Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

GTD, ADK, Covey a plánování

By on 15. 10. 2010 in Nástroje with komentářů 17

V dalším z videorozhovorů jsme se zaměřili kromě aplikování metody GTD na práci s diáři. Jak si přizpůsobit například ADK, aby odpovídalo osobním potřebám a cílům? A co všechno může způsobit v našem životě sedm návyků, o nichž píše Stephen Covey? O tom a dalších tématech se rozpovídal Jan Straka, v internetové komunitě známý jako Bipperman.

[vimeo]http://www.vimeo.com/15727881[/vimeo]

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 17

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Maris napsal:

  super díl, především díky praktickým ukázkám. Je přeci jenom rozdíl číst knihu s poučkami a vidět u někoho praktický přístup. Pokud budete připravovat další, rád bych viděl spokení elektroniky s papírem. Já neustále přepínám mezi papíre a elektronikou, ale obokí dohromady mi připadá neefektivní…ale spíš jsem nenašel ten správný způsob
  Držím palce a těším se na pokračování
  Viktor

 2. Jan Straka napsal:

  @Maris Díky za pochvalu, potěší :-) S tím přebíháním mám podobné zkušenosti a to nejhorší je, že jakmile dám dohromady jednu variantu, neskutečně mě začne oslovovat ta druhá :-) Ale již jsem se rozhodl definitivně pro papír. Pravdu mají Ti, kdož tvrdí, že si člověk daleko více zapamatuje…

 3. Milancholt napsal:

  V tomto pripade je jeden videoklip lepsi jak sto clanku. Pekny, prirozeny a poucny. Jsem zastancem elektroniky( btw tohle pisu z ipadu) ale na druhou stranu papir a pero rozviji osobnost a chystam se tim smerem prejit. Diky za motivaci

 4. Milan J. napsal:

  @Jan Straka: Tvé rozhodnutí definitivně se přiklonit k papíru vypadá konkrétně jak? Návrat zpátky k ADK nebo Covey, či Moleskine? Smířil si se tedy s velikostí papírového diáře? Osobně se mi zdá nejlepší velikost diáře A5, ale při té velikosti mám právě problém nosit ho pořád u sebe :-( Z tohoto pohledu mi přijde nejideálnější kombinace Iphone + Moleskine. Kožený diář sice vyhrává pocitově, ale co s tou velikostí? :-(

 5. Martin Kravec napsal:

  Tiež chválim videocast. Je lepšie raz vidieť, ako sto krát čítať :D

 6. Mirek Pakr napsal:

  O videocastu o propojení papíru a software uvažuju, zkusíme to zpracovat. Ohledně toho, jestli je diář velký, či ne: Záleží na každém člověku zvlášť. Já vše dělal na notebooku, či mobilu, ale postupně mě to přestalo bavit. A na ten diář se místo vždycky najde, když se chce. Z vlastní zkušenosti můžu říci, že při používání mobilu a synchronizace s iCalem a Omnifocusu jsem se orientoval pouze podle pípání připomínek. Teď si to do papírového diáře zapíšu a pamatuju na to už sám. Mám prostě přitozeně větší přehled. A ještě mě to víc baví.

 7. Jan Straka napsal:

  @Milan J Já jsem odkoukal řešení od Míry Pakra, které mi přijde fajn – je to kombinace diáře s moleskinem.
  Původně jsem to dělal tak, že jsem diář nosil stále sebou (i při odběhnutí z kanceláře na oběd), než jsem pochopil, že to není skutečně důležité!
  Posledních možná 3-5 let jsem se neustále vracel k otázce „Co když budu potřebovat domluvit sch někde v hospůdce? Náhoda přece přeje připraveným?“ Proto jsem se přikláněl k elektronickému řešení ve formě telefonu a notebooku vzájemně synchronizovaných…pravda – elektronický kalendář má svůj půvab ve formě snadné editace schůzek. Je vážně super si napsat sch a než telefon zastrčím zpět do kapsy, doletěl termín přes GCal do iCalu. Při přesné analýze jsem ovšem zjistil, že tuto fci jsem použi asi 2x…
  Takže mám diář jako místo pro organizaci projektů a úkolů v čase a organizaci času jako takového. Díky tomu, že si vždy ráno i večer udělám takové minirevue, nemám problém s tím, že by mě něco během dne překvapilo.
  Mám moleskiny 2 – jeden větší na zápisy z jednání a jeden menší, který se vejde do kapsy u saka. Ten používám jako klasický inbox.
  Jinak souhlasím s Mírou…záleží hodně na povaze práce každého člověka…já třeba nosím sice ntb stále,ale pokud si mám udělat rychlou poznámku nebo se prostě na lavičce v parku zamyslet nad nějakým nápadem, jde mi to více rukou do bloku (jedno jakého), než do ntb nebo iphonu…

 8. Jan Straka napsal:

  skočilo mi tam blbé slůvko…mělo tam být „minireview“ :-)

 9. Jan Straka napsal:

  co se týče velikosti, tak je to samozřejmě problém, na druhou stranu přece jen se jedná o pracovní nástroj a tak je třeba to vnímat! Nemám problém vyrazit s malým notýskem v kapse klidně na celé odpoledne, ale většinou zjišťuju, že by se mi ten diář hodil mít sebou…pravidelně, když jej nemám, tak by se mi nejvíce hodil…a tak jej zase sebou tahám…co naplat…
  jinak jsem si zatím nechal své ADK (Nechce se mi nyní investovat do FC – i když pokukuju) a používám tak, jak je uvedeno ve videocastu.

 10. Pavel napsal:

  Videocast je skvělý, díky za inspiraci. Jen mě překvapilo, že vám vyhovuje mít informace o schůzkách v hlavě. Myslel jsem si, že základem GTD je dostat právě věci z hlavy.

 11. Ivca napsal:

  Skvělé povídání! Já sama teprve začínám a poznávám metody GTD. Strašně ráda mám papírové řešení(různé bločky, zápisníky a tužky, to je moje), ale moc nevím, co do zápisníků psát. Mám ten problém, že jakmile něco napíšu, tak si to pamatuju a nemám pak potřebu se do zápisníků dívat. Zřejmě to bude tím, že ještě neumím všechno dostat z hlavy a spolíhat se na něco jiného než můj mozek. Těším se na další videa, která mi poskytnou návod jak GTD a jiné metody uchopit a využít na maximum. Ivča

 12. Pavel V napsal:

  Bylo by mozne nasdilet sablonu na tydeni planovani do ADK, ktera byla predstavena ve videu?

  Rad by ji sam pouzil.

  Dekuji

  Pavel

 13. Mirek Pakr napsal:

  Pavel: Ano základ je „vyčistit ramku“. Ale zatímco u zapisování do pc a mobilu se člověk spoléhá na alarmy a připomínky, při zapsání do diáře si rámcově zapamatuje plán celého aktuálního dne. Tady jde o to, že není potřeba neustále nahlížet do svého diáře.

 14. Mirek Pakr napsal:

  Ivca: Já si tam píšu všechno. :-) Tuhle jsem se rozmýšlel nad dalším svým vzděláváním. Vše co jsem k tomu našel na netu jsem si hezky vypsal do Moleskine. A postupně jsem nakonec řešení našel. Do diáře FC si zase stručně píšu co se ten den všechno stalo. Pěkně ve větách. Zalistuju archivním pořadačem a hned vím. :-)

 15. Aleš Demjan napsal:

  Znáte někoho, kdo umí GTD školit? (Brno)

 16. Rentier napsal:

  Skvělé. Nikdy jsem nebyl příznivcem videa, raději jsem četl, protože jsem měl pocit, že si lépe řídím „tok“ informací. Fakt je ten, že tohle dá mnohem více než čtení čehokoliv.

  Pokud by se povedlo udělat něco dalšího, kde by bylo ještě více rozebráno konkrétní propojení mezi diářem a PC (myslím tím způsob práce), případně pokud by bylo možno více ukázat konkrétní listy v diáři a způsob práce s nimi, bylo by to hodně motivační. Jsem přesvědčený, že by to většina lidí velmi ocenila. :-)

  Každopádně ještě jednou – výborné!

  Děkuji.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru