Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

GTD se vším všudy – Inbox Touch

By on 13. 8. 2010 in Nástroje with Žádný komentář

Bude tomu rok, co se na stránkách Mít vše hotovo.cz objevila recenze desktopové GTD aplikace Midnight Inbox. V názvu jsem ji tehdy označil jako GTD pro ortodoxní. Patrně se k ní budou nejvíce klonit uživatelé, jimž se postup popsaný v Allenově knize natollik líbí, že jej chtějí stůj co stůj přesně dodržovat. Druhou skupinu mohou tvořit naopak lidé v GTD příliš nekovaní – a potřebuji se zkrátka nechat někým vést.

Byl jsem zvědavý, jaký bude vývoj zmíněného softwaru, a očekával jsem neustále anoncovanou iPhone verzi. Ta dopsud nespatřilo světlo světa, což ale ještě neznamená, že by vývojář usnul (zda na vavřínech, to si netroufám říct). Hbitě totiž zaregoval na příchod iPad ajeho úprava GTD apikace Midnight Inbox (jmenuje se Inbox Touch) patřila mezi první takto specializované nástroje pro iPad na trhu.

Charakter aplikace

V mnohém vám napoví recenze desktopové verze, svojí povahou se totiž od té pro iPad prakticky neliší. Jen tatouch nezvládá, pochopitelně, vstřebávat informace o chodu vašeho přístroje – čili neeviduje elektronickou poštu, práci se soubory apod. (což se mi na desktopové docela líbilo).

Hned zkraje přiznám, že si nejsem zcela jistý, zda bych chtěl Inbox Touch používat, v něčem mi stále nesedí, na druhou stranu uznávám, že má i mé sympatie. Oceňuji snahu se odlišit od ostatních elektronických GTD nástrojů – jít přesně podle GTD workflow. Navíc, i co do uživatelského prostředí, představuje Inbox Touch světlou výjimku, nesnaží se evokovat dojem koženého bloku, diáře či zkrátka řady papírů, jimiž listujete (dle mého názoru neduh většiny úkolovníků pro GTD).

Jestliže jsem v úvodním odstavci předestřel dvě potenciální skupiny uživatelů, je potřeba upozornit tu druhou (nováčci), že na aplikaci si budou muset chvíli zvykat. Narozdíl od takových Things, Taska, ToDo či Nozbe, které ač jsou pro GTD vhodné, ne nutně s nimi musí pracovat člověk znalý této metody. Stejně jako desktopová, tak i iPad verze Midnight Inbox / Inbox touch očekává zkraje váš vklad – trpělivost se s prostředím seznámit a na chod aplikace si zvyknout. Jde totiž o to, že je konstruována tak, aby byla tou vodící rukou, čili dělá více než jiné programy, na druhou stranu ji ale také musíte pochopit, protože pak budete pouze koukat, cože to po vás vlastně program chce a kam to úkol přesunul. V tomto případě rozhodně neváhejte a klepněte na malou ikonku i, protože tím otevřete velmi dobře zpracovaný návod – s obrázky, s jasně a srozumitelně popsanými kroky, které vás při práci s aplikací čekají.

Funkce aplikace

Program má na spodní hraně pětici ikonek, každá z nich představuje konkrétní fázi GTD workflow, takže stačí pouze stručně představit, jak fungují přímo v Inbox Touch.

Collect. Jde o Inbox, prostor, do něhož vkládáte vše, co vám proběhne hlavou. Můžete již v této fázi rovnou určit, čeho se zhruba týkají – jsou zde totži předefinované různé schránky Inboxu – určené na nápady, vztahující se k domácnosti, životu, práci, různým jednotlivostem a úkolům.

Process. Nyní už na vás čeká třídění obsahu schránky. Klepnutím na tuto ikonu tak vyvoláte známou fázi s otázkou: Co to je? Vyžaduje to moji akci? Odpovíte Ano, Později, Ne. (více obrázek) Pokud třeba zadáte, že to nevyřídíte nyní, ale později a hodláte to ještě zpracovat, ukáže se okno s dotazem, zda se má pro danou akci vytvořit nový projekt.

Ikona Organize vám zobrazí vaše projekty (Lists), přičemž zde jsou i přednastavené seznamy jako Single actions, Someday/Maybe, Agendas. Projekty lze mazat, doplňovat o další kroky, upravovat jejich nastavení a také konkrétně u každého kroku ještě projít detaily.

Review může probíhat buďto v malém okně, kde vidíte seznam projektů a akcí, nebo pomocí postranního levého panelu – můžete pak procházet vaše kalendáře a projekty.

Po klepnutí na Do se vypíší Next Actions, vyberte tu, kterou chcete dělat, a můžete i zapnout počítadlo. Při využití postranního levého panelu pak pomocí položky Do procházíte všechny úkoly či projekty podle různých kritérií – kontextů, priorty, obtížnosti, vzletové dráhy atp.

Čím se Inbox Touch liší od konkurence, je snaha o co nejdůslednější využití metody GTD. Čili při nastavování každé akce, projektu počítejte s oknem, kde si vypíšete nejen název a termín, ale i trvání, obtížnost, stejně tak přidáte kontext (můžete ale více), lokalitu, štítky, k tomu také typ upozornění. Zpočátku mi přišlo tohle okno příliš otravné, pokud si ale na něj zvyknete, budete odklepávat již vše automaticky a nezabere vám to mnoho času. Výsledkem pak může být opravdu pečlivě roztříděné projekty a kroky.

Abych zachoval alespoň trochu rozumnou délku recenze, nemůžu se zde detailněji rozepsat nad dalšími funkcemi – archivováním materiálů, odkládání, delegování, vězte, že (ale chce to opravdu zase trošku trpělivosti) vše funguje velmi dobře.

Uživatelské prostředí

Pro každou GTD aplikaci je důležitá jednoduchost a rychlost při zadávání podnětů a myšlenek do schránky. Zatímco u některých už překážejí další řádky pro nastavení kontextů, přímo začlenění do projektů, určení termínů apod., Inbox Touch pracuje s jedním jednoduchým oknem – a to se mi líbí. Nemusíte se, když nechcete, zdržovat přepínáním mezi specifikací složky ve schránce, zkrátka určete, že se vztahuje k Inboxu obecně, a pak už jen pište do prázdného a dostatečně velkého okna. Jedním klepnutím na spodní tlačtíko Collect to… se odešle poznámka k další fázi, kde na vás bude čekat. Okno se tím uvolní a můžete plynule pokračovat v psaní dalšího nápadu. Je to rychlé a efektivní.

V případě fáze Procces čili třídění, procházení schránky, vás už budou čekat poněkud složitější operace, respektive – je zde dost možností, kudy se dál vydat. Zde již budete potřebovat a) znát GTD, b) umět alespoň trochu anglicky.

Největší výhradu mám k položce Organize. Nechápu, proč se musí, když na ni klepnu, zobrazit okno s linkovaným „papírem“, kam můžu sice vepisovat co mě napadne, ale pro správu projektů je to naprosto nepřehledné, neefektivní (navíc se mi zdá, že aplikace si z toho ani moc nepamatuje a při opětovném otevření to tam nenajdete). Dlouho mi trvalo, než jsem pochopil, jak na organizování projektů. Tak zaujat tímhle podivným černým oknem úplně jsem zapomněl na levý postranní pannel, kde se lze zkrátka a jednoduše pohybovat v nabídce napříč celým GTD (od schránky až po review). Tam si vyberete projekt, a už ho vidíte na hlavní části obrazovky normálně – čili jako takový checkbox. Můžete přesouvat, mazata, editovat názvy, doplňovat. Prostě nic, co by nezvládl i nováček.

Ne zcela přehledné a šťasně řešené mi přijde i okno při review, mnohem lepší je využít postranního panelu. Když už jsem u něj – pokud se chcete co nejlépe orientovat, využívejte pohyb pomocí nabídky v něm. Zjistíte, že je to mnohem efektivnější než ta okno, která vyskakují při klepání na spodní ikony (někdy se ale bez nich neobejdete).

Uživatelské prostředí tak balancuje mezi přehledným a funkčním a nepřehledným a hůře pochopitelným. Přijde mi, že autor aplikace by mohl svůj produkt ještě zjednodušit a sjednotit to. Omezit počet oken a raději pracovat na tom, aby se i začátečník v aplikaci okamžitě vyznal. (Ale pokud už do ní investuje peníze, tak předpokládám, že se bude snažit…)

Verdikt

Pokud byste ze mně chtěli dostat nějaké jasné stanovisko, bude se mi jej psát docela špatně. Na jedné straně jsem rád, že tu je aplikace tak odlišná od ostatních, aplikace, která se snaží být prostě skutečně GTD se vším všudy. Na straně druhé si moc nedokážu představit, že bych aplikaci chtěl využívat. V době, kdy se člověk snaží spíše věci zjednodušovat, tohle není zrovna úplně to pravé ořechové. (Nebo jsem zkrátka nedokázal úplně program úplně pochopit?) Ano, ta všemožná nastavení (od lokalit, štítků, priority až po vzletovou dráhu) jinde v takové míře nenajdete a mohou vám, pokud například máte projektů a úkolů velkou řadu, toto všechno roztřídit, vnést do práce pořádek. Navíc, lze si zde nastavit kalendáře, takže přehledého uspořádání v čase můžete docílit.

Jenže… problém s GTD aplikacemi obecně, je jakási horší orientace v čase. V pohledu z větší perspektivy, jaké se vám dostává pohodlně pomocí klasických diářů či kalendářů. Zatím nejlépe v tomto směru zašla iPad verze OmniFocusu, pokud ale potřebuji mít rychle jasno v tom, co mě v daný měsíc, měsíce čeká, rozhodně se dívám do diáře a ne na GTD. No a Inbox Touch mi v tomto směru přijde ještě o něco méně přehledný.

Co se týče ceny, vychází aplikace v porovnání s největšími konkurenty (Things, OmniFocus) velmi dobře, za 15 dolarů může být vaše a práce zvládne udělat vlastně více (když hovoříme o funkcích a ne o uživatelském prostředí). Pokud ale chcete ušetřit, vystačíte si třeba s ToDo za dolarů pět.

V čem spatřuji taky háček, je neschopnost synchronizace s desktopovou verzí. Ale zde se patrně čeká na novou, patrně značně upravenou a vylepšenou verzi (nicméně webové stránky toho ve své aktualizované podobě mnoho nenapovídají).

Zajímalo by mě, zda je mezi vámi někdo, kdo Midnight Inbox zkusil (a zvláště pak Inbox Touch), nebo dokonce někdo, kdo jej dlouhodobě používá.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru