Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Co můžeme udělat pro své oči?

By on 29. 12. 2010 in Kondice with Žádný komentář
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Žijeme v éře, kdy sezení u monitorů tvoří valnou většinu našeho času, minimálně alespoň toho pracovního. Že toto nejsou zrovna ideální podmínky pro naše oči, není třeba dlouze opisovat. Článek, který pro Mít vše hotovo napsal přednosta oční kliniky, pan doktor Stodůlka, otevírá důležité téma (nejen) pro naše čtenáře. Co můžeme udělat pro své oči? A co pro ně děláme?

Oko včera a dnes

Zrak je nejdůležitější smysl člověka, protože očima přijímáme pře 90% podnětů. Oči jsou však v životě dnešních lidí často jednostranně přetěžovány, a to především dlouhotrvajícím pohledem na monitor PC nebo na TV. Od přírody je lidské oko vytvořeno k tomu, aby při lovu sledovalo neustále okolí a člověk aby v přírodě dokázal okem najít ukrytou kořist nebo včas odhalil nebezpečí. Oko se tedy po většinu vývojové doby člověka neustále pohybovalo různými směry a zaostřovalo na různé vzdálenosti.

Oko je při pohybu přirozeně masírováno vnějšími očními svaly, které napomáhají látkové výměně očních tkání. V současnosti se většina lidí dívá mnoho hodin denně upřeně na jednu vzdálenost a do jednoho místa – na monitor počítače nebo obrazovku televize. Je prokázáno, že při dlouhodobém pohledu na monitor většina lidí méně mrká a oči jim více osychají. Nepřirozený strnulý pohled má také za následek bolesti krční páteře.

Zelené přestávky

Pro udržení zrakové pohody u lidí, kteří pracují denně dlouho na počítači, je dobré do práce vkládat krátké přestávky. Velmi vhodné je podívat se občas do dálky z okna, nejlépe na přírodní zelenou plochu. Zelená barva totiž působí uklidňujícím způsobem na oči i na psychiku.

Korigování očních vad

Pro zrakovou pohodu je potřeba také korigovat event. oční vady a to buď brýlemi, čočkami nebo laserovou oční operací. Brýle by měly být kvalitní a individuálně zhotovené tak, aby se při pohledu skrze ně oči neunavovaly. S výhodou jsou opatřeny antireflexní vrstvou. Kontaktní čočky představují další možnost, jak korigovat oční vadu. Kosmeticky se člověk zbaví brýlí, naopak dlouhodobá přítomnost čočky na oku omezuje přístup kyslíku k rohovce a zhoršuje osychání očí. Moderní kontaktní čočky mají již větší propustnost pro kyslík a velmi dobře se na očích snášejí. Laserová operace umožní trvale se zbavit oční vady. Je však jednorázově finančně náročnější. Současné lasery jsou vysoce přesné a šetrné a umožňují bezbolestné odstranění oční vady během pár sekund.

Po 40. roce věku začne většina lidí potřebovat brýle na čtení a později i na počítač. Existují tzv. office brýle s rozšířenou hloubkou ostrosti tak, aby ani starší člověk nepotřeboval žádné brýle jak na počítač tak na čtení.

Původci potíží a boj s nimi

Oči jsou součástí celého organismu. Pokud jsme unavení a pracovně přetíženi, tak mohou být unavené i naše oči. Zhoršené vidění při únavě však může být často způsobeno spíše únavou mozku než samotného oka. Oko u většiny lidí nedává zcela dokonalý obraz a mozek nedokonalosti tohoto obrazu jakoby dolaďuje. Při únavě mozek toto vylepšování obrazu již neposkytuje tak dokonale a lidé vidí ve zhoršené kvalitě. Přiměřený pracovní rytmus, dostatek spánku a zdravá strava prospívají jak očím tak celému tělu. Co se týče stravy, tak se doporučuje středomořská kuchyně. Mořské ryby a olivový olej mají ochranný vliv na sítnici. Jakoby v prostředí, kde je přemíra slunce, dala příroda lidem k dispozici potraviny se zvýšeným obsahem látek ochraňující sítnici oka.

Pokud tedy intenzivní zátěž očí kompenzujeme sportem a doplňujeme zdravou stravou, zvyšujeme pravděpodobnost, že nám oči budou dlouho a dobře sloužit.

MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D, přednosta oční kliniky Gemini

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru