Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Král GTD na iPadu – OmniFocus

By on 27. 8. 2010 in Nástroje with komentáře 2

Kdybych měl říct, na kterou aplikaci v úpravě pro iPad jsem byl nejvíce zvědavý, neotálel bych s odpovědí. Ačkoliv mé cestování mezi různými GTD nástroji a zakotvení vesměs v papírovém řešení nehovořilo ve prospěch užívání OmniFocusu, na jeho iPad verzi jsem se těšil a… nejenže nebyl zklamán, ale naopak ještě velmi mile překvapen.

Charakter aplikace

OmniFocus je čistokrevný GTD nástroj (ostatně je oficiální GTD aplikací podporovanou samotným Davidem Allenem) – uživatelé hledající spíše kvalitní ToDo software by se mu tak měli vyhnout. Musíte metodu totiž nejen znát, ale také s ní už umět i žít. S OF totiž můžete velmi snadno sklouznout do roviny, kdy evidujete naprosto všechno, ze všeho děláte projekty, nadprojekty, podprojekty… můžete se velmi rychle začít ztrácet – ne snad, že by byl OF nepřehledný, ale ztrácet ve svém životě. V tom, co vlastně chcete dělat, musíte, co je důležité. I z toho důvodu řada uživatelů, včetně mě, hledala útočiště v aplikacích typu TaskPaper, nebo rovnou zvolila například Moleskine.

Tento článek ale není od toho, aby zde učil, jak OmniFocus zkrotit. Charakter OF pro iPad má nicméně trošku jiné povahové rysy. Zatímco desktopová verze (pouze pro Mac OS) mnohým přišla až nehezká, nebo prostě složitá, iPad verze je na tom mnohem lépe. Mobilní verzi pro iPhone sice mám a používal jsem ji, nijak zvlášť mi ale k srdci nepřirostla – v tomto směru vedou určitě Things.

Vývojáři v průběhu práce na OF pro iPad zveřejnili kratičké video, u něhož jsem se zhrozil. Aplikace vypadal velmi „neohebná“, GUI někde za opicemi – ale výsledek mě velmi překvapil. Ovládání je intuitivní, práce s úkoly a projekty mě na iPadu s OF baví a už vlastně ani nemám potřebu otevírat desktopovou verzi. OF pro iPad má totiž v sobě lehkost a hravost.

Uživatelské prostředí

Nejdůležitější pro recenzi OmniFocusu je právě problematika vzhledu a toho, jak se s aplikací pracuje. Co do funkcí totiž zase takové rozdíly v případě GTD aplikací nastat nemohou. Nechci si ulehčovat práci, přesto řeknu jedno: OmniFocus si musíte ošahat. Text,obrázky a ani videa toho tolik nepoví. A mé pocity? Nadšení. Ano, OmniGroup se „pochlapilo“ a dokázalo vtisknout do svého programu uživatelskou přívětivost. Ale ne takovou, jakou mají třeba Things. Ty zkrátka jsou hezké a dobře se s nimi pracuje. OmniFocus má něco navíc. Nesnaží se napodobovat nějaké bloky, diáře, listy papíru – je úplně jiný. OmniFocus je originální a to potěší.

Ovládat se jej naučíte snadno a rychle (narozdíl od desktopové verze), až možná stejně jako já, se odnaučíte pracovat s GTD na počítači a budete se vždy těšit na revizi někde v obýváku u kávy s iPadem v rukou.

Desing je střídmý, využívá především světle šedou a černou barvu. Ideální je držet iPad horziontálně, protože pak máte neustále na očích užší levý postranní panel s ovládáním. Můžete zobrazovat vždy jen jednotlivé projekty, nebo třeba všechny pod sebou a až při potřebě nenechat se rušit ostatními po přidržení lišty s projektem klepnout na Focus. Projekty lze rozbalovat a zabalovat, stejně tak si nechat zobrazit pouze Next Action, aktivní kroky a projekty, i ty zbývající nebo všechny (včetně hotových).

V OmniFocusu lze hledat napříč celou aplikací (vyhledávání se tedy nevztahuje pouze na právě otevřený projekt). Přidávání projektů, složky a tzv. Quick Entry je velmi rychlé a vždy po ruce.

Jedna z velkých předností, a to, co OF pro iPad odlišuje od ostatních verzí tohoto programu, je tzv. Forecast. Konečně tak lze mnohem přehledněji sledovat napříč časem své úkoly. Toho sice lze docílit i pomocí Perspectives – Due, ale nová funkce Forecast je přehlednější a zkrátka i pěknější na pohled.

Funkce

OmniFocus co do množství funkcí nestrádá – má vše, co taková GTD aplikace potřebuje. A velmi dobře využívá funkci Review, revize projektů nikdy nebyla tak příjemná a přehledná.

Do OmniFocusu není problém i přes iTunes nahrát soubory, stejně tak pracuje s údaji o lokalitách (jak to umí iPhone verze). Co mě mrzí, že v rámci Perspectives, které mají skvělé možnosti využití v desktopové verzi, nelze své vlastní perspektivy zobrazit. Jsou zde jen ty tradiční a základní (podle kontextů, termínu ukončení a označené vlaječkou). To mi přijde vlastně jako zbytečné, protože kontexty a tzv. flagged úkoly či projekty můžete zobrazit normálně přes funkci Contects a Flagged.

Do Safari v iPadu taky můžete vložit záložku Send to OmniFocus, která sice funguje, ale stává se mi, že jakmile se po využití této záložky otevře aplikace OF (Inbox), nesmím v QuickEntry okně přepínat mezi doplňováním dalších údajů jako je datum či poznámka, protože pak OF spadne. Tyto údaje můžu doplnit až při regulérním zapnutí aplikace a třídění Inboxu.

V čem spatřuji nedostatky a věřím v jejich brzké odstranění? Zatímco v desktopu můžete bez potíží vytvářet nejen složky, k nim projekty a další a další podprojekty, či zkrátka podkroky, u OmniFocusu pro iPad se vám sice takto strukturované GTD zobrazí, ale nemůžete jej vytváře přímo v tomto přístroji. Lze tedy pouze složku – projekt a k němu kroky.

Stejně tak se mi nepodařilo přesouvat projekty nahoru dolů v rámci jedné složky, zatímco kroky v projektu ano.

Synchronizace

Narozdíl od takových Things, umí OmniFocus celou řadu způsobu, kterak synchronizovat mezi iPadem, iPhonem a desktopovou verzí. Není to tak dlouho, co OmniGroup přímo vytvořilo i speciální server, kdy máte svůj prostor na zálohu a pak už nemusíte řešit vlastně nic. Synchronizace je naprosto bezproblémová, zatím se mi nestalo, že by selhala.

Proč je OmniFocus nejlepší?

Netvrdím, že jsem se vzdal svého papírového řešení – ale určitě k rozepsání svých projektů a jednotlivých kroků budu OmniFocus znovu využívat. Dokázal jsem jej zkrotit tak, aby mi sloužil (a ne já jemu), možnosti složek jsem využil k tomu, že mám vytvořené role a k jednotlivým rolím pak teprve dílčí projekty.Vyzkoušel jsem již řadu GTD aplikací pro iPad a žádná mě tak nenadchla. Dokáži si představit další a další funkce, které by OF mohl zvládat (jako například umí Nozbe práci s Evernote), ale i tak mi přijde jako jasný vítěz. Nutno přiznat, že jej nezískáte za malou cenu. Vyjde vás takřka na 40 EUR.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Jirka napsal:

    Dobry den, rozhoduji se prave mezi OmniFocus a Things a chtel bych si obe aplikace na svem ipadu nejprve vyzkouset. Existuje nejaka legalni cesta, jak bych tak mohl ucinit?

    Dekuji

    -jn-

  2. Frenya napsal:

    Jen pro info – zjistil jsem, že zanořovat úkoly lze i na iPadu. Slouží k tomu funkce Move, dostupná z detailu úkolu.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru