednotkách pomodoro 15 minut). Lze tak vystačit s obyčejnými stopkami nebo kuchyňskými minutkami – od nich vzešel i název techniky. Přesto můžete dohledat celou řadu aplikací pro všechny platformy. Stručný přehled jsme již udělali, nyní upozorníme speciálně na jeden program. Jmenuje se Pomodoro App for iPad.

Vzhledem k jednoduchosti techniky mohou softwary mezi sebou soupeřit spíše uživatelským prostředím než výbavou. Přesto existují aplikace, které pouze odpočítávají přednastavený čas a nic jiného nedokáži. Vedle nich pak najdeme takové, mezi jejichž schopnosti patří i automatické spuštění odpočítávání přestávky a dokonce i rozpoznání, že uplynuly již čtyři jednotky pomodora a je čas na delší pauzu. A v neposlední řadě zde máme software, který umožňuje pokročilejší správu činností – zapisování toho, co právě hodláme dělat a archivaci dokončených úkolů s údajem o počtu pomodoro jednotek.

Pomodoro App for iPad představuje jednu z mála aplikací vytvořených výhradně pro iPad. Ačkoliv si dokáži představit její existenci i pro iPhone, na iPadu dává smysl a… ano, umožňuje pokročilou správu úkolů, aniž by ztratila na jednoduchosti.
Výbavu skvěle ji demonstruje instruktážní video na oficiálních stránách aplikace, ale přesto ve stručnosti:

V programu se nachází čtveřice listů:

  • nápověda, která si vystačí jen s jednoduchými větami u jednotlivých symbolů
  • Activity Inventory – list, na který si vypíšete úkoly, které budete chtít v budoucnu udělat, k nim navíc přidáte plánovaný odhad počtu pomodoro jednotek. (To ostatně dělám i v rámci plánování v diáři u jednotlivých úkolů, abych dokázal lépe odhadnout, kolik se mi toho do dne vejde, abych stále navíc měl i dostatek rezervy.)
  • To Do Today – sem se přesunou jen ty úkoly, které v listu Activity Inventory označíte pomocí speciální ikonky. Jakmile klepnete prstem na úkol, bude se počítání pomodoro jednotek vztahovat právě k němu. Úkol lze vrátit zpět do seznamu Activity Inventory (není-li hotový), nebo po jeho dokončení jej archivovat.
  • Archive – jak napovídá název, sem sdružují dokončené a archivované položky. Zde lze sbírat informace o množství stráveného času (pomodoro jednotek) nad vašimi aktivitami.

Aplikace vedle číslice plánovaného počtu pomodoro jednotek uvádí počet těch již proběhlých. A stejně tak můžete zaznamenávat počet přerušení – vašich vlastních a těch, za které nemůžete (vyrušilo vás okolí). Ovládání je velmi jednoduché, čímž Pomodoro App for iPad vítězí i nad papírovou metodou pomodoro techniky – neustále si něco zapisovat do speciálních tabulek či formulářů mi osobně přišlo trochu kontraproduktivní. Díky snadnosti tohoto elektronického nástroje vám tyto nadstavby pomodora neuberou téměř žádný váš drahocenný čas.

No a protože nelze soutěžit pouze výbavou co do počtu funkcí, na řadu přichází uživatelské rozhraní. A zde představuje Pomodoro App for iPad jednoznačného vítěze ze všech elektronických nástrojů, které jsem doposud poznal. Nádherný, stále však ještě s vkusem a decentností vytvořený design odpočítávání, tlačítek a listů se nese v duchu filozofie, že i pracovní úkoly a vůbec veškerá vaše činnost by neměla být něčím nepříjemným, ale tím, co vás těší. Pokud tedy máte iPad a chcete se umět nejen soustředit, ale také pravidelně si odpočinout, zvolte pomodoro techniku a právě tuto aplikaci.

Odkaz na AppStore

Lukáš Gregor

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru