Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Wooky a očistec knih

By on 20. 12. 2010 in Rozvoj with komentáře 4
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Se začátkem prodeje iPadu a nemalou invazí čtečky Kindle byl tuzemský čtenář nucen klást si otázku, jestli bude v elektronické podobě číst pouze cizojazyčnou literaturu. Trh s e-booky byl v Česku prakticky nulový – když nepočítáme nejrůznější PDFka a EPUBy s knihami, jež mají již volná práva. No a pochopitelně nelze nezmínit i alternativu, která zákon porušuje – nejrůznější fóra s odkazy na rapidshare, hotfile a další úložiště, kde čtenáři šířili vlastnoručně vyrobené elektronické verze v ČR vydaných tištěných knih.

Nyní jsme ve fázi, kdy se trh s e-booky pomalu, ale jistě, začíná formovat. Článek, který hodnotí nabídku z mnoha možných aspektů, nedávno napsal Marek Lutonský a velmi trefně postihl hned několik porodních bolestí. Já se zaměřím pouze na obchod Rájknih.cz a na jeho čtečku Wooky. Už i z toho důvodu, že právě v tomto obchodě lze zakoupit tituly nakladatelství Jan Melvil Publishing, které ke spuštění projektu vydalo tento blogspot.

Nutno doplnit, že Rájknih.cz má u svého titulu i slůvko beta. Myslím, že co do přehlednosti, designu a nabídky knih již může jít klidně o verzi 1.0.  Nepočítejte s tím, že by vás poskytované tituly uspokojily ve všech ohledech. Je to dáno omezeným počtem nakladatelů, kteří s Rájemknih.cz zatím spolupracují. (Provozovatel však už prý má před podpisem pár největších českých nakladatelů.) Nabídku nelze hodnotit příliš objektivně, každý máme jiné preference, já osobně bych si zde nakoupil opravdu snad jen ty melvilácké tituly – kategorie jako eseje, studie, kritika, práza a poezie mě doslova zklamaly. (A coby vysutovaný filmový vědec bych si zde s tematikou filmu mohl koupit jedině tak knížku o vztahu Brada Pitta a Angeliny Jolie…) Nabídka ale bude, věřím, růst a to snad nejen kvantitativně, ale i kvalitativně. Pozitivum tohoto konkrétního obchodu je, že nakladatelé nabízejí jako e-booky nejen starší tituly, ale i své aktuální novinky.

K nákupu je zatím potřebná registrace. Ačkoliv pro někoho toto působí jako nepříjemnost, osobně s tím problém nemám a chápu argument, že jde o jeden ze způsobů, jak řešit specificky český strach z placení kreditními kartami na internetu. Při registraci jsem problémy neměl, nákup nebo jen stahování zkušebních ukázek knih probíhá obdobně bez potíží. Z kuloárů přicházejí zprávy o tom, že Rájknih.cz pracuje na umožnění plateb kreditními kartami a na zrušení povinné registrace mobilu.

Zen a hotovo - příklad dobře udělané elektronické verze knihy.

Zatímco bohatost nabídky v mnohém odráží realitu – čili formování trhu s e-booky a domlouvání spolupráce s nakladateli – a tedy dokážu odpustit ledajakou chybu, hůře nesu kulhání při přípravách knih do elektronické podoby. Bude to znít teď jako úmyslně vystavěné promo pro Jan Melvil Publishing, ale ověřit si to můžete sami: Z těch mnoha titulů, které už ve čtečce Wooky mám, jen knihy od Melvila mají podobu, za kterou bych byl ochoten zaplatit. Nechápu, proč jiní nakladatelé nepohlídají svá dítka, aby neobsahovala tak do očí bijící chyby jako roztříštění odstavců (nebo jejich absenci) nebo občasné mezery mezi řádky.

Káju Maříka si pořídíte zdarma, grafika je však příšerná.

Cena e-booků je v Rájiknih.cz nižší než cena za tištěné knihy. Osobně bych neměl problém platit za e-book tolik co za knihu z papíru. Ale s tím vědomím, že e-book mi nabídne minimálně stejnou kvalitu a požitek z listování papírovou knihou nahradí funkcemi (poznámky, vyhledávání, výkladový slovník…). Místo toho ale zatím mám před sebou text, který vypadá, jako bych si jej v aplikaci Calibre sám vytvořil (a s programem moc neuměl). Proč titulní stránka nemůže být roztažená na celou obrazovku? (A vůbec, proč knihám dostupným zdarma titulky zcela scházejí a ve čtečce tak nemáte možnost podle obalu knihy vůbec rozpoznat?) I čtečka od Applu nabízí k výběru několik typů písma, ale coby čtenář bych raději chtěl, aby e-book připravoval člověk – stejně jako to dělá u tištěné knihy. A ten měl schopnost a cit pro daný titul vybrat vhodnou typografickou úpravu. Já si nepotřebuji přepínat mezi patkovým a bezpatkovým písmem, chci mít pocit, že čtu knihu, ne že čtu nějaký text napsaný ve Wordu. Výhodou elektronických knih však je, že lze dodatečně aktualizovat její podobu. Na toto se chystá i Jan Melvil Publishing, a to bez nutnosti za update knihy platit.

I placené tituly obsahují chyby - rozbité odstavce, mezery mezi řádky.

Čtečka Wooky mohla být ještě před vypuštěním do světa o něco lépe připravená, většinou se však jako dobrá strategie ukáže produkt dát do provozu v jeho beta verzi a za pochodu (a s reakcemi uživatelů) jej postupně dolaďovat. Proto zatím musíte počítat s tím, že na vás aplikace mluví třemi jazyky – čas od času se objeví zbytečný anglicismus, jinak tu máme češtinu i slovenštinu, které se míchají mezi sebou. Verze pro iPhone mi zatím jen dvakrát spadla při stahování knihy do mobilu, verze pro iPad ještě žádné technické strasti nejeví. Přímo v aplikaci lze měnit jas, ale ne podsvícení displeje, nýbrž barevnost podkladu. Pokud chcete nakupovat, z aplikace vás to přesune do Safari – obchod není nativně přítomný v programu, což ovšem souvisí s podmínkami společnosti Apple a platbami uvnitř aplikací. Wooky ve vás asi nějaké endorfiny nevyprodukuje, nicméně pro čtení stačí. Mám ale občas problém s tím, že v iPhone verzi se mi při uzpůsobení velikosti písma mým potřebám nekorektně zobrazí grafické prvky knihy – jak ukazuje obrázek.

V iPhonu se mi stalo i to, že se grafický prvek v knize zobrazil nekorektně.

Závěrem snad už jen toto: Jsem rád, že trh s e-booky v Česku dostává jasnější obrysy a že třeba právě knihy od Jan Melvil Publishing mají i tuto verzi. Osobně mě navíc těší, že právě tomuto nakladatelství se podařilo, aby jeho tituly byly tištěné podobě co nejblíže, resp. netrpí neduhy jako mnohé ostatní nabízené knihy. Důvodem, proč bych ale zatím obchodu Rájknih.cz říkal spíše Očistecknih.cz, je skutečnost, že jak nabídka, tak kvalita titulů nemá tolik rajské obrysy. Bude nyní záležet na nakladatelích a obchodu, zda budou jednotlivé tituly směřovat směrem do zatracení, nebo naopak dokáží, že i elektronická kniha může nabízet komfortní čtení.

Čtečka Wooky je dostupná pro několik typů zařízení.

Knihy nakladatelství Jan Melvil Publishing dostupné v elektronické podobě.

Lukáš Gregor

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. taz napsal:

  Taky na iPadu wooky funguje tak pomalu a při listování zdržuje nahráváním jako verze pro Android? Testoval jsem to na Galaxy Tab a použitelné ale spíš z nouze.

 2. Tajdik napsal:

  Já se svým Blackberry mám smůlu :-) Takže čtu na PC. Zatím jsem nenarazil na problém.

 3. Tom napsal:

  Na iPadu funguje Wooky dobře a rychle, nezadrhává ani „nenahrává.“

 4. Vasek napsal:

  v mém iPadu raději iBook, tzn. v nejlepším sehnat (klidně legálně) epub a naimportovat či v horším případě pdf.
  Proč by nešlo pro lidi s Rájknih se domluvit s oficiálním zastoupením Applu? (velké poplatky? za fungující systém a jeho správu?)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru