Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Mít vše sbaleno – rozhovor s Tomášem Baránkem

By on 12. 11. 2010 in Témata with Počet komentářů: 1
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

To, že vztahy ovlivňují naši produktivitu, není žádným tajemstvím. Autor úspěšného návodu, kterak přestat být nesmělým a neúspěšným mužem, Tomáš Baránek, připravil novou publikaci. Jak sbalit ženu 2.0 se brzy objeví na pultech knihkupectví. Proto nastala ideální chvíle na položení několika dotazů – například k tématu toho, zda se dá „balení“ sestatvit jako GTD projekt.

Na knižních pultech se objeví za několik málo dní horká (nebo spíše horoucí?) novinka Jak sbalit ženu 2.0 – jde o „update“ nebo „upgrade“ postřehů a rad, které jsi sepsal v první knize?

A jsme rovnýma nohama v GTD, time-managementu a projektovém plánování. V lednu jsem začínal s „updatem“, a domníval se, že to za dva měsíce bude hotové. Začátkem října, po prázdninách strávených v zákoutích opuštěných kaváren,  jsem stále nebyl hotov. Seznam inovací se zkracoval jen pomalu (pro zajímavost: měl jsem ho v TaskPaperu, text jsem přepisoval v Pages). Pět let zkušeností se čtenáři prvního vydání prostě nemohlo zůstat uvězněno v mé hlavě — a z updatu se postupně stal upgrade. Knížka má nakonec 360 namísto původních 216 stran – a to jsem několik kapitol úplně odstranil. I když byly chvíle, kdy jsem celý projekt upřímně nenáviděl, vroucně věřím, že výsledkem je užitečná bichle.

Víš, zajímalo by mě, jak tvoji tvůrčí aktivitu směřovanou tímto tematickým směrem kvituje tvá žena. Nebyla by radši, když bys psal třeba návod pro zahrádkáře?

Moje žena mě podporuje a řadu věcí v knize koriguje, za což jsem jí vděčný – málokdo má chuť a odvahu kritizovat tak rozsáhlý text. Její pohled je velice ženský a jako jedné z mála dovolím škrtat celé věty, když se moc opakuji nebo předvádím. To vše dělá za tichého předpokladu, že nezbytný terénní sběr dat nevytěžím do zdárného konce.

A jak jsi se vlastně k myšlence sepsat takovou knihu dostal? Motivovala tě skutečnost, že takový ucelený a čtivý text u nás scházel, nebo jsi spíše měl nutkavou potřebu podělit se o všechny nabyté zkušenosti? Aby se třeba předávaly dál a dál, z pokolení na pokolení?

Naprosto perfektně jsi odpověděl otázkou. Více takových otázek! Prostě: od každého trochu.

Protože ale jsme na serveru, v jehož centru stojí přednostně produktivita a efektivita, ubírejme se nyní trochu tímto směrem. Našel bys alespoň pět důvodů, proč by se čtenáři Mít vše hotovo.cz měli stát i čtenáři Jak sbalit ženu 2.0?

Nechci dělat z „Mít vše hotovo“ něco jako „Mít vše sbaleno“ a krkolomně argumentovat, proč by čtenáři měli pádit pro moji knížku, i když ji nepotřebují. Ti „dotčení“ (nesmělí, nezkušení, nešťastně zamilovaně či opakovaně chybující) však dobře vědí, že jejich potíže nejsou ani směšné, ani malicherné. Sám jsem si tím prošel a díky bohu se nakonec osmělil. Počáteční milostné zkušenosti formují další roky milostného života a někdy i život celý.

Tebou naznačená paralela mě ale inspirovala k úvaze o tom, co svět balení a systémů produktivity spojuje:

  • Všechny příručky jsou vlastně pomocníky pro situace, kdy přirozenost či starý zvyk nestačí.
  • Příručky fungují nejlépe na ty z nás, kteří věříme, že jim v dané věci pomůže zprostředkovaná zkušenost někoho jiného.
  • Příručku vyhledáme, když se něco opakovaně zasekává – pak hledáme systém. Tato touha po systému všechny čtenáře příruček spojuje.
  • Nejvýkonnější v práci jsme, když naše vnitřní motivace k nějaké činnosti je tak silná, že převálcuje všechny překážky, prohlásí se za prioritu a my jdeme rovnou na věc. Tehdy nás to baví, žijeme „flow“. Ve světě předvztahové komunikace, balení, seznamování a svádění je to přesně naopak: po nahození háčku do ženského srdce je jedinou efektivní cestou k úspěchu prokrastinace. Necháme-li se unášet naším „flow“ (tedy emocemi), náš efektivní výkon se brzy vynuluje. (O tomto dost důkladně pojednávám v nové knize – a mrzí mě, že jsem tam slovo „prokrastinace“ nepoužil)
  • Je příznačné, že u navazování vztahů své pocity silně přeceňujeme a upřednostňujeme před raciem, což se nám stává osudným, zatímco ve svém vztahu k práci své pocity a tělesné potřeby naopak podceňujeme a potlačujeme (mám už pár minut žízeň a píšu a píšu). Mimochodem, na Allenově systému mi časem začala vadit právě absence spontánnosti a naslouchání svým pocitům bez nezbytné kategorizace.
  • Multitasking snižuje pracovní výkonnost – ale multibaling výkonnost naopak zvyšuje. Souběžné „vztahové projekty“ totiž rozkládají a otupují onu emoční složku, jejíž dominance má tendenci nás zničit (bylo zmíněno výše). Tak to zní opravdu drsně.

Dokážeš říct, zda obecně platí rovnice, že člověk bez ženy je produktivnější, nebo že produktivnější je právě muž se ženou po svém boku?

Rozhodně jsem byl překvapen, že se ženou a rodinou jsem produktivnější než coby (kdysi) osamělý lovec na volné noze. Člověk si začne vážit každé minuty, kdy vám tříletý miláček neskládá vlaštovky z obsahu inboxu, a maká, a maká, protože jeho čas se krátí. Rozhodujícím faktorem produktivity v tomto smyslu asi není sama žena po boku, ale prostě celková pohoda a emoční stabilita. Každý jsme ty polohy někdy zažili: když jsem citově saturováni (a nikoli přesaturováni), umíme se lépe soustředit; jsme-li ale zasaženi přímo do srdce, hruď se nám svírá, neuděláme nic.

Samozřejmě, ten slogan z banneru, že jako nešťastná zamilovanost snižuje výkonnost o 90%, je nadsázka. Skutečnost je mnohem horší.

Mít vše hotovo.cz se věnuje vždy nejen tematickým článkům, zkušenostem, ale také nejrůznějším nástrojům, které metody vstřebávají a pomáhají s nimi pracovat. Šlo by v případě Jak sbalit ženu 2.0 hovořit o obdobě například GTD metody? Existují nějaké vhodné nástroje, které mohou mužům při balení pomoci?

Ano i ne. Kdo přijme tezi o smyslu hledání systému a řádu v chaosu života (což u čtenářů MVH jaksi očekávám), bude určitě rozumět i nástrojům a technikám komunikace a obranné demanipulace, které popisuji v knize. Je jich tam desítky. Řada situací mezi mužem a ženou se dá převést na společného jmenovatele, a provádět s ním pak různé operace, podobně jako je tomu například s úkoly, které na nás odevšad padají. Nástroje určitě pomohou, ale ani když „do toho“ dokonale uvidíme, nebudeme všemocní.

Je navazování vztahu projektem? Jak by mohl vypadat takový modelový GTD projekt? A s jakými kontexty bys pracoval?

Takt tady má abstrakce selhává! Půjdu na to jinak: každé seznámení má v mém pojetí čtyři základní fáze: 1. Příprava a výběr. 2. Kontaktáž. 3. Dobývání. 4. Svádění. Každá tato fáze vyžaduje jiné nastavení a také jiný přístup k dobývané ženě. Každá fáze má své tempo, nástroje, nástrahy a přirozené vyústění. Už jen uvědomění si, „kde se nacházíme“, poskytuje mocnou energii potřebnou ke zdárnému završení. Toto je s GTD a vlastně všemi systémy produktivity velice podobné a zásadní. Nechci už obtěžovat ty smělé a zadané, a ostatním doporučuji jít prozkoumat můj web (www.jaksbalitzenu.cz), anebo diskutovat či se ptát pod článkem.

Samozřejmě i já vím: že je to jenom příručka jednoho chlapíka, ne život sám! Děkuji moc za podnětné otázky.

Podrobné informace nejen o knize najdete zde.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru