Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Radost myslet – MindManager 9

By on 1. 11. 2010 in Nástroje with komentářů 11

S myšlenkovými mapami pracuji v posledních osmi letech denně. Používám je na plánování, promýšlím s nimi věci, do kterých se pustím, ve své době jsem si v jejich formátu dokonce vedl i poznámky. Kreslil jsem je jednobarevnou propiskou, kreslil jsem je fixami – a klepal jsem je do počítače.

Za tu dobu jsem se napoužíval i nějakých programů. Snad jen pro představu zmíním ty nejdůležitější: Freemind, xMind, Freeplane , CMapTools, VUE, ConceptDraw Mindmap, MindMeister, o dalších čistě jen webových mluvit raději nebudu.

Celou dobu, kdy jsem isnertoval větve, mazal či přidával bubliny, vkládal obrázky a měnil barvy písma a spojnic jsem jedním okem švidral po MindManageru, který v různých anketách vždy patřil ke špičce mezi programy na tvoření myšlenkových map – a přemýšlel nad tím, jaké to asi musí být, v takovém programu pracovat. Žel, na učitele byla cena aplikace vždy dost vysoká.

MindManager 9 – Tečka za hledáním ideální aplikace?

A potom souhrou šťastných a ještě šťastnějších náhod jsem získal svou licenci MindManageru 9. Nainstaloval jsem a … přiznávám: byla to láska na první pohled.

Jak se v prostředí MindManageru 9 pracuje?

Mindjet, výrobce MindManageru, využil trendu vytvořeného MS Office 2007 a v aplikaci použil několika obdobných ovládacích prvků. Při tvoření první mapy se člověku nabídne z (beta verze) Office 2010 známé okno „backstage“. Uživatel si tak může při vytváření mapy vybrat některou z přednastavených šablon nastavených podle potřeb „byznys“ uživatelů (Vytvořit publikaci, SWOT analýza, Definovat proces, Plánovat projekt, Plánovat event aj.O plánování, respektive řízení projektu pomocí MindManageru napíšu v dalším příspěvku.)Podobně jako v Office snadno najdete mapy nedávno otevřené.

Ribbon navigace a panel otevřených map

Obdobně jako Backstage využil MindJet již v předchozích verzích (od verze 8) pro navigaci v mapě panel záložek (ribbon) též známý z prostředí Office. V několika záložkách se uživateli nabízí dost možností k tomu, aby mapu co nejrychleji upravoval podle své potřeby.

Bude to asi o zvyku (pracuji v MS Office 2007, respektive 2010), ale navigace právě pomocí ribbonu mi přijde daleko šikovnější než klasická ikonová lišta. Ve srovnání např. s ConceptDraw MindMap, kde jsem zejména u menší obrazovky trochu skřípal zuby, v MindManageru ovládací prvky nezavazí. (Pro vysvětlení, na laptopu 13.3‘‘ lišty navigace nahoře a vlevo (a volitelný panel nabídek vpravo) v ConceptDraw Mindmap ukrajovaly podstatnou část pracovní plochy, jedna lišta záložek a volitelný panel v MindManageru vůbec nevadí a navíc se dají, stejně jako v Office dvojím kliknutím skrýt).

MindManger počítá s tím, že jej uživatelé nebudou používat jen pro jeden tip práce či úkolů. V dolní části obrazovky se proto uživateli nabízí panel záložek s aktuálně otevřenými mapami. Sám používám především dvě mapy: seznam úkolů na týden a aktuálně řešený projekt.

Ale protože se mi hlava často vyjadřuje i k dalším projektům, zvykl jsem si mít otevřené i ty nejaktuálnější, respektive ty, které může práce na aktuálním projektu obsahově rozšířit.

Bubliny, témata či uzly

Stejně jako v jiných programech, hlavní „informační“ jednotku mapy tvoří Topic (téma, bublina, uzel, říkejte si tomu, jak chcete). Obsah mapy můžete tvořit ve dvou režimech: buď bude dokument vypadat jako bublinková mapa, nebo si můžete zvolit vzhled víceúrovňového seznamu.

MindManger nabízí tři druhy témat, které samozřejmě můžete barevně přizpůsobit svému vkusu.

 • (main) Topic – propojené s centrálním tématem a ostatními tématy v mapě,
 • Callout – „komiksově“ vypadající bublina připojená ke zvolenému tématu,
 • Floatingtopic – volně plující téma, ke kterému jdou připojovat další bubliny.

Programy na tvoření myšlenkových map poněkud přepracovaly základní pravidla mapování, která ve svých publikacích definoval Tony Buzan, autor metody (respektive vlastník patentu, neb se s různými dalšími přístupy tvoření map doslova roztrhl pytel). Původní myšlenka vkládat do jednoho tématu jedno slovo/myšlenku a všechny připojovat k centrálnímu uzlu vzala díky aplikaci map na různé účely (zejména jako „řídící panely“ např. projektů či dalších aktivit (tzv. „dashboards“)) tak trochu za své.

Vizuální oddělení větví pomocí oblaků

Freemind (a jeho dceřiný projekt Freeplane) nabízel jako jeden z prvních možnost vizuálně oddělit jednotlivé (části) větve pomocí barevných oblaků. I tuto funkci MindManager nabízí, člověk si může vybrat z hned 12 stylů ohraničení obsahu od okolních větví.

Ovládání mapy

Ovládání MindManageru je intuitivní, všechny potřebné kroky jako je tvoření jednotlivých témat, úprava jejich vzhledu, propojování a jiné zvládnete pomocí myši.

Patříte-li mezi vyznavače klávesových zkratek, dovolím si krátké upozornění. Na rozdíl od většiny programů, se kterými jsem pracoval, MindManager se v některých klávesových zkratkách (či postupech) liší od ostatních programů. Není to však nic, na co by se nedalo zvyknout.

(Asi nejdéle jsem zjišťoval, jak přesunovat jeden uzel nad druhý (v jiných programech většinou Ctrl + kurzorové šipky), než mě napadlo podívat se do seznamu klávesových zkratek, který se v jedné ze záložek také nachází. Nu, někdy není návod poslední možností jak uvést dané zařízení do chodu… ale pomůckou, která ušetří čtvrt kilometr, který jsem urazil při přetahování bublin myší.)

A co s vyrobenými mapami?

Co do variability exportu, MindManager je ve srovnání s např. Freemindem poněkud omezený. Samozřejmá je integrace do programů Office. Mapu můžete poslat přímo do Wordu ve formě odrážek (vzhled textového souboru tvořeného odrážkami různých úrovní můžete ovlivnit). Kromě toho ji lze samozřejmě uložit jako obrázek (do rozlišení 2000×1500 px) nebo PDF souboru.

Informace ve formě mapy můžete předat i uživatelům, kteří MM nevlastní, a to prostřednictvím vzhledově mírně omezené, ale přesto hezké verze mapy exportované do flashového souboru.

Prezentační mód jako třešnička na dortu

Nakonec jsem si schoval malou perličku. MindManager patří k prvním mapovacím softwarům, který přišel i s možností využívat formátu mapy při prezentacích. Nepatřím sice k zastáncům této prezentační metody, ale dokážu si podobná vystoupení v praxi představit. MindManager nabízí dva „prezentační“ režimy.

Walkthrough prochází krok za krokem jednotlivé větve a jejich témata. Během firemních porad tak např. můžete prohlížení mapy s agendou meetingu kdykoliv skončit, diskutovanou větev nebo téma doplnit o další informace a přepnutím zpět do Walkthrough režimu pokračovat v prohlížení zbývajících částí mapy. Druhou možností je vytvoření snímků z otevřených větví mapy, které můžete následně exportovat do PowerPointu. (Podobně můžete mapu procházet i v okamžiku, kdy ji exportujete do flash formátu. Ten ovšem nemůžete editovat.)

Prezentaci lze exportovat jako odrážky, což však nedoporučuji, neboť vznikne tradiční sterilní prezentace plná odrážek a textu. Druhou možností je vložit obsah mapy do PowerPointu jako objekty. Získané objetky budete moci snadno uprovavovat pomocí stylů a dalších nástrojů, kterých PowerPoint 07/10 nabízí dost. (Následující obrázek jsem exportoval a upravil za necelou minutu.)

Závěr první části

Hledáte-li nějaký program, který by vám umožnil naplno využít myšlenkových map, MindManager by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti. Jak už zaznělo v úvodu, toto je první část mého pohledu na tuto opravdu vydařenou aplikaci. Ve druhé části potom naznačím, jak jsem začal MindManager 9 používat pro vedení různých projektů. Aby ovšem bylo úvodní představení alespoň trochu ucelené, rozhodně by měla zaznít i informace o cenách.

Licence pro komerční užití

V současné době se MindManager 9 nabízí českému uživateli Windows za cenu 8399,-, pro Macintosh se nabízí starší verze Mac Mind Manager 8 za 5155,- Kč. Podle údajů zákaznického centra můžete program nainstalovat do dvou osobních počítačů jednoho uživatele za předpokladu, že nebudou obě instalace používány současně.

Mindjet nabízí multilicenci pro komerční užití 5 a více instalací za 6999,-, respektive 6818,- od 10 licencí.

Pracujete-li v týmu lidí, kteří myšlenkové mapy používají denně a rozhlížíte-li se po nějakém uceleném řešení pro celou firmu, mohl by vám jej MindManager 9 nabídnout.  Vedle instalace na jednotlivých stanicích můžete totiž využít sdílení a spolupráci na firemním SharePoint serveru či přes webové prostředí MindJet Catalyst, které MindJet uživatelům za 317,- Kč za uživatele/měsíc nabízí.

Mindmanager pro studenty a učitele

Vzhledem k tomu, že se stal MindManager standardem v oblasti tvoření myšlenkových map, nabízí firma uživatelům z řad studentů, učitelů a poskytovatelů bezplatného vzdělávání také EDU licence programu (ve verzi pro Windows i Macintosh) za cenu 2563,- Kč, v multilicencích potom za cenu 1200,- od 5 licencí najednou. Za tuto zvýhodněnou cenu můžete navíc po dobu jednoho roku dokupovat další licence.


Lukáš Bajer alias Workaholic

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 11

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. quip napsal:

  Jo, a kdo mi ho koupí? . ) I studentská verze stojí pro maca nějakých $99 . /

 2. Andrej Mikula napsal:

  Škoda, že vývojári trochu kašlu na platformu Mac. Len kvôli tejto jedinej aplikácii si musím obstarať nové Parallels Desktop, aby som tútú super vecičku mohol používať. Ďakujem za pripomenutie novej verzie – všetky newslettery od všetkých firiem som totiž zrušil a tak som skoro o moj nový obľúbený MM prišiel :)

  Andrej

 3. Tightrlik napsal:

  Malinko bych doplnil. Výše zmíněný Xmind je nově v základní, pro začátek velmi dobře použitelné verzi, zdarma. Pro verze za přijatelných 50 USD. Dobrý poměr „potřeba drtivé většiny/cena/výkon“ mi přijde i u Express verze Novamind. No a možná by nebylo od věci popřemýšlet o možnosti „Slevomatu“. Pokud by se našel dostatečný počet zájemců – poslali by poměrnou částku a redakce by na sebe vzala multilicenci. Nemám na mysli jenom soft na Mindmapy …….

 4. Tightrlik napsal:

  Andrej. V jedné starší recenzi tu chválí Curio na myšlenkové mapy (pro Mac).

 5. mahas napsal:

  ja vim,ze vam to vsem muze pripadat komicke az nesmyslne, ale pro me jako cloveka, ktery zacinal s kreslenim map na papir, jsem po vyzkouseni ruznych trial verzi zakotvil u sice draheho , ale „omalovankove nejvernejsiho “ programu – iMindMap.

  Ma spoustu much, ale proste vzhledove mi vyhovuje hodne. Jeste hezci je na Maca MyThoughts, ktery je i levnejsi a ma vic a hezcich obrazku a ikon, ale nema pro me podstatnou funkci – speed map mode…

  MindManager je fakt obr, umi toho strasne moc, ale koukat na ty mapy je proste hruza… aspon mne se fakt nelibi.

 6. Andrej Mikula napsal:

  @Tightrlik – Ďakujem za tip. Majú 15 dňový free trial, takže určite vyskúšam.

 7. bazil napsal:

  Jen tak BTW xMind má možnost prezentačního modu už hooodně dlouho

 8. GroGy napsal:

  pro info, kde v CZ nejlepe oficialne koupit?

 9. Heisenberg napsal:

  Nezanedbatelnou výhodou projektů ConceptDrawu je také 100% datová kompatibilita verzí pro Windows a Macintosh. Přesto všechno bych upgrade velmi dobře zvážil – pomůže vám v tom zkušební verze sedmé verze ConceptDrawu MindMap, kterou si můžete stáhnout na stránkách výrobce.

  http://www.conceptdraw.com/helpdesk/content/mindmap

 10. Marek Lecián napsal:

  A pokud chcete něco zdarma …
  Tak jsem napsal článek o programech, které dlouhou dobu pro tvorbu mind map používám a jsou plně zdarma…
  http://mareklecian.cz/mindmapy-programy-pouziti/
  Docela ještě tip je „MindMup“ což je program v Google Drive ve kterém můžete otevírat mind mapy bez jakékoliv instalace.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru