Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

ApolloHQ – nový on-line projektový manažer

By on 10. 11. 2010 in Nástroje with komentáře 4

Zajímavá nová služba, kterou dozajista ocení jednotlivci i menší týmy. Při prvním setkání člověku přijde jistá podobnost s NirvanaHQ, ale jde opravdu o zcela jiný přístup. Zatímco Nirvana je více To-Do list s prvky GTD, Apollo je komplexnější projektový manažer, vsází na sdílení a komunikaci mezi spolupracujícími uživateli. Dokážu si představit nějakou malou kreativní skupinu pracující na nějaké fantastické věci a nebo spolek fandů do klasických vozidel – veteránů.
Hodnotím především intuitivní ovládání a rychlost. Uživatelům se bude líbit i přístup ke službě opravdu odkudkoliv, tzv. cloud-computing, jehož příznivcem ovšem já nejsem.

Overview

Po zalogování do systému se dostanete na úvodní stránku, která sdružuje veškerá důležité aktuální informace. Co vás dnes čeká, co už asi nestihnete, i na co je třeba se připravit do budoucna. Prostě přehled o všem co se kolem vašich aktivit děje.

Hned v přehledu je možnost přidat úkol, nový projekt a nebo úkol vztahujcí se ke kontaktu. Lze zde také přidat událost v kalendáři.

Menu

Vlevo na stránce, pod vlastní fotkou, najdete stručné menu s již zmíněným „Overview“, My Tasks, Calendar, Projects, Contact a nastavením.

Dále jsou zde tlačítka na rychlé vložení úkolu, eventu. Taky je tu tlačítko na časovač, který bude sledovat, jak na daném úkolu dlouho pracujete.

My Tasks

Tady máte vždy k dispozici přehled o úkolech, které konkrétně vás čekají a neminou. Zde také můžete zjistit jak dlouho jste trávili čas na plnění zadaných úkolů. Možná někdo potřebuje mít přehled i o tom, co já vím. Mně to přijde jako zbytečné nimrání v detailech. Já se držím hesla, že když si myslím, že mi stačí hodina na splnění daného úkolu, zadám pro něj raději dvojnásobek času. Většinou to funguje.

Calendar

Co hodnotím velice kladně je integrace kalendáře. Málo je úkolovníků, které by počítaly i s možností zapsat si event ke konkrétního času. Je pěkné, že se v něm projevují i alarmy a přípomínky, které si nastavíte v projektech a jednotlivých úkolech. Při pohledu do kalendáře tak máte vždy pehled o svých schůzkách a úkolech, které ten den, týden, či měsíc máte zvládnout.

Přidání události do kalendáře je stejně jednoduché jako u desktopových aplikací. Tedy kliknete na požadované místo a zadáte nutné informace.

Projects

Úvodní obrazovka přináší přehled o tom, co kdo dělal na konkrétních projektech. I kdo komentoval, nebo poslal novou zprávu. Zde najdete i soupis zpráv, milníků a můžete zde nahrávat i soubory potřebné ke konkrétnímu projektu. Tady uvidíte i seznam úkolů, které je potřeba udělat, aby se váš projekt posunul dál. Každý úkol může mít přiřazenu odpovědnou osobu a termín, kdy by měl být splněn.

V projektech je také místo na milníky, ve kterých jej můžete rozřadit na etapy a až sedostanete do konečné fáze, uspořádat třeba párty, což?

Ke projektům můžete umožnit přístup i ostatním, externím uživatelům. K tomu slouží položka People.

Contacts

Pracujete-li s týmem lidí, zde uvidíte, kdo na čem aktuálně pracuje. To je bomba věc! Prostě najedete na seznam a uvidíte, že Pepa konečně dokončil úkol, bez kterého se Klára prostě nemůže pohnout dopředu.

Můžete zde taky zkontrolovat všechny nadcházející i zmeškané hovory. Ve vašem týmu se určitě také setká s nadšením, že lze ke každému kontaktu rychle přiřadit nějaký nový úkol.

Taky zde můžete i komunikovat se svým týmem. Každá zpráva může být komentována a může být k ní přiložen i potřebný soubor.

Getting Things Done? Ne

Nutno podotknout, že myšlenka GTD zde opravdu není implementována. Žádné další kroky, inbox, či kontexty. Což je sice škoda, ale i tak můžete tento systém úspěšně provozovat. Autoři na něm stále pracují a plánují další vylepšení, jako synchronizace s mobilem, import dat, rss výstup a další.

Závěr

Hledáte-li možnost kooperace na projektech s více lidmi a mít možnost k informacím přistupovat odkud se vám zamane, toto je ideální volba. Navíc to dobře vypadá a je to rychlé. Což je v dnešní uspěchané době potřeba.

Zamyšlení o cloud-computingu

Tady s popisem ApolloHQ končíme a pokračuji zamyšlením na téma cloud-computing. Pánové z Applicomu se totiž na svém blogu dle mého až příliš staví k přesunu dat někam do sdíleného prostoru na Síti. Chápu, jejich služba je na tom postavena. Nicméně z hlediska firemní bezpečnosti bych sem asi žhavá data s firemním know-how nedal. Zabezpečeno je to pouze heslem a není aktivován zabezpečený přenos dat, což u NirvanyHQ je. Ale na tom se dá zapracovat, takže to nelze považovat za chybu.

Občas se setkám se zástupci cloud-computingu, kteří do krve tuto myšlenku hájí. Když už jim dojdou argumenty, dostaneme se k ceně za provoz něčeho podobného na vlastním počítači.

Nevím jak vás, ale mě bere čert z myšlenky, že někde leží moje data, ve kterých se kdokoliv dle vlastního uvážení může hrabat. Zejména majitel služby. Vždyť i Mark Zuckerberg, majitel Facebooku, se na vysoké škole tak rád probíral cizími uživatelskými konty. Kdo se trochu zajímá o sítě, ví, že když se někdo na vás zaměří, odchytnout citlivé informace pro něj není žádný problém.

A Velký bratr postupně o vás získává stále více a více informací. A až budeme všichni v těch oblacích, určitě se pak najde způsob, jak v zájmu státu přinutit provozovatele vašich dat, odemknout je k policejnímu prozkoumání.

Jsem spokojenější, když mám svoje data pěkně u sebe doma zabezpečené podle vlastního uvážení. Ale třeba je to všechno jinak, jenom já to vidím příliš negativně.

Mirek Pakr

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Tingingman napsal:

  Super článek a s úvahami o cloudu se s autorem naprosto ztotožňuji. Data jsou citlivá a uchovávat je mimo své zdroje je velký hazard.

  Pokud bude zachována možnost výběru : chci cloudový OS a vše budu ukládat na síť VS chci mít hezky všechno u sebe pod kloboukem, je to v pořádku. Pokud však bude první varianta standardem je to problém.

 2. Pavel Tajduš napsal:

  Myslím si, že pokud se na Vás zloděj zaměří, je asi jedno kde ty data máte. To že máte data na svém serveru neznamená, že se Vám tam zloděj nedostane stejně „snadno“ jako když odposlouchává komunikaci s Cloudem. Nicméně určitě se člověk cítí bezpečněji.

  Já osobně používám většinu služeb právě cloudově, a nemám z toho strach. Pokud někdo moje data bude chtít, dostane je tak či onak. A obavy z toho, že by mi Mark šťoural v profilu mě zrovna neděsí. Pokud nechci něco sdílet, nesdílím to. A co se týče obecně toho prohlížení informací, či dokonce zneužití, poskytovatelem služby, tak se chlácholím tím, že jsem malá ryba.

 3. Michal napsal:

  a kde si myslite, ze budou data bezpecnejsi? nekde v cloudu mezi miliony ostatnich dat, neznamo kde, zabezpecena v modernich serverovnach a modernimi metodami???
  a nebo u vas na pocitaci, ktery je velmi lehce odcizitelny nebo nabouratelny, popr. na firemnim serveru, kde jeho bezpecnost zavisi pouze na znalostech vaseho spravce serveru a ne celym pracovnim skupinam urcenym pouze na bezpecnost, jako v pripade cloudu???

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru