Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak efektivně na cizí jazyk

By on 6. 12. 2010 in Rozvoj with komentářů 9

„Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem,“ praví staré české přísloví – a má něco do sebe. Pokud vaše ambice přesahujíhranice a možnosti naší malebné zemičky, budete se muset nějaký ten cizí jazyk koneckonců naučit. Jak ale k učení cizího jazyka přistoupit tak, abyste se ho naučili co nejefektivněji a pokud možno neskončili jako „věční začátečníci“?

Bez motivace to nepůjde. Chcete-li se japonsky naučit jen proto, že jste to u někoho viděli a udělal tím dojem na svého šéfa, vězte, že vaše motivace se rychle vytratí. Pro učení se cizího jazyka je nutné najít silnou motivaci (chci tam žít, chci překládat…), jejíž trvanlivost by měla být neomezená – naučení se cizí řeči by mělo spadat do kategorie dlouhodobých cílů, jelikož se jedná o běh na velmi dlouhou trať.

A jak tedy na to? Připravil jsem si pro vás několik postřehů, které vám pomohou se efektivně naučit cizí jazyk. Opět zde platí individualita – každému vyhovuje jiný přístup. Proto tento článek berte spíše jako inspiraci než návod, díky kterému se během měsíce naučíte mluvit plynně mandarínskou čínštinou.

Vytvořte si vlastní učební materiály

Český knižní trh skýtá velmi kvalitní jazykové učebnice a příručky, nicméně není nad vlastní materiály. Tím není myšleno to, abyste si vydali vlastní učebnici – nýbrž pouze postupně zpracovávali obsah učebnice do formy, ve které vám to bude vyhovovat – vypsali si to důležité, pro vás nepodstatné vynechali, obohatili to o informace z jiných zdrojů. Zkuste to třeba s jednou lekcí – uvidíte, že se vám bude učit daleko lépe, jelikož vám to již jednou prošlo hlavou a je to koncipováno vámi pro vás.

Sledujte filmy v daném jazyce, poslouchejte rozhlasové stanice. Pozorně sledujte/poslouchejte a zjistíte, která slovíčka a fráze jsou v dané řeči nejdůležitější a nejfrekventovanější – budete-li je znát, tak jste už ovládli základ a domluvíte se. Skvělé k učení jsou také dvojjazyčné knihy, ty u nás začaly vycházet poslední dobou – nejprve se snažte přelouskat text v daném jazyce (neznáte-li slovíčko, suďte dle kontextu), teprve až potom ověřte, zda jste se nemýlili na stránkách v češtině.

Být blázen je dobré

Naučte se povídat sami se sebou. Ve volných chvílích si můžete procvičovat fráze – budete se divit, o čem všem jste schopni v daném jazyce mluvit. Navíc to může být ve chvilkách nudy velmi zábavné.

Když čekáte ve frontě v obchodě, zkuste se rozhlížet kolem sebe a pojmenovávat slovíčky věci, které vidíte kolem vás, je to skvělý trénink pro praxi.

Najděte si kamaráda

Není nad to, když se můžete s někým společně učit – a ještě lépe si s někým cizí řečí povídat. Ne každému se poštěstí, že má prostředky na to, aby se hned vypravil do zahraničí, ale cizojazyčné diskuse s kamarádem vás na to skvěle připraví. Zkuste se nejdříve bavit o základních věcech (orientace ve městě, zdvořilostní fráze). Plynule pak přejděte ke složitějším tématům (rodina, práce, zážitky) – půjde to daleko rychleji, než si myslíte.

Tak už konečně odjeďte!

Hned, jak to bude možné, vypravte se do země, jejíž mateřštinu se učíte – i pouhý víkend vám může dát více než měsíc učení. Pokud se zrovna neučíte zmíněnou mandarínštinu, je v našem okolí spousta států s širokým spektrem jazyků – od slovanského Balkánu přes germánskou (s výjimkou finštiny) Skandinávii po románské Pyreneje.

Jazyk z trochu jiného pohledu

Do České republiky jsem se přistěhovala před 3 lety z Makedonie. Ačkoli je makedonština stejně jako čeština slovanským jazykem, začátky tady byly nejen po stránce jazyka těžké. Nejvíce mi ze začátku pomohla podpora okolí, které mi znázorňovalo gesty slova, kterým jsem nerozuměla. Také mi pomohly návštěvy obchodu, ačkoli to může znít až absurdně – ono když člověk vidí zboží s českým popiskem, tak se snáze učí. Též mi pomohlo sledování filmů, kde jsem si podle mimiky herců představovala, jaká má daná situace pravý význam.

(je nutno podotknout, že v makedonštině neexistují žádné výukové materiály pro češtinu, tudíž je člověk odkázán zcela sám na sebe, pozn. red.).

Adrijana M. (příspěvek byl redakčně upraven)

A na závěr cenná rada…

 • Nebuďte perfekcionisté. Nejdůležitější je umět se domluvit, teprve až pak mohou přijít na řadu výjimky. Jako příklad si berte členy v angličtině – jsou důležité, ale domluvíte se bez nich.
 • Dejte tomu čas. Nemá smysl pospíchat, jděte na jazyk v takovém tempu, v jakém vám to vyhovuje.

Dominik Dědiček

Úvodní ilustrace od Scola.org

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 9

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Pavel napsal:

  Pěkné shrnutí, zejména poslední odstavec je opravdu důležitý :-)
  Jen bych doplnil k těm filmům, že je zase důležité to, aby to člověka nějakým způsobem zajímalo a měl nějakou motivaci porozumět principům :-) V tomhle mám dobrou zkušenost s přednáškami v cizím jazyce z oblastí, které mě zajímají. Skvělý zdroj je iTunesU.
  Další věc, která se mi osvědčila je to býti bláznem. Doma si čtu sám pro sebe nahlas a opravdu to pomáhá .-)
  A poslední věc, kterou jsem začal používat až nedávno.., když narazím na neznámé slovíčko, zapíšu si ho do poznámek a jednou za týden si tato slovíčka přeložím a nasypu do aplikace flashcards na mobilu. Která mimo slovíček je perfektní třeba k naučení zkratkových kláves atd.

  Máte někdo taky svoje osvědčené metody? Díky za případné sdílení ;-)

 2. Jaroslav Luhan Jaroslav Luhan napsal:

  Přidám nějaké zdroje (na angličtinu), které fungují u mě:

  Vynikající přednášky a prezentace na http://www.TED.com. Spousta jich je i přeložena (http://www.ted.com/translate/languages/cze) Pokud je složitější, podívám se na ni nejdříve s českými titulky a pak s anglickými, případně bez titulků. To samé můžete dělat i s filmy nebo DVD.

  Easy English – pokud ještě nejste „naposlouchaní“ stáhněte si mp3 a textový přepis. Nahrávky jsou s nižší rychlostí a bez idiomů.
  Americká angličtina: http://www.voanews.com/learningenglish/home/
  Britská angličtina: http://www.spotlightradio.net/
  Témata jsou velmi zajímavá a ze současnosti.

  A podle mě nejlepší český web, který se věnuje angličtině, plný vysvětlení, testů a příkladů – http://helpforenglish.cz Díky za něj!!

 3. jeshunter napsal:

  Výborný článok. Najdôležitejšia je veta: Bez motivace to nepůjde.
  Na základnej, na gypli aj na vyške som sa učil nemecky (Dokopy 11 rokov). Základnú komunikáciu som zvládal ale na dlhší rozhovor to nestačilo a nemčinu v RTL som už absolútne nezvládal. Jednoducho chýbala motivácia.

  Ako študent VŠ som získal štipendium na ročné štúdium v Nemecku. Bolo to tesne po revolúcii, takže bez testov z nemčiny – našťastie. Keď už som mal papiere o štipendiu na stole, prišla tá pravá motivácia: Nechcel som si urobiť hanbu!

  O internete sme ešte netušili a tak som zvolil jednoduchú metódu. Zopakoval som si gramatiku a doma našiel paperbackovú detektívku, z ktorej som si začal vypisovať slovíčka. Z prvého odstavca som si vypísal 20 nových slov, tak si asi viete predstaviť moju depresiu. Naštastie tu bola MOTIVÁCIA. Dal som si limit DENNE minimálne 30 minút, minimálne 10 nových slov + zopakovať 100 posledných + 1xtýždenne zopakovať všetko. Nakoniec bolo v priemere tých slov denne 15. Po 3 mesiacoch som akoby ZÁZRAKOM začal rozumieť vysielaniu RTL.

  Takže môj záver: Aj keď záleží aj na metóde – mala by byť zábavná – PODSTATNÁ JE MOTIVÁCIA.

 4. Petr napsal:

  Angličtinu zvládám v pohodě, sleduji filmy, BBC,CNN,TED a připadá mi, že je jednoduchá, všude, krásně se dá naučit.Co mi ale dělá vrásky je Němčina :( Na střední jsem ji měl tak 6 let, ale s učitelkou, která byla sice super, ale učení brakla spíše jako vedlejšák a tak jsem se moc nenaučil.Sice dokážu rozpoznat o čem je řeč, ale nějaká gramatika apod. to je pasé.Nějak sem si k tomu jazyku nenašel cestu, je těžký, ale chtěl bych se ho naučit kvůli pracovnímu uplatnění.
  Můžete mi doporučit nějaké stránky pro začátečníky v Němčině?Nějaký ekvivalent BBC LearningEnglish apod.
  Díky

 5. marienka napsal:

  Velmi pekne napisany clanok, su v nom pravdive informacie. Uci sa lepsie, ked mate nejakeho partaka, s ktorym sa navzajom motivujete, zla nie je ani mierna sutazivost a tiez je velmi dolezita motivacia. ja mam dobru skusenost s kurzom od imitum http://www.anglictina-bez-biflovani.cz/

 6. Honza napsal:

  Tvůj blog sleduji hlavně kvůli jiným článkům, ale i tenhle se ti bezesporu povedl. Rozhodně se budu těšit na podobné články o učení. Sám totiž píšu blog o učení, napsal jsem také něco málo jazycích, budu vám vděčný za přečtení, jsem si jistý, že tam najdete i několik užitečných tipů a triků. http://jakserychlenaucit.cz/jak-se-ucit-jazyky-uvod/

 7. Ivan napsal:

  Presne, kto chce spôsob si nájde :) Ja používam teraz kurz z tohto ebooku http://www.anglictina-bez-biflovani.cz/reakce-jak-se-naucit-anglicky-za-jeden-rok?a_box=y7x556ws a je to fajn vecička. Učím sa v ňom pomocou čítania, počúvania a vyslovovania…. všetko naraz ešte tam je aj preklad doslovný :) Odporúčam vyskúšať ..a hlavne vety a frázy sú tam …

 8. Hana napsal:

  Moc se mi libil vas clanek! Vzhledem k tomu, ze se dorozumim predevsim franzousky a anglicky (jsem ceska), ted se nove ucim italsky, tak mohu jen potvrdit vase slova, ze dulezita je „dlouhodoba motivace“.

  Odstehovali jsme se do Italie, coz samozrejme motivuje na kazdem kroku, jen co vyjdu z domu. Je fakt, ze me pomaha to, ze umim celkem dobre fj (muj manzel je francouz a za 3 roky jsem se naucila fj bez kurzu jako samouk s tim, ze me neustale pedantsky opravoval), tim mi prijde italstina uz jednodussi. Italove jsou velmi pratelsti, porad na vas mluvi a mysli, ze proste rozumite :-) Slova nachazim venku na kazdem kroku, ale abych se ucila i interaktivne doma, pouzivam krome knih (Leda je moje nejoblibenejsi pro samouky) internetove stranky : busuu.com nebo babel.com (asi existuji dalsi), ovsem nejsou v cestine, musite umet aspon anglicky. Je zde hodne slovni zasoby na ruzne tema, gramaticka, ruzne urovne, obrazky, zvuk, vety, testy, lide na siti, kteri vas opravuji atd. Urcita cast je zdarma a urcita se plati (gramatika).
  Co se tyce dvojjazycnych knih (zrcadlovy text), precetla jsem jich par ve fj/cj a musim podotknout, ze jsou dost casto velmi volne prelozene, je treba si na to dat pozor a nebrat je jako slovnik.
  Kdyby se nekdo z vas ucil franzousky, tak doporucuji sledovat online televizi http://www.arte.tv.fr zde jsou dokumentarni filmy o prirode, pro deti, historicke, kde mluvi pomalu a zretelne.

  Pokud nekdy mate pocit, ze ztracite motivaci, tak si pustte treba vasi oblibenou hudbu v danem jazyce, mozna vas to zase naladi ;-)

 9. robo12 napsal:

  Ja sa učím cez metódu imitum: http://www.imitum.com/efektivna-metoda-vyucby-jazyka.html Je to pekne efektívne učenie. Zamerané hlavne na myslenie v cudzom jazyku a rozprávanie neučí sa do podrobna gramatika ale proste len potrebné veci na dorozumenie

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru