Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak si přisvojit návyk aneb Dodržujeme novoroční předsevzetí

By on 31. 12. 2010 in Rozvoj with Žádný komentář

Rok 2010 se chýlí ke konci a nastává období, kdy si vytyčujeme cíle do dalšího roku. Ať už jde o cíle dlouhodobějšího charakteru, jako studium cizího jazyka, rekonstrukce domu, nebo cíle krátkodobější – jako například shodit kila nabraná přes Vánoce, přestat kouřit, vždy se stejně dostáváme k otázce změny našeho Já – přisvojení si něčeho nového, určitého návyku.

Jistě to znáte – stojíte spolu s vašimi blízkými před hodinami se sklenkou sektu v ruce a s úderem půlnoci začínáte hlásat svá předsevzetí do nového roku. Kochajíce se pestrými tvary ohňostrojů jste šťastni, že změníte svůj život. Odpoledne se však probouzíte s bolestí hlavy a polovinu ze svých předsevzetí si již nepamatujete. Ten zbytek z vašich předsevzetí pak mizí stejně rychle jako sníh z okolních střech. A takto se to opakuje každý rok. Ale jak této situaci předejít?

  • Nečekejte na další rok. Chcete-li něco změnit, změňte to hned. To, že to odkládáte na další rok, je pouze projevem vaší lenosti a obav z možného neúspěchu. Navíc s odkládáním na později  mizí i vaše chuť něco změnit!
  • Najděte si svědomí. Slíbíte-li něco sami sobě a nedodržíte to, vždy si pro to nějaké ospravedlnění, důvod najdete. Svěříte-li se avšak svému příteli, hrající vaše svědomí, bude vás motivovat k tomu, abyste to nevzdali, jelikož příteli se už není tak jednoduché vymluvit jako vlastní lenosti.
  • Analyzujte situaci a určete si výsledek. Jestliže se rozhodnete něco změnit, vidíte jen výsledek, ale ne cestu, která k němu povede. Pro efektivní změnu návyku je nutné nejdříve analyzovat stávající situaci, najít konkrétní místo ve svém já, které chcete změnit a na něm teprve stavět. Dobré si je také říct, co vlastně změna obnáší.
  • Jedna chvíle pro jeden návyk. V jednu chvíli se vždy věnujte změně pouze jednoho návyku, udržíte si tím přehled a soustředěnost. Jakmile si budete jisti, že jste daný návyk již ovládli, postupujte dále.
  • Aktivní sebereflexe. Po každém okamžiku, který se nějakým způsobem týkal návyku, na jehož integraci do svého života pracujete, se zamyslete, zdali jste se zachovali tak, jak si představujete.

Ať vyrážíte do nového roku s i bez předsevzetí, přeje vám redakční tým Mít vše hotovo.cz mnoho úspěchů – jak v osobním, tak i pracovním životě. A pochopitelně také spoustu dalších krůčků k organizaci vlastního času!

Na našem Twitter kanálu tento týden proběhla mikrosoutěž o nejzajímavější předsevzetí do roku 2011, výherní příspěvek zveřejňujeme a jeho autor získává knihu dle vlastního výběru z produkce vydavatelství Jan Melvil Publishing:

@halvicekm: Místo čtení různých motivačních knížek a spisků o zvýšení produktivity začnu konečně něco dělat.

Všechny příspěvky si můžete prohlédnout zde.

Dominik Dědiček

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru