Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Pište inkoustem, aneb i cesta může být cíl

By on 8. 10. 2010 in Nástroje with komentářů 13

Dnes vám představím své nové pero, inkoustové. Jmenuje se Lamy Joy, pochází z Německa a prý je ideální pro nádherné psaní s výrazem osobnosti a jedinečnosti. Navíc se nachází v sekci „psaní pro mladé“, což každého zajisté potěší.
Mé požadavky byly jasné: Chci psát inkoustem, musí to padnout do ruky, plnitelné bombičkami a nesmí to vypadat jak po dědovi. Finanční limit kolem patnácti stovek. Většina podmínek šla vychytat brouzdáním po netu. Aby se pero hodilo do mé medvědí pracky, to jsem nechal na osudu. Při ceně 325,- Kč nebylo o čem uvažovat. Buď to vyjde, nebo poletí do koše.
Už teď můžu říci, že jinak než inkoustem psát nechci.

Popis

Lamy Joy je moderní ergonomické pero, dostatečně veliké i pro opravdu velké ruce. Kaligrafický hrot je zhotoven z nerezové oceli a lze si vybrat až ze třech jeho velikostí. V mém případě 1,1, tedy nejmenší. Jednak mám dost tlustých písmen kuličkovými propiskami a za druhé jsem měl strach, že tlustší hrot by se příliš nevyjímal v drobných řádcích mého FranklinCovey diáře. Bohužel hned ten den odpoledne se mi v kině povedlo ztratit vršek. Holt moc nedržel, a tak teď na něm mám jedno ze staré fixy. Inkoust lze plnit pomocí tzv. bombiček, kterých je v náhradní  balení hned pět a jedna vydrží cca. 3 týdny psaní. Tedy v mém případě, kdy coby novinář mám potřebu při rozhovorech dělat poznámky a bodový zápis z jednání.

Využití

Zatím se mi nepovedlo udělat ani jednu kaňku a i když inkoust dojde, není problém nasadit novou náplň a pero za chvíli vesele píše dál. Díky inkoustu po papíru velice lehce klouže a člověk tak zvládne popsat docela hodně papíru, aniž by jej bolela ruka. Inkoustové pero ve spojení s legendárním zápisníkem Moleskine představuje opravdu geniální hračku, která ve vás probudí kreativní myšlení, nutí k psaní a kreslení. Ba dokonce přemýšlíte, co je třeba promyslet, jen abyste zase mohli čmrkat písmenka a náčrtky. Píšu i pro samotné psaní. Dřív jsem na tužku od základky nesáhnul.

Inkoust

Stran inkoustu, na výběr je přibližně ze 70 druhů různých odstínů. Já dal přednost modročerné variantě. K dispozici jsou i speciální inkousty – jako neviditelné (viditelné pouze pod ultrafialovou žárovkou) a dokumentní, světlostálé a voděodolné, vhodné pro psaní kronik a matričních knih.

Motivace

A kdy mne napadlo pořídit zrovna tenhle typ psací potřeby? S tátou jsme vyklízeli staré věci po strejdovi, pedagogovi na vysoké vojenské škole ve Vyškově. A narazil jsem na jeho ručně psané poznámky a deníky. Vše psané ručně a perem. Navíc na základní škole byl na stopro jednou z povinných předmětů krasopis. No krásně se to četlo. Taky mě zaujaly ty knihy, které používali nacisté za druhé světové války. Prostě, ať si kdo chce, co chce, říká, ručně psané sešity mají něco do sebe. Pokud můžu, píšu rukou. Pokud musím, tak na notebooku. Holt nikdo po mě ručně napsané texty na web, či do novin přepisovat. nebude.

U firmy Lamy je na výběr mnoho jiných per, však mrkněte na jejich stránky www.lamy.com. Každý si vybere.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 13

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. mlebeda napsal:

  „Proti gustu žádný dišputát“ – je to stylovka a beru to tak. Osobně mi psaní na počítači přijde praktičtější, hlavně z pohledu na další úpravy a práci s textem. A když jde o psaní na papír, dávám přednost obyčejné tužce, když obyčejnou tužkou píšou i kosmonauti, tak je to vlastně hi-tech :-).

 2. tengu53 napsal:

  Úplně přesně sdílím autorovy pocity. Používám pero Lamy Linea, které má takovou velmi pěknou „bauhausovou“ estetiku. Ve spojení s Moleskinem jsou to až trochu snobské estetické orgie. :-) Občas taky používám kaligrafické pero Rotring ArtPen. Každopádně díky za tip na Lamy Joy, je na čase rozšířit sbírku. :-) Psaní inkoustovým perem se nic nevyrovná, Také mě k tomu nepřímo přivedl pradědeček – učitel, který si vlastnoručně napsal a ilustroval knížku o zeměpise a matematice.

 3. malcor napsal:

  Já psal plnícím perem na gymplu, Měl jsem tenkrát perfektního Parkera (než jsem ho ztratil). Měl v sobě zásobník na plnění, ale ten se dal vytáhnout a nahradit bombičkou v případě potřeby. ideální kombinace. Poslední dobou jsem se maximálně přiklonil k pentelce. (Zase mám parkera :) ) Denně počmárám tak 4-5 A4. Zjistil jsem, že absolutní základ je aby ta psací potřeba byla kvalitní. Pak je to radost s tím psát.

 4. Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

  Věřím, že plnící pero bude jiný zážitek. Nicméně jsem se přesto rozhodl pro zápis do diáře (poznámky) používat kuličkové pero Parker (http://www.penshop.cz/DetailPage.asp?DPG=6346). Skvěle se s ním píše (potřebuji „měkké“ psaní), je docela těžké a dobře se drží.

 5. bombičky byly super, ale ja už si zvyknul na kuličkové. pero značky Regal, které mám tušim od maturity používám nejraději ;)

 6. scoobydoo napsal:

  Docela mě zaujala věta „Taky mě zaujaly ty knihy, které používali nacisté za druhé světové války.“ to je trochu off topic, ne? Nevím, jak si to mám vykládat.
  Jinak mě zajímá, kde se dá sehnat tolik barevných variací bombiček, běžně v papírnictví kupuji jen černou, nebo modrou, přepokládám tedy správně, že to jsou bombičky patřící přímo ke značce tohoto pera?
  A nakonec velké plus pro tengu 53 za „snobské estetické orgie“ protože přesně vystihl mou chuť mít teď k Moleskinu nové pero…

 7. workaholic napsal:

  Raději preferuji propisovací tužku (Pilot Réxgrip F). Na vysoké a nějakou dobu po státnících jsem psával Parkerem, než jsem ho ztratil s celým pouzdrem. Když dneska už dostanu chuť na pero, píšu perem Inoxcrom http://www.penshop.cz/DetailPage.asp?DPG=9572, které jsem dostal darem od svého bývalého žáka.

 8. Makovec napsal:

  Mám dotaz – o peru jsem také uvažoval, ale poté, co jsem si koupil Moleskine jsem si nechal propisku (úplně obyčejná reklamní, ale se skvěle píšící tenkou náplní). Mám strach, že bych Moleskine perem propsal, protože stránky jsou opravdu tenké. V textu píšete (a na fotce je) FranklinCovey, ale Moleskine zmiňujete. Můžete potvrdit, že pero je na něj v pořádku?

  Díky,
  David

 9. tengu53 napsal:

  Makovec: Text psaný perem opravdu trochu prosvítá, ale nepropíjí se. Jen je vidět, ale ne tolik, že by mi to nějak vadilo…

 10. Mirek Pakr napsal:

  mlebeda: Když něco vymýšlím, kreslím a píšu do Moleskine zápisníku. Pokud je přece jen nutné něco předat elektronicky, není problém na základě ručně psaných poznámek rychle vypracovat pěkný elektronický dokument

  To Lukáš: Plnící pero je pro lepší pocit. Sice škrábu, ale baví mě ty svoje klikyháky čmrkat a inkoustovým perem to vypadá víc exoticky. :-)

  To Scoobydoo: Zajímám se o válečná období. Němci při vyhlazování židů používali velmi propracovaný systém evidence. Psali na stroji, ale také ručně.

  To Makovec: Moleskine i když má tlustý papír, propsat jde. Například když inkoustem vymalováváte malou plochu. Ve Franklinovi s tím problém není. Ale neregistruju nějaké problémy s propíjením

 11. Lav napsal:

  Chtěla bych se autora článku zeptat, jaký má typ hrotu. Také uvažuji o Joy, ale nevím jaký hrot si vybrat. Co je nejlepší na zápisky?

 12. Mirek Pakr napsal:

  Lav: Já použil tu nejmenší 1.1. Je to plochý hrot, takže při jeho natočení největší plochou i tak píše dostatečně tlustě. Je to kaligrafické pero.

 13. tom napsal:

  mou srdeční záležitostí je Parker a když plnící, tak rozhodně ne bombičky, ale konvertor a hezky nasávat inkoust z lahvičky.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru