Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Dokončovat, dočišťovat, kontrolovat aneb Popis jednoho zápasu

By on 4. 8. 2010 in Rozvoj with Žádný komentář

Vážení čtenáři, dovolte mi nejdřív poděkovat za diskusi pod Co mi život s GTD dal a vzal. Čtení to bylo zajímavé a inspirující. Snad mých několik ryze osobních zamyšlení nad třešínkou téhle metody – tedy splněné všechno, co jsem si uložil, zase pomůže mně i ostatním.

Ve svém předchozím příspěvku jsem napsala, že právě dokončování není to, čím bych se mohla chlubit. Přes všechny možné různé metody, Things, 2Do, Outlook blahé paměti, jsem sama na sobě vyzkoušela, že nejlepších výsledků dosahuje bílý papír A4. (Nic proti 2Do, naopak, udržuje přehled a připomíná!!) Většinou ráno (Ano, vím, že je mnohem lepší připravit si svůj další den večer. Už od dob školní docházky si připravuju věci ráno se všemi nevýhodami, které to přináší. Namátkou – spoustu věcí si pouze představím, že jsou potřeba – najít speciální štětec, připravit jablko jako model, najít potvrzení o tom či onom, pas. Některá z mých hemisfér dokonale vykreslí obraz kýženého předmětu, uloží jej na určené místo – školní taška, taška na spisy, kufr a odškrtne splněný úkol.)

Bohužel, ani ten učitel ve škole se nechtěl spokojit s mojí virtuální realitou, natož úředníci na hranicích. Po špatné zkušenosti se nějakou dobu intenzivněji vychovávám a kontroluji, jsem oběma nohama v přítomné chvíli. Až mi zase otrne a začnu začínat dny ráno.

Mnohokrát jsem přemýšlela o tom, jestli se mám snažit se převychovat, nebo se smířit se svojí neplánovací povahou. Někdy se přikláním k názoru, že to je stejné jako s dietami. Člověk (žena) se pořád snaží zhubnout čtyři kila, o kterých si myslí, že jsou navíc, a vynakládá na to půl svojí životní energie a pozornosti. Přitom je jí dáno být mírně, velmi mírně oblejší. Takže ubohá vlastně svádí marný celoživotní boj proti svojí přirozenosti.

Jenže pak si řeknu, že to je výmluva a lenost a chvíli se proorganizovávám, co to dá.

Zpátky k papíru A4. Ať už ráno či večer, na čistý papír nadepíšu pěkně perem příslušné datum.

A pak pod sebe nahrnu úkoly, jak mě tlačí v hlavě. Každý řádek načnu puntíkem, určeným k slavnostnímu zatržení milovaným  Ö.

Dole na stránce jsou domácí úkoly, např.

  • vyluxovat
  • vyčistit želvy

To až jak zbyde čas. Pokud želvy (jsou vodní a na mém pracovním stole) začnou být cítit tak, že s nimi nejde vydržet u jednoho stolu, zcela samovolně se priorita posune do nejvyšších příček. S luxováním je to horší, ale taky na něj občas dojde. Musí.

Problém je, že jsem se pořád nenaučila odhadnout, co zvládne běžný smrtelník v reálném čase. Úkolů mám pořád příliš moc a pořád přebývají. Na konci dne jich zůstane mnoho opuštěných bez svého kýženého HOTOVO.

A co teď s nimi? Přepsat na nový den? Pokračovat na stejném papíře? Položit si na pondělí nový papír s úterým? V pátek už je na sobě papírů několik, na každém nějaký ten nedodělek, s vyšší či nižší prioritou.

Někdy se najde čas na páteční revizi, takže je všechny projedu a snažím se dokončovat. Někdy je i pátek hektický a papíry neubydou.

Tuším, že v tomhle momentu už některým zorganizovaným z vás vstávají vlasy hrůzou. Vám se to říká, když jste se narodili se smyslem pro řád a systém.

Přes všechnu neorganizovanost ale úkoly, které je potřeba udělat, na papíře zůstávají a nemohou být zapomenuty. Takže řada na ně dojde, i když někdy s „Ježišikriste, vždyť tohle mělo být už…!“ Ale dojde!

Už i já jsem přišla na to, že dokončovat se vyplatí. Pravděpodobně na obou stranách úkolu je to velmi úlevný pocit: TAK, A JE TO! (Zde bych se chtěla omluvit všem, kterým jsem svým přístupem „Nestíhám nesvačím…“ tohle potěšení o nějakou tu chvíli odložila.

Svoje rozjímání shrnu pocitem: Chvála jednoduchosti, papíru a peru. Úkoly pod sebou jsou přehledné, snadno se opatrují a snadno se k nim dopisují (většinou červenou tužtičkou) další kroky.

Už se těším na vaše názory a zkušenosti. Tuším, že pomohou, a  nejen mně, zase o krůček se posunout vpřed.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru