Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Úvod do leadershipu

By on 20. 9. 2010 in Rozvoj with komentáře 4
Jakub Hořický

Jakub Hořický

Jakub působí v oblasti osobního rozvoje. Věnuje se osobním školením, workshopům, consultingu a koučinku v oblasti osobní produktivity a zdravého životního stylu. Od roku 2012 působí také v Projektovém a inovačním centru VŠTE, kde s kolegy spravují podnikatelský inkubátor pro studenty a absolventy Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Od roku 2014 je spolumajitelem a jednatelem společnosti Work&Study, která na základě zkušeností z předchozích firem a projektů pomáhá řešit potřeby a problémy svých klientů v oblasti lidských zdrojů. Zaměřuje se zejména na absolventy, ale také malé a střední firmy.
Jakub Hořický

Poslední články od Jakub Hořický (Všechny články)

Co tedy je ten „záhadný“ leadership a kde se vůbec vzal? Napadla vás někdy tato otázka? Hledali jste definici tohoto slova v nějaké encyklopedii, či slovníku? Náš seriál by vám měl na tyto a ještě mnoho dalších otázek odpovědět.

Leadership znamená vůdcovství, ale nelze ho vykládat pouze jako vůdcovství samotné. Leader je totiž člověk, kterého lidé následují a následovat chtějí, aniž by je on k tomu musel nějak donucovat, či jim vyhrožovat. Leader je člověk, který má vizi, určuje směr a zná cestu kudy jít. Je tím, kdo jde vždy vpředu, aby ostatní vedl, a zároveň pomáhá najít cestu těm, kteří bloudí, nebo jim nestačí dech. On je tím příkladem hodným následování.

Vím, že tyto definice znějí trochu pohádkově, ale ve skutečnosti jsou nejlepším odrazem opravdových velkých leaderů naší doby. Vezměme si kupříkladu Henryho Forda nebo Tomáše Baťu, úspěšné podnikatele a průkopníky v budování firem a zlepšování lidských životů. Vize Tomáše Bati byla tak oslovující, že jeho zaměstnanci ji brali i jako svou a chtěli být součástí této úspěšné firmy. A když se podíváme do sportu, co třeba Jaromír Jágr, jeden z největších leaderů českého hokeje? Příkladů bychom mohli nalézt plno i ve svém okolí a vsadím se s vámi, že všichni tito lidé mají něco společného – a to je jejich vůdčí osobnost.

Zdůraznění si zaslouží poznámka, že každý člověk může být ve svém okolí leaderem, nezáleží totiž na vzdělání či věku, ani na pohlaví či rase a už vůbec ne na štěstí nebo konexích. Jediné, co člověk potřebuje, aby byl opravdovým leaderem, je ochota sloužit a pomáhat ve svém okolí a být pokorný ke svým úspěchům. Leaderem se totiž člověk nerodí, leaderem se stává!

Počátky leadershipu jako metody se objevují již v době, kdy vznikala první státní uspořádání a bylo zapotřebí vytvoření vedoucích pozic. Podívejme se například do starověkých civilizací, do řeckých království, kde panovník byl uctíván jako moudrý muž a následován jako skvělý velitel a bojovník. V průběhu staletí vývoje naší civilizace se objevil nespočet vynikajících leaderů ve všech možných oborech lidské činnosti. Tito leadeři nebyli ovšem nikde vyučováni na škole leadershipu, jejich vůdcovství pocházelo přímo od nich, z jejich osobností. V těchto dobách byla vůdčí osobnost považována za jednu z lidských ctností, ale nikdo se ještě pořádně nezamýšlel nad tím, že leadershipu se dá vlastně naučit. Ne naučit v pravém slova smyslu, existuje samozřejmě plno knih na téma leadership, vedení, vůdcovství apod., ale tyto knihy jsou plny hlavně příkladů velkých činů skutečných praktiků leadershipu. A právě přes různé vůdce a myslitele své doby (Galileo Galilei, Leonardo Da Vinci, Thomas Alva Edison, Albert Einstein) a jejich příběhy, se dostáváme na přelom 19. a 20. století.

Zde totiž leadership nabírá nové rozměry a z přirozené vlastnosti úspěšných lidí se stává vyhledávanou vlastností u podnikatelů, vrcholových manažerů a dokonce i vládních činitelů. Průmyslová revoluce nastolila obrovský zvrat ve směřování lidské civilizace a ve vznikajících firmách začalo být potřeba organizace a vedení pracovníků, celých týmů a oddělení. Zde se dostávají ke slovu vysocí vojenští důstojníci, kteří mají s vedením lidí několikasetleté zkušenosti. Ano, ač je to možná k nevíře, tak počátky leadershipu skutečně pocházejí z armády. Ostatně vojenští důstojníci se přeci živí vedením týmů a proto byli logickou volbou. Jejich činnost se velmi osvědčila a tak se začalo se zjišťováním, jak rozšířit leadership dále a vyškolit více schopných vedoucích pracovníků. Zpočátku byl leadership spojován s managementem, až časem se zjistilo, že ne každý manažer je i dobrým leaderem a to platí dodnes. Úkolem manažera je starat se o vedení podniku a jeho zisk, kdežto leader se stará o vedení lidí a jejich potřeby. Do pozice manažera lze totiž kohokoliv dosadit, do pozice leadera musí člověk vyrůst, vybudovat ji sám v sobě. Postupem času vznikalo několik škol leadershipu a jeho vyučování, já osobně za jednoho z největších leaderů a učitelů tohoto tématu považuji Stephena R. Coveyho, jednoho ze spoluzakladatelů společnosti Franklin Covey.

Kde lze tedy leadership uplatnit a k čemu se Vám může hodit? Má jednoduchá odpověď je naprosto všude a ke všemu. Je jedno, zda máte na starost chod firemního oddělení ve velké korporaci, jste vedoucím na dílně, staráte se o vedení sportovního klubu nebo nějakého zájmového kroužku, můžete být vůdčí osobností ve studijním kruhu na škole, nebo jen hlavou rodiny v domácnosti. Vždy zde budou lidé, kteří na Vás spoléhají a chtějí Vás následovat, proto musíte být dobrým leaderem, jít jim příkladem, pomáhat a ukazovat cestu. Chci znovu zopakovat, že opravdu každý člověk může být leaderem, stačí jen dělat správné věci správně.

A pamatujte si: „Leader, který nemá nikoho, kdo by ho následoval, je jen člověk na procházce!“

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

Stránka, který odkazuje na tento příspěvek

  1. Kdo je to lídr, jaké by měl mít vlastnosti a jak se jím lze stát | Mít vše hotovo.cz | 18. 10. 2010
  1. tomaskuzar napsal:

    Ked leadership, tak Servant Leadership. Servant Leadership ako to podava Robert Greenleaf, viac na Greenleaf (Center for Servant Leadership) http://bit.ly/9ynnli

  2. Dominik Formanek napsal:

    Pěkný!

  3. Linda Rusínová napsal:

    Leadership dle F.Coveyho je ta nejužitečnější věc, která mě kdy potkala. Je to běh na dlouhou trať s obrovským smyslem. Doporučuji vřele všem, kteří vedou tým na dálku, jako já :-)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru