Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Aby diář byl nástrojem a ne jen těžítkem, díl III.

Jakub Hořický

Jakub Hořický

Jakub působí v oblasti osobního rozvoje. Věnuje se osobním školením, workshopům, consultingu a koučinku v oblasti osobní produktivity a zdravého životního stylu. Od roku 2012 působí také v Projektovém a inovačním centru VŠTE, kde s kolegy spravují podnikatelský inkubátor pro studenty a absolventy Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Od roku 2014 je spolumajitelem a jednatelem společnosti Work&Study, která na základě zkušeností z předchozích firem a projektů pomáhá řešit potřeby a problémy svých klientů v oblasti lidských zdrojů. Zaměřuje se zejména na absolventy, ale také malé a střední firmy.
Jakub Hořický

Poslední články od Jakub Hořický (Všechny články)

Pokud má být diář opravdovým pracovním nástrojem, tak se mu musíme věnovat velmi pečlivě. Znamená to opravdu zapisovat veškeré důležité události a nic nevynechávat. Jedná se o to, aby byl nejen naším záznamníkem pro schůzky, ale i takovým „deníkem“ aktivit, ve kterém sledujeme svoje pokroky a úspěchy a samozřejmě efektivitu stráveného času. V tomto díle si popovídáme o systému v plánování událostí a také samozřejmě něco o úkolech.

Nyní k samotnému plánování

Hlavní zásadu, kterou je třeba dodržovat při plánování je od pravidelnosti k flexibilitě. Nejprve naplánovat pravidelně se opakující události v různých časových horizontech a úplně nakonec vyplnit čas flexibilním plánováním dnešního dne.

Osnova takového plánování by měla vypadat nějak takto:

  Každoroční události

Zde se jedná o všechna výročí, která jsou pro vás důležitá, pokračujte upomínkami narozenin a svátků důležitých lidí a poté následují všelijaké srazy, plesy a výroční oslavy, kterých se chcete účastnit.

  Každoměsíční události

Do této oblasti spadají všechny semináře, kurzy, školení a porady, o kterých předem víte a je u nich nezbytná vaše účast. Je dobré si poznamenat i akce, kterých se účastnit nehodláte, ale přesto vás jejich obsah a výsledek zajímá. Na tyto akce většinou delegujete svého zástupce, který vám poté může kýžené informace poskytnout.

Samozřejmě sem řadím i všechny návštěvy a pravidelná přátelská posezení, která vás mohou obohatit novými informacemi, znalostmi a nově navázanými kontakty.

  Pravidelné, opakující se týdenní události

Sem spadají veškeré činnosti opakující se na týdenní bázi, ať už je to výuka ve škole, jazykový kurz, nebo sportovní aktivita. Všem se věnujete pravidelně, pro osobní zlepšení a proto mají v plánování přednost.

Potud doporučuju plánovat při zakoupení nového diáře, nebo jeho náplně. Ideálně na celý rok, nejkratší možný úsek bych doporučoval v rozsahu jednoho čtvrtletí.

  Schůzky k vyřízení v následujícím týdnu

Toto plánování by ideálně mělo nastávat při každotýdenním review (sebereflexním hodnocení). Kdy si shrnete uplynulý týden, jeho splněné závazky a z nich vyplývající závazky nové a samozřejmě nové výzvy, které vám přišly do cesty. Všechny tyto záležitosti s rozmyslem rozplánujete na následující týden, protože zde se jedná většinou o ty nejdůležitější akce a události, které mají zásadní vliv v posunu k dosahování cílů a posunu v životě vůbec.

  Naplánovat si čas na odpočinek a relaxaci

Velice důležitá oblast plánování, která je v dnešní hektické době bohužel hodně opomíjená. Přitom dostatečný odpočinek a správná relaxace dokáže značně zvýšit psychickou pohodu člověka, tím i jeho chuť do práce a v závislosti na tom přirozeně i jeho produktivitu.

Osobně doporučuji naplánovat si v kalendáři alespoň hodinu denně na příjemný odpočinek, ať už to bude sledování oblíbeného seriálu, čtení zajímavé knihy, novin, časopisů, procházení webů nebo RSS článků. Pokud mohu být smělý, doporučil bych i každodenní fyzický odpočinek jako je jogging, procházka, jízda na kole či bruslích, plavání a podobné aktivity. Neřadím sem fyzické posilování, aerobik, squash, hokej a další náročnější sporty, ty podle mě již nejsou odpočinkem, ale patří do sekce pravidelných, opakujících se týdenních událostí.

  Každodenní flexibilní plánování

S tímto plánováním je třeba začínat každý den, abyste byli připraveni na to, co vás celý den čeká. Ano, samozřejmě nelze vše do puntíku naplánovat a proto vás budu nabádat k dodržování zásady o důležitých událostech, které jsme se věnovali v minulém díle. Snažte se strávit co nejvíce času z celého dne v kvadrantu QII.

A důležitou radou je také to, neplánovat si den úplně k prasknutí, ale nechat si alespoň třetinu času volnou na neočekávané denní změny a nové podněty.

Něco málo o úkolech

Úkolům se v tomto seriálu až tolik věnovat nechci, ty totiž výborně řeší metoda GTD jako taková a všem jedině doporučuji se s ní seznámit.

Z pohledu tohoto seriálu hrají úkoly „druhé housle“, protože veškeré důležité činnosti vašeho života postihuje správné naplánování časového harmonogramu. Úkoly zde mají funkci okamžitého řešení nějakého podněty, které většinou nezabere tolik času, jako například domluvení obchodní schůzky, zarezervování squashového kurt, odpovědi na e-mail apod.

Už je asi jasné, kam směřuji, tento seriál je o plánování pro lidi, kteří se nechtějí nořit do složitých a propracovaných plánovacích systémů, plných projektů, úkolů, delegování, kontrol atd. Snažím se tento seriál stavět jako návod na plánování vašeho života jen pomocí kalendáře a v něm vyhrazených časech jednotlivým událostem. Počítám tedy s tím, že úkolů na daný den bude jen pár, a proto pro ně není třeba složitý systém, bohatě si vystačíte jen s očíslovaným seznamem podle důležitosti jednotlivých úkolů.

Pro tento díl seriálu to je již vše, věřím, že rady zde uvedené budou nápomocné v plánování a usnadní vám orientaci v životě. V posledním díle seriálu si povíme o nastavení používaných nástrojů a ukážeme nějaké příklady z praxe.

Jakub Hořický

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru