Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Inbox alá Hipster PDA za 10 minut

By on 8. 12. 2010 in Nástroje with komentářů 5
Jaroslav Luhan

Jaroslav Luhan

GTD jsem začal používat v roce 2008, těsně před tím, než vyšla knížka Mít vše hotovo od Melvilu. Mým hlavním nástrojem je Microsoft Outlook+OneNote, chytrý telefon a papír A4. Jak můj systém funguje, si můžete přečíst na tomto webu v mých článcích, ale neustále se vyvíjí, takže aktuální verzi přednáším na školeních.
Jaroslav Luhan

Poslední články od Jaroslav Luhan (Všechny články)

Přijdou chvíle, kdy sebelepší elektronický nástroj, ale dokonce i ten z papíru, pokud je příliš drahý a hýčkaný, není radno brát do terénu. Nevzít ale schránku a nemít možnost odkládat všechny nápady a poznámky, to může významně narušit nejen náš systém, ale zbytečně zatěžkávat paměť, soustředění a de facto tedy negativně ovlivňovat náladu. Existuje však způsob, kterak si Inbox vytvoříme za minimální pořizovací náklady a ještě k tomu rychle a snadno. Jmenuje se Hipster PDA.

O Inboxu

Prázdniny nebo dovolená je od toho, aby člověk odpočíval a neměl v hlavě myšlenky na práci nebo nedodělané úkoly či v budoucnu realizovatelné nápady. A pokud je člověk GTD pozitivní, je vhodné, aby měl vždy po ruce nějaký ten Inbox. Pro nově příchozí čtenáře tohoto webu zmíním, že Inbox (neboli vstupní schránka) je místo, kam si kam odkládáte své nápady, poznámky, neodbytné úkoly nebo vzpomínky. Je totiž známo, že krátkodobá paměť dokáže uchovat jen malé množství záležitostí a pokud se je snažíte přílišným úsilím držet v paměti, zbytečně mysl zatěžujete a nemáte dost prostoru pro kreativní myšlení nebo uvolnění. Navíc ty nejlepší nápady a myšlenky zapomenete. Nejjednodušší je si každý nápad nebo důležitou myšlenku někam zaznamenat, nejlépe do systému, kde ji ve správný čas opět najdete. O těchto systémech jsme již na tomto serveru psali více článků, zmíním některé:

Inbox na dovolené

Ale zpět k prázdninám a nadcházejícím zimním. Před letními prázdninami jsem se rozmýšlel, jak budu řešit GTD na dovolené. Rozhodně jsem chtěl nechat doma notebook, telefon s Windows Mobile a všechny elektronické pomocníky. Potřeboval jsem jednoduchý zápisník. Chtěl jsem ovšem, aby toho uměl víc. Aby mi nevadilo, když zmokne, když ho ztratím nebo jeho materiál použiju na cokoliv akutnějšího. Aby byl univerzálnější, než sice pěkný, ale z mého pohledu předražený Moleskine.

Co je Hipster PDA?

Mám rád jednoduchost a praktičnost. Už dříve jsem o Hipster PDA četl. Hipster PDA je geniální a přitom jednoduchý záznamník, který není nic víc, než kancelářskou sponou spojená hromádka papírových kartiček o rozměru 3×5 palců, což jsou v anglosaských zemích oblíbené kartotéční lístky. Kolem Hipster PDA je vytvořená velká komunita, která zapracovala na mnoha chytrých až bláznivých vylepšení.

Jaké jsou výhody Hipster PDA?

 • Téměř nulová pořizovací cena
 • Škálovatelnost (přidáte nebo odeberete lístky)
 • Snadné sdílení informací a delegování (prostě lístek vytáhnete a předáte)
 • Rychlá indexace (štítky rozložíte na stole a sesbíráte v jiném pořadí)
 • Šetrný k životnímu prostředí (vesměs recyklovatelné materiály)
 • Spousta zásuvných modulů a rozšíření
 • Spousta šablon pro GTD a jiné systémy k tisku

Moje řešení

Hipster PDA mi oproti továrně vyráběným zápisníkům přišel jako skvělé řešení inboxu na dovolenou nebo do drsného terénu. Na internetu je možné najít i spoustu šablon pro předtištění kalendářů a formulářů pro úkoly, nápady. Pro dovolenou mi to přišlo zbytečné. Řešil jsem poslední problém – jak nařezat lístky, když nemám řezačku a lenost (nebo raději efektivita) je mou základní vlastností? Zrak mi padl na štůsek lepících post-it lístků o formátu 3“ x 3“ (cca 7,5 cm) a bylo rozhodnuto. Ze zbytku tvrdšího papíru jsem udělal obálku a z téhož tužšího papíru jsem udělal oddělovací stránky pro rozlišení kontextů nebo oddílů. Z bílých samolepek jsem vytvořil ouška pro rychlou orientaci. Myslím, že celá kompletace nezabrala víc jak 10 minut.

Při výběru post-it lístků dejte pozor, abyste nenarazili na ty, které nemají lepivou stranu pouze na jedné straně, ale střídavě dole a nahoře. Při zapisování v terénu oceníte, že lepící vrstva drží oddíly při sobě při odepnutí spony. Při potřebě review zase oceníte, že můžete lístky oddělit, zpracovat a přeskládat, nebo nepotřebné vyhodit. Mějte někde v zavazadle na základně náhradní lístky. Pokud jedete na dovolenou s dětmi, roste spotřeba při organizování her. Hipster PDA užijete i při rozdělávání ohně nebo pro značení cesty zpět v bludišti či složitém terénu. Pokud jedete na vodu nebo do deštného pralesa, doporučuji používat místo plnícího pera obyčejnou tužku nebo propisku. Pokud jedete do zasněžených hor, použijte oranžové lístky.

Ještě do tohoto odlehčujícího článku s hlubší myšlenkou přidám fotky mého Hipster PDA. Je trochu ošuntělý používáním, ale mám ho rád. Když nejsem na dovolené, mám ho vždy u sebe jako inbox či zásobu post-it lístků. Na jednání se zákazníky ho však raději nevytahuji.

Pohled na zavřený Hipster PDA

Záložky v Hipster PDA

Pohled na Hipster PDA

Hipster PDA, psací a mazací potřeby

A jaký je váš cestovní systém?

Jaroslav Luhan alias Volt.cz

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 5

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Maigi napsal:

  Můj cestovní systém tvoří, ačkoliv se vám zdá předražený, malý notýsek Moleskine. V papírnictví jsem narazil na balení miniaturních Moleskine zápisníčků (i můj mobil je větší než ten notýsek) v balení po dvou za 100,- Kč. Koupil jsem si dvě balení – jeden pár linkovaných a jeden nelinkovaných. Nesu s sebou všude od každého jeden kus. Linkovaný zápisníček používám jako seznam úkolů, rozdělený podle témat, kde je budu dělat a nelinkovaný používám jako příruční papírky na vstupy. Výhodou je, že jsou už „naděrkované“, takže stačí na jednu stránku napsat vstup a až přijdu domů, jednoduše ho vytrhnout a hodit do vstupů doma. Možná se vám zdá cena předražená ale od doby, co jsem GTD zavedl (asiiii dva měsíce? ), mi pořád vydržel od každého jeden kus a stále je tam místo. Důvodem je, že hodně věcí, které by šli do vstupů a z nich pak do seznamu úkolů, píšu rovnou do modrého linkovaného zápisníčku (seznam úkolů), abych si šetřil papírky na vstupy. Celé to vypadá takhle: http://www.maigi.cz/wp-content/uploads/kroky.jpg a nebojím se to vytáhnout před kde kým :D

 2. Jaroslav Luhan Jaroslav Luhan napsal:

  @Maigi: Díky za tip na ty malé Moleskiny. 100Kč za pár, to předražené není, dobrá je i ta perforace. Když jsem byl v papírnictví (asi špatné) tak tam měli jen ty větší za 300Kč a víc.

  A ještě k inboxům: na twitteru jsem narazil na odkaz inboxu pro potápěče a do sprchy :)
  http://www.gtdtimes.com/2010/12/07/gtd-in-the-shower/

 3. Jan Straka napsal:

  vždy, když vidím HipsterPDA, tak mě popadne jakási „touha“ používat takhle jednoduchý systém, který nenutí člověka extra přemýšlet nad záložkami, pouze tužtička a papír.
  Zajímalo by mě, zda skutečně dnes existují lidé, kteří tento systém používají. V létě jsem používal svůj systém, který mi docela vyhovoval. šlo o čisté gtd.
  Více na http://www.flickr.com/photos/56954192@N03/

 4. Vasek napsal:

  nejlepší systém je jednoduchý, popř. který mám z vlastních zdrojů bez investic. Osobně jsem si oblíbil darovaný před x lety Nokia Diář, kde každý rok jen dokupuju kalendářní část (diary) – projektová (projects), cílová (goals), výdajová (expenses) a schůzková (Communications) je vlastně jen složková … pasují do tohoto diáře Filofax týdenní kalendáře.

 5. Lukas Workaholic napsal:

  Něco podobného jsem používal celkem dlouho – místo „hipsteru“ jsem si koupil kožené pouzdro na doklady a střídal kartotéční kartičky (linkováné) vel. A7 s nařezanými čistými lístky. Jednoduchá řešení jsou nejlepší.
  Ale pak se toho nějak nakupilo (klasický syndrom GTD :D) a lístky nějak přestaly stačit.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru