Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Nozbe rostlo se mnou a já s ním – rozhovor s Michaelem Sliwinským

By on 15. 8. 2010 in Témata with Žádný komentář

Protože si redakce Mít vše hotovo uvědomuje, že kromě zkušeností čtenářů mohou inspirovat, ale také motivovat, nabyté zkušenosti profesionálů, budou se pravidelně na stránkách serveru objevovat rozhovory se zajímavými osobnostmi z oblasti produktivity a managementu. První zpovídaným se stal Michael Sliwinski – autor slavné webové služby Nozbe. Současně uvítáme, když nám na tento mail zašlete své tipy na další osobnosti, a to třeba rovnou už i s otázkou, na kterou byste rádi dostali odpověď.

Část I. – Michael Sliwinsky

Představte si, že vyplňujete dotazník a v první otázce byste se měl charakterizovat pomocí pěti přídavných jmen. Jaká by to byla?

Zapálený pro věc, milující, optimistický, zvědavý a zábavný.

Dotazník by pokračoval a vy byste byl vyzván, abyste v deseti větách popsal, čím se právě živíte a jaká je náplň vaší práce.

Provozuji online webovou aplikaci zvanou Nozbe, která pomáhá lidem na celém světě, aby byli více produktivní a zvládali během každého dne udělat toho více. Abych lidem pomohl ještě více s jejich osobním plánováním a organizací svých úkolů, publikuji zdarma PDF magazín „Productive Magazine“ s články od jedněch z nejlepších blogerů v oblasti produktivity, a také formou videí ukazuji, co jsem se naučil a objevi. Pořad se jmenuje „Productive Show“.  Moje práce a vášeň je produktivita – jak na osobní, tak obchodní úrovni – a jsem šťastný, že mé podnikání je touto vášní poháněno.

A nyní už „normálněji“. Vaše jméno zná široká komunita lidí, kteří se zajímají o produktivitu, metodu GTD, internetové podnikání. Jak byste popsal  cestu od  svých počátků až po dnešní stav?

Než se dostavil úspěch s Nozbe, stálo mě to mnoho pokusů a také ztroskotání. Pracoval jsem jako konzultant pro e-komerci a internetový marketing a Nozbe jsem spustil, abych vyzkoušel, jestli by se můj osobní systém produktivity nezamlouval i jiným lidem. Akivně jsem působil v GTD komunitě i před spuštěním Nozbe, takže když jsem jej představil a lidé si zamilovali jeho jednoduchost, věděl jsem, že jsem přišel s něčím užitečným. Následovala dlouhá cesta učení se od této komunity – jak bych mohl Nozbe vylepšit, udělat z něj byznys, převést jej na iPhone a nyní i na iPad. Po roce provozování Nozbe jsem skončil s veškerou jinou prací a začal se soustředit čistě na Nozbe. Našel jsem svoje povolání a vášeň a šel jsem si za ním. Později mi kamarád poradil myšlenku časopisu a začal se o produktivitu zajímat ještě hlouběji. Nozbe rostlo se mnou a já s ním a v současné době spolu rosteme stále. Je to skvělý pocit vést vlastní podnik, který pomáhá lidem po celém světě zvládnout toho více a žít šťastnější a dokonalejší život.

Pohybujete se kolem metody GTD a produktivity, jaké byly vaše začátky s metodou GTD? Měl jste již před ní nějaký jiný systém?

Od přírody nejsem nijak pořádný. Než jsem si přečetl knihu Mít vše hotovo, byla má práce hodně chaotická. Měl jsem spoustu klientů, pracoval na mnoha projektech a bylo toho na mě prostě moc. Jak jsem si přečetl Mít vše hotovo, hned jsem se do metody zamiloval. Předtím jsem přečetl knihy od Stephena Coveyho, ale Allenova kniha se mnou rezonovala mnohem více. Chtěl jsem si zavést systém, který by mi vyhovoval, založený na GTD, a protože jsem geek, hned jsem se po jednom začal shánět. Vyzkoušel jsem Outlook, nějaké jiné ToDo aplikace, ale nic mi nevyhovovalo úplně. Tak jsem přes víkend stvořil první verzi Nozbe s užitím základního HTML, PHP a MySQL čistě sám. Tento systém byl vážně prostý, ale už mi začínal vyhovovat. Skládal se pouze z „Dalších kroků“, „Projektů“ a „Úkolů“, ale pomohl mi konečně se stát více organizovaným. Byl jsem ohromený, jak mi pomohla implementace jenom zlomku metody GTD dát si věci do pořádku. Používal jsem tento „systém“ po nějakou dobu (skoro dva roky!) a celou dobu jej vylepšoval… až jsem si uvědomil, že nesmím být sobecký a musím se o něj podělit se světem.

A dokážete mít stýle vše pěkně naplánované a pod dohledem, nebo dáváte šanci i náhodám či dokonce neuspořádanosti?

Být organizovaný znamená pouze osvojit si dobré zvyky a návyky. Samozřejmě jsme jen lidé, a tak máme dny horší a lepší. Díky GTD ale vím, kde mám svoje věci. Vím, kde najít své soubory, dokumenty, účtenky, kde jsou mé projekty a co bych měl dělat dále. Neplánuju si ale den po hodinách (to ani nedoporučuji) a občas se mi i nakupí hora nevyřešených věcí (jako přetékající inbox nebo hromada nezodpovězených emailů), ale vím, kde co mám, a když chci, dokážu vše rychle zvládnout a jsem si jistý, že na nic nezapomenu. Občas mám také „moc velké oči“, takže si naberu více práce, než dokážu zvládnout.  Jak říkám, jsme jen lidé. Avšak implementace GTD a ujištění se, kde co mám, mi dává pocit úlevy a klidné mysli.

Část II. – Nozbe

S Vašim jménem se pojí známá značka – Nozbe. Nedávno jsme na našem serveru o této online službě psali, takže čtenáři ji určitě již dobře znají. Jakými argumenty byste získával naše čtenáře, aby začali Nozbe.com používat?

Každý by si měl najít systém, kterému důvěřuje a který mu vyhovuje nejlépe. Ten můj je Nozbe a spolu se mnou jej používají další desítky tisíc lidí, aby každý den zvládli svou práci. Proč? Hlavní myšlenkou je jednoduchost – tři hlavní pilíře Nozbe jsou „Projekty“, „Kontexty“ a „Další kroky“, které pomáhají naučit se toto jádro metody GTD rychle. Jak jsem již říkal, nemusíte si osvojit celé GTD, abyste se cítili produktivnější. Pokud si vytvoříte pár projektů, přidáte k nim nějaké úkoly a zjistíte, jaké jsou vaše další kroky, budete hned mnohem organizovanější. A cíl Nozbe je udělat to co nejjednodušší.

Pokud máte v GTD „černý pásek“, zamilujete si Nozbe pro jeho pokročilé funkce jako jsou „Poznámky“, „Soubory“ a „Evernote integrace“ nebo propojení s dalšími aplikacemi a synchronizace s iPhonem nebo iPadem. Nicméně základní myšlenka, na které Nozbe stojí, je pomoci začátečníkům pochopit GTD rychle a naučit se více časem. Naším druhým důležitým zaměřením je pomoci skupinám zvládnout více – s Nozbe můžete jednoduše zavést GTD ve vaší firmě či týmu, i když lidé, se kterými pracujete, GTD neovládají. Můžete rychle sdílet projekty, delegovat úkoly a „posílat“ Další kroky svým kolegům. Spousta manažerů, kteří jsou fanoušky GTD, používají Nozbe, aby seznámili své týmy právě s touto metodou.

Pravděpodobně sledujete i konkurenci. Dokázal byste nyní říci, který z nástrojů byste, pokud by Nozbe neexistovalo, používal? A proč?

Ano, tento trh je plný soupeřících aplikací a služeb a nové aplikace se objevují každý měsíc, takže je velmi důležité neustále inovovat. Jelikož jsem uživatel Macu, opravdu se mi líbí aplikace Things. Avšak nemá potřebné funkce pro týmovou práci a webovou verzi, která by z ní udělala univerzální řešení. Mám rád aplikace od 37Signals a dokonce jsem používal Backpack, než jsem vytvořil Nozbe, ale chybějící „Další kroky“ mě donutily vytvořit Nozbe. Vyzkoušel jsem RTM (Remember The Milk) a je to skvělá aplikace a líbí se mi, jak rychle vylepšují svůj produkt, ale znovu, je hodně náročné nastavit jej jako GTD řešení, i když někomu se to podařilo a je s tím spokojený.

Neberte to jako pomlouvání konkurence, ale zkuste zmínit nějaký GTD nástroj či nástroje, které jste zkoušel, ale vůbec se vám nelíbily.

Existuje aplikace, která to přehnala a je zahlcená funkcemi. Její vývojář je velice chytrý a spousta lidí tu aplikace miluje, protože má snad všechny funkce, na které si vzpomenete. Ale to je zároveň její silná i slabá stránka. Protože má tolik funcí zabudovaných přímo do hlavního zobrazení, je velice těžké Toodledo používat. Mojí povinností jako člověka „za aplikací“ je ujistit se, že má všechny funkce, které věřím, že pomůžou lidem být produktivnější, a zároveň je co nejjednodušší na používání. Nemůžu do ní prostě nacpat hned všechno, na co si uživatelé vzpomenou, bez toho, aniž bych se ohlížel na celkovou vizi aplikace. Jak řekl Albert Einstein: „Člověk by měl dělat věci tak jednoduché, jak jen to jde, ale nikdy ne víc.“

Nozbe má kromě online podoby i svoji verzi pro mobilní telefony a také pro iPad. Kterou z verzí nejčastěji  používáte?

Nejčastěji používám webovou verzi, protože většinu práce udělám na svém počítači a jelikož můj laptop je velice lehký Macbook Air, hodně s ním cestuji. Když jsem doma, někdy používám verzi pro iPad, jelikož iPad je náš „rodinný“ počítač a je velice pohodlné jej používat, když sedím na gauči. iPhone verzi používám tehdy, když jsem ve městě a zařizuji si svoje pochůzky.

Všiml jsem si, že design iPad verze se značně liší od designu online podoby a také iPhone verze. Proč jste zvolili nápodobu bloku, dřeva a nevyužili kouzelné jednoduchosti, kterou disponuje online verze Nozbe.com?

Spolupracuji s několika skvělými lidmi ze společnosti Macoscope, která vyvíjí iPhone a iPad verze Nozbe, a byl to jejich nápad, aby Nozbe vypadalo jako zápisník z kombinace dřeva a kůže a mně se to zamlouvalo. Verze pro iPad vznikla z iPhone verze, jen jsme ji adaptovali na větší obrazovku. Myšlenka je uvítat omezení těchto zařízení a využít jejich rychlosti a jednoduchosti. S těmito aplikacemi jsme chtěli vyzkoušet něco nového a myslím, že lidem se to líbilo. Milujeme vývoj aplikací pro tato zařízení.

Mít na starosti službu jako je Nozbe není jen o tom ji vytvořit, ale také neustále o ni pečovat. Můžete nám prozradit, co byste rád ještě s Nozbe udělal?

Pořád je toho hodně, co je třeba udělat. V současnosti se Nozbe ubírá dvěma směry – internacionalizace – chceme, aby bylo Nozbe dostupné v co nejvíce jazycích. Právě jsme spustili polskou verzi a dokončujeme verzi španělskou, přičemž víc jich vznikne v následujících měsících. I když hodně lidí mluví anglicky, spousta si prostě přijde pohodlněji, když používá aplikaci ve svém rodném jazyce. Druhá cesta je nepřestat inovovat – máme pár skvělých věcí, jako je třeba offline verze (Nozbe.com bude fungovat kompletně offline, když budete chtít) a lepší mobilní verze pro ostatní smartphony jako Android a Blackberry. Všechno tohle je velice vzrušující a mám radost z našich pokroků na obou těchto polích.

Na Nozbe je sympatická komunikace s dalšími službami, například Evernote. Těžiště Nozbe.com, stejně tak i Evernote spočívá v tzv. The Cloud. Vyhovuje Vám mít informace někde na internetu? K čemu používáte Evernote vy?

Ano, víc než kdykoliv předtím. Ve skutečnosti se snažím tvořit co nejméně souborů. Buďto vkládám svoje soubory a úkoly do Nozbe, nebo si udělám poznámku v Evernote. Všechno se perfektně synchronizuje a můžu se k tomu dostat ze svého iPhonu nebo iPadu, když chci. Nyní, když se Nozbe a Evernote tak skvěle synchronizuje, prostě vložím většinu svých věcí, které nejsou úkoly, do Evernote. Líbí se mi, že v Evernote můžete vytvořit poznámky s obrázky, odkazy a pokročilým formátováním. A později můžete vidět tyto poznámky ve svých projektech v Nozbe. Když někdy pracuju se soubory, vkládám je do své Dropbox složky, kde se také synchronizují. Cloud je budoucnost a myslím, že jej nyní plně využíváme.

Část III. – Produktivita a život

Pocházíte z Polska, s kterým Česká republika (kde má náš server domov) sousedí a má mnohé společného. Jak se v Polsku rozšiřuje/rozšířila metoda GTD?  Dokážete říct, kolik procent uživatelů Nozbe pochází právě z Polska?

Když jsme nyní spustili polskou verzi Nozbe, doufám, že získá více uživatelů z mé domoviny, protože zatím jich moc není. Většina mých uživatelů a zákazníků stále pochází z USA. A pokud chcete Nozbe v češtině, rozhodně přispějte do našeho projektu překladu :-). Celkově v Evropě není GTD moc rozšířeno. Pár geeků jako já a vy ho znají, ale spousta lidí o něm neslyšelo. Proto rád věnuji spoustu času a zdrojů evangelizaci GTD a produktivity našim lidem v Polsku a v Evropě, po tom, co bude Nozbe dostupné v místních jazycích. Třeba proto se hodí týmové verze Nozbe – jak jsem již zmínil – pokud manažer používá GTD a chce jej představit týmu, prostě bude používat Nozbe pro sdílení projektů a delegování úkolů a jeho kolegové se naučí GTD jeho nevědomým aplikováním v práci. Taky přemýšlím o lokalizaci Productive Magazinu.

V USA je literatura zaměřená na produktivitu, time-management, osobní rozvoj velmi rozšířená. Stejně tak koučování, kurzy a školení. Jak tento trend vnímáte v Polsku, popřípadě vůbec v dalších zemích Evropy?

Zatím se zde moc neprojevuje, ale přijde. Podívejte se, máme tolik informací, které nás zaplavují každý den, a musíme se stát více organizovanějšími. Doposud jsme si mysleli, že jenom Američani potřebují tyto knihy a školení o osobním rozvoji, ale nyní konečně chápeme, že si z nich také něco můžeme odnést. Je to stále dlouhá cesta, ale myslím, že se blíží ke konci. Proto přistupuji k lokalizovaným verzím Nozbe jako ke svému poslání – v Evropě si nevydělám tolik peněz jako ve Státech, ale jsem si jistý, že pomůžu zvýšit povědomí o technikách poduktivity v evropských zemích a myslím, že tím alespoň trochu měním svět k lepšímu.

Upravil jste si nějak metodu GTD? Nebo vám pasuje přesně tak, jak ji popisuje David Allen ve svých publikacích?

Vždy doporučuji lidem osvojit si GTD tak, jak jim vyhovuje. Je důležité naučit se základy jako „vyprazdňování mysli“ a tvorbu projektů, dalších kroků a kontextů, ale později by si každý měl svůj systém upravit a tím se naučit další věci. Já se pořád učím nové techniky jako je Pomodoro nebo Zen a hotovo Leo Babauty. A pokud něco funguje, přidám to do svého arzenálu. Základ GTD je zásadní, ale jak jsme stále pokročilejší a lepší, měli bychom si GTD upravit k obrazu svému. Každý je jiný a to je jedině dobře.

Které další metody či přímo knihy byste našim čtenářům doporučil?

Jak jsem již zmínil, technika Pomodoro je skvělý způsob, jak se soustředit pouze na jediný úkol a ten zvládnout. Mám rád některé principy Leo Babuty z knihy Zen a hotovo – určitě ji doporučuji. Také se mi líbilo Coveyho 7 návyků skutečně efektivních lidí nebo To nejdůležitější na první místo – jsou sice trochu moc filozofické pro začátečníka, ale jak jsem se GTD naučil lépe, rady z těchto knih mi pomohly lépe aplikovat Allenovy vzletové dráhy.

Mohl byste nám prozradit své životní motto, pokud jej máte?

Moje osobní motto pochází od Nike: „Nikdy se nevzdávej a prostě to udělej.“ Říkám, že je životně důležité najít si něco, co člověka naplňuje a tomu se věnovat. Prostě to udělejte a všechno do sebe začne zapadat. Já jsem to tak udělal a miluji každý krok na této cestě a přeji každému podobný úspěch. Moci se každý den vzbudit a pracovat na něčem, na čem vám opravdu záleží, co děláte opravdu rádi, a ještě za to být placen, je ta nejlepší věc pod sluncem.

Lukáš Gregor, Pavel Králíček

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru