Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Dělejte více správné práce

By on 22. 9. 2010 in Rozvoj with Počet komentářů: 1

Poslední články od Radim Mrkvicka (Všechny články)

Když jsem v roce 1997 četl knihu od Stephena Covey To nejdůležitější na první místě, nechápal jsem, jak „největším nebezpečím toho nejlepšího může být to dobré“. Vždyť co je na „dobrém“ nebezpečného? Od té doby jsem pak přečetl ještě několik knih o osobním rozvoji. Další hlavním milníkem se mi stal David Allen a jeho GTD. Naučil jsem se něco z každé knihy/metody a postupně jsem zjistil, že Covey měl pravdu. Jen jsem ji tenkrát nebyl schopen pochopit. Čas není nafukovací, a když chci něco změnit a žít lépe, měl bych dělat hlavně „správné“ věci.To si ostatně dnes může každý přečíst v desítkách knih a na stovkách blogů. Podobně jako: „Najdi smysl života a pak se mu věnuj“. Trochu mi to přijde jako známý bonmot od Suchého a Šlitra: „Pro strach má mít člověk uděláno, jak praví lidová moudrost. Co má mít člověk pro strach uděláno, to už lidová moudrost jaksi nepraví.“ Stejně tak končí většina navzájem od sebe opisovaných návodů, hned na začátku. Pár jsem jich i přečetl a mají pravdu, ale nástroje, jak pokročit dál, příliš neumí nabídnout. Není jednoduché psát o tomto tématu svěže a zároveň fundovaně a prakticky.

Nyní jsem dočetl knihu, kde lze nástroje na určení osobního zaměření najít včetně popisu, jak je použít. Jedná se o knihu Do More Great Work. O čem ta knížka je? Zkuste podívat na krátké video.

Z videa se dozvíte, o čem je knížka a tak trochu i to,  jak je napsaná. Má spád. Je nápaditě sestavená a hlavně je prakticky použitelná. Napsal ji Michael Bungay Stanier, kanadský kouč roku 2006. Jeho práci sleduji a jeho názory a náměty používám již tři roky a za celou tu dobu mi jeho inspirativní nápady mnohokrát ulehčily práci, nebo přinejmenším nabídly jiný pohled na věc a hlavně, mě nikdy nenudily. Když se podíváme na seznam literatury na konci knihy, je jasné, že Michael ví, o čem mluví. Jde o člověka z generace, která následuje Coveyho původní dílo a dokáže ho transformovat a nabídnout stravitelněji a s nejnovějšími poznatky lidského rozvoje i psychologie. Kniha obsahuje plno neotřelých a nápaditých spojení a použitý jazyk dává zapomenout, že se jedná o „učebnici“. David Allen o Michaelovi řekl: „Když bych potřeboval pošťouchnout a namotivovat a mohl si vybrat společnost k večeři, tak bych si vybral Michaela Bungay Staniera. Dokáže zatřást naším vnímáním reality a umí v nás probudit sebevědomí a odpovědnost. A co je na tom nejlepší, dělá to všechno lehce a zábavně.“

Tento článek si nedělá ambice stát se „objektivní“ recenzí. Kniha se mi líbí a z tohoto pohledu vám o ní píšu. Kniha nabízí soubor metod, které můžeme v každodenním životě použít ke zlepšení svého zaměření na činnosti, jež se také dají nazývat „prací“. Je určena hlavně pro profesionální část našeho života, ale metody fungují stejně ve všech oblastech.

Komu je kniha určená?

Podle mě každému. Když jí dostane do ruky středoškolák a pochopí o čem je řeč, tak mu bude jistě k užitku. Ale myslím, že hlavní užitek z ní mají lidé, pro které je ČAS úzkým místem. Kteří už vědí, že každá půl hodina se počítá a kteří si už dokáží připustit a snaží se chápat, že jediný čas, kdy něčeho můžeme dosáhnout je právě TEĎ. Že všechny velké věci jsou součtem těch malých správných dohromady. To se můžeme dočíst například v nějaké „duchovní“ literatuře, ale v žádné se nedočteme, jak tuto skutečnost využít v práci jak samostatně, tak pro velkou korporaci. Když jsme si vědomi, že práce je vždy více než času, tak se nám jistě párkrát během používání knížky stane to, co z ní dělá dobrou knihu: moment „AHA – to je skvělé, to vyzkouším, použiji“. Ne za týden, za měsíc, hned. Záměrně píšu během „používání“ knihy a ne během „čtení“ knihy. Knížka je soubor cvičení, a pokud ta cvičení nebudou použita, ztrácí většinu své ceny. Přesto je právě „čtení“ svěžího stylu velkým zážitkem a celou knihu jsem se těšil, co bude dál. Michael píše opravdu poutavě a jeho jazyk je bohatý.

Jak je kniha navržená?

Je rozdělena do kapitol podle postupu cesty ke správné práci a ke každému důležitému bodu kapitoly je připravena jedna „mapa“. Mapy umožňují individuální práci podle zadání. Právě vyplňováním map se stává naše cesta za správnou prací reálnou. Některé mapy jsou návodné, jiné hodně „bílé“. Každá z nich však naší mysli umožní porozhlédnout se trochu kolem, tam kam se tak často nedíváme, a zaujmout jiný pohled. Na základě výsledků z map se nám lépe a kvalifikovaněji rozhoduje. Na závěr kapitoly je vždy připojen příklad a také některá praktická doporučení. Mnohá z nich jsou velmi inspirativní a hned jsem se podle nich začal řídit. Třešničkou na dortu jsou výborně vybrané citáty  a krátké příspěvky „TOP“ osobností zabývajících se osobním rozvojem, mezi nimiž nechybí například Seth Godin, Dave Ulrich nebo Leo Babauta.

Co je správná práce?

Správná práce je to co naplňuje náš život a činí ho smysluplným. Je individuální, ale zároveň ji nejlépe prožíváme ve spojení s ostatními. Můžeme se při ní cítit dobře a pohodlně, nebo těžce a občas zmateně, ale vždy je to práce, která vyvěrá z naší vnitřní potřeby a uspokojuje nás. Často je tak nová, že může být nepochopená, ale přináší výsledky. Je to práce, kvůli které stojí za to žít. V krátkém videu o správné práci se uvádí následující „pravdy“ správné práce:

  1. Věci začínají být zajímavé až ve chvíli, kdy přebíráte plnou zodpovědnost za to, co si vyberete.
  2. Chcete-li dělat správnou práci, musíte svůj záběr zúžit a zároveň vnímat širší souvislosti.
  3. Rozhodněte se, čemu řeknete „NE“.
  4. Přestaňte vyhovovat každému.
  5. Požádejte o pomoc.

Správná práce je pokaždé jiná a pokaždé zajímavá a lákavá. Je pro ni třeba odvahy a vytrvalosti. Správnou práci dokážeme dělat a když jí budeme dělat víc, náš život bude lepší.

Závěr

V několika následujících dílech se podíváme podrobněji na jednotlivé části knihy. Doporučuji tuhle knihu každému, kdo si chce udělat „pořádek“ ve svém zaměření a nalézt cestu, která ho povede směrem, který možná tuší, ale zatím nezná přesně. Hledání „smyslu života“ může být poměrně dlouhá a někdy nikam nevedoucí záležitost, pokud se ale pustíme do správné práce, tak můžeme zjistit, že se smysl, začne vynořovat jakoby sám od sebe.

Za knihu dáte „pár korun“ a pokud při práci s ní budete poctiví sami k sobě, dokážete s ní stejné divy, jako když si najmete kouče za desetitisíce. Michael dokáže koučovací přístup nabídnout měrou, jakou v podobných knihách nenajdeme. Není to kniha „o koučování sama sebe“, je to kniha, s jejíž pomocí nemusíte znát slovo koučink a přesto se budete rozvíjet.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. GVKB napsal:

    Hodnoty vznikají ze správné práce
    Lidi unikají do filmových příběhů kde jsou; kouzelníci, kapitáni, agenti, mimozemšťané, skřítci, atd. přitom naše sny jsou mnohem zajímavější, problémem je že si je většinou nepamatujeme, a není zde nějaký technický systém který by dokázal naše sny zaznamenat. Sen je klec, co které se uvězní naše aktivní ego, aby bylo možné v našem systému vše uvést do funkčního stavu, a vše se zde během spánku opravilo a vyčistilo, z pohledu technika je sen nahrání aktualizací a nových programů do počítače a následné restartování počítače, kdy se během restartování instalují aktualizace. Pokud máme špatné sny jsou zde problémy s nahráváním nových aktualizací a programů protože je zde mnoho chyb se kterými si musí mozek poradit, problémem bývá mazání starých programů a odstraňování toho co zbylo po starých programech. Co je to náš mozek? Mozek to je továrna ve které pracují programy co vyrábějí programy, je to něco jako firma Adobe, která vytváří mnoho profesionálních drahých programů, program to jsou informace, které pracují a tím nám slouží, donutit informace k tomu, aby správně pracovali, o tom je evoluční proces života, na této modré planetě, kde jsou k životu díky; vodě, světlu, teplotě, atd. vhodné podmínky. Dualita je stvořitelem všeho, tedy logicky i života na této planetě, napětí mezi klady a zápory, je silou která zde se vším pohybuje, hmotně i duševně. Smyslem života je správná práce, bez správné práce nemá zde život smysl, mnozí jedinci namítnou, že logicky každá práce je přeci správná? Každá práce není správná, je to jako motor u auta, kdy motor na křižovatce běží na volnoběh, a tím nijak neslouží tomu, abychom se přemístili tam, kam potřebujeme, a spotřebovává zbytečně drahé palivo a náš drahý čas, chyba není v motoru, ale v tom, že je zde zbytečná křižovatka, kde musíme dlouho čekat na zelený signál. V našem životě je mnoho okamžiků, kdy musíme čekat na životní křižovatce, a tak zde není pro každého správná práce, a je zde jenom chybná zbytečná práce, protože nemůžeme motor našeho myšlení vypnout. Hodnoty vznikají jenom ze správné práce, pokud je správná práce, nahrazována chybnou prací, tak je zde logicky nedostatek hodnot, zde se dostáváme k optimalizaci, která chybnou práci nahrazuje správnou prací, a tím se zvyšuje užitek z práce. Optimalizace to je kontrola, která eliminuje chyby tím, že se nahrazuje staré novým, nebo se to chybné opravuje, konkurence je přirozenou kontrolou, která likviduje chyby, a tak se vše automaticky přirozeně optimalizuje, a chybný člověk konkurenty eliminován je. Čím méně zde bude ve vysokých funkcích chybných lidí, tím více zde bude i správné práce pro všechny, a tím lépe se nám zde i bude žít, a nebudeme už muset po celý život jenom čekat na to, až se nám po dlouhé době, rozsvítí na zbytečné životní křižovatce zelené světlo.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru