Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Aby diář byl nástrojem a ne jen těžítkem, díl I.

By on 13. 9. 2010 in Sebeorganizace with Žádný komentář
Jakub Hořický

Jakub Hořický

Jakub působí v oblasti osobního rozvoje. Věnuje se osobním školením, workshopům, consultingu a koučinku v oblasti osobní produktivity a zdravého životního stylu. Od roku 2012 působí také v Projektovém a inovačním centru VŠTE, kde s kolegy spravují podnikatelský inkubátor pro studenty a absolventy Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Od roku 2014 je spolumajitelem a jednatelem společnosti Work&Study, která na základě zkušeností z předchozích firem a projektů pomáhá řešit potřeby a problémy svých klientů v oblasti lidských zdrojů. Zaměřuje se zejména na absolventy, ale také malé a střední firmy.
Jakub Hořický

Poslední články od Jakub Hořický (Všechny články)

V našem novém seriálu na téma plánování pomocí diáře bych se chtěl zaměřit na vysvětlení, proč a jak vůbec diář používat, aby jeho využití bylo opravdu efektivní a náš diář nám byl opravdovým pomocníkem. Určit si oblasti, ve kterých jsme efektivní a kterým se věnovat nejvíce. Dále vysvětlit samotný způsob plánování a popovídat o úkolech. A v závěru se věnovat definování a nastavení používaných nástrojů a sdělit zkušenosti a pozorování z praxe.Proč a na co vlastně diář používat?

Uveďme si na začátek pár příkladů a myšlenek, proč se vlastně vůbec vyplatí diář používat?

  • Lidská mysl není stavěna k ukládání a pravidelnému včasnému připomínání informací. Kdy si vzpomenete, že máte koupit svorky do sešívačky? Když stojíte v papírnictví a přemýšlíte: „Co jsem to vlastně ještě chtěl?“, nebo když chcete doma zrovna něco sešít? Kdy si vzpomenete, že má dnes teta Martina svátek a že byste jí měli popřát? Samozřejmě až při pohledu do kalendáře, určitě ne hned po probuzení a ranním šálku kávy.
  • Z toho nám vychází další bod. Schůzky domluvené na dnešek, možná i zítřek si zapamatujete, ale co ty dohodnuté na příští týden, nebo příští měsíc?
  • Když se s někým na něčem domlouváte, vypadá lépe, když si termín poznamenáte do diáře.
  • Máte přehled a záznamy ze schůzek minulých. Můžete se na ně odkázat, čerpat z nich informace, navázat na ně schůzkami dalšími.
  • Na základě tohoto si můžete v diáři vést i deníkové záznamy a zpětně si procházet příjemné zážitky a úspěchy. Na toto obzvláště doporučuji papírovou formu, většina lidí má totiž příjemné pocity při listování dobrou knihou. A váš vlastní deník, napsán vaším životem je přeci ta nejlepší kniha!
  • Nemůžete sami sebe oklamat v tom, zda a jak moc jste byli produktivní.
  • Naučí Vás to určité systematičnosti a snaze udržovat ve věcech přehled a pořádek.
  • Budete se cítit klidnější a nestresovaní, že byste mohli na něco zapomenout.

To by bylo pár zodpovězených proč, teď se pojďme podívat dále.

Účel používání diáře

Než se pustíte do bezhlavého pořízení nějakého pěkného reprezentativního diáře, či jakékoliv práce s ním, pojďme si nejprve popovídat o volbě správného diáře na základě účelu, ke kterému ho chcete využívat. Ať už se bude jednat o pracovní diář, školní či rodinné aktivity, sportovní a tréninkové plány, program na hubnutí, atd.

Osobně mohu jedině doporučit ke všem aktivitám pouze jeden jediný diář a to z důvodu komplexního přehledu o Vašem čase (pro melancholiky, jako jsem já, je možné používat v diáři k odlišení aktivit různé barvy).

Pokud ovšem chcete diářů používat několik, vyplatilo by se zajisté mít nějaký jednoduchý skladný kalendář, ve kterém budete mít kompletní přehled o svém čase. Potom se Vám nemůže stát, že si naplánujete rodinný oběd na stejnou dobu jako schůzku s důležitým klientem. Toto faux-pas již cosi vypovídá o Vaší profesionalitě.

Rozsah a forma diáře

Po jasném definování účelu je dalším krokem ve volbě rozsah a forma diáře. Rozsahem mám v tomto případě na mysli zobrazení měsíční, týdenní anebo denní, popřípadě další možné kombinace. Rozsah je důležitý hlavně kvůli plánování a přehledu do budoucna, kde hrají roli Vaše konkrétní potřeby.

Formou je zde jednak velikost diáře (A4, A5, A6), dále jeho mechanizmus (kroužkový, spirálový, nebo lepený) a konečně asi nejpalčivější otázka v dnešním technickém světě, zda zůstat u ověřené klasiky, či zvolit moderní elektronický diář v PC, MACu, na internetu, v PDA či mobilu.

Já osobně používám diář týdenní, kde jedna stránka je kalendárium a druhá je prázdná linkovaná na další záznamy a myšlenky. Pro potřeby mého plánování je to ideální forma přehledu o předchozích i následných záznamech. Pro dlouhodobější přehled a náhled do budoucna mám jednostránkový měsíční diář.

Přenositelnost

Ze všech předchozích bodů nám samozřejmě vyvstává další otázka a tou je velmi podstatná vlastnost diáře, jeho přenositelnost, nebo chcete-li mobilita. S ní souvisí i nutnost okamžitého přístupu a rychlého záznamu, nebo náhledu do diáře, pokud bude třeba. Toto kritérium jistě velmi ovlivní výběr formy diáře, kterou nakonec zvolíte.

Jestli se domníváte, že diář potřebujete jen v práci, ve své kanceláři, tak Vás musím z tohoto pošetilého omylu vyvést. Pokud chcete mít svůj život organizovaný a pracovat na dosahování svých cílů, potřebujete mít mapu, která Vám ukáže cestu a tou je samozřejmě Váš diář.

Každodenní náhled

Posledním tipem do začátku pro správné fungování s diářem je nutnost jeho pravidelného používání. Já osobně svému diáři říkám „druhý mozek“, až tak je pro mě opravdu důležitý. K čemu bych Vás chtěl tímto nabádat, je pravidelný každodenní náhled, nejlépe večer, kdy si projdete dnešní den a naplánujete si zítřek. Je totiž příjemné usínat s pocitem, že jste na nic nezapomněli a že víte, co vás zítra čeká.

Ale hlavně, používání Vašeho diáře Vás musí bavit, abyste s ním pracovat chtěli a nebrali ho jako další nudné vyplňování tabulek a přehledů. Jedině potom může být diář opravdovým nástrojem a ne jen těžítkem!

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru