Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Úplně nová mysl

By on 5. 7. 2010 in Kondice with komentářů 7

Na začátek musím napsat, že kniha Úplně nová mysl si mě našla. Vstoupila jsem v Brně do knihkupectví a tahle kniha tam ležela na poličce a volala: „Vezmi si mě domů!“ Tak jsem si ji prolistovala a řekla si, že vypadá zajímavě a že si ji  později v Praze koupím. Mnoho toho jsem tenkrát o pravých či levých hemisférách nevěděla.

Později jsem ji nemohla sehnat. Protože přesně jak píše autor, svět je řízen levými, logickými, pravoúhlými zásadami. V knihkupectvích umí v počítačové databázi vyhledávat pouze podle autora či přesně, s důrazem na slovo přesně, podle názvu. Takže s někým, kdo si pamatuje pouze něco o mysli, možné nové mysli či mozku, s takovým nemají soucit.

Ale přátelé, kteří jste na tom podobně jako já, řídíte se většinou pocity, pamatujete si obrázky a celý den byste si nejraději hráli, mám pro vás skvělou zprávu: NAŠE DOBA SE BLÍŽÍ!

Daniel H. Pink nám v úvodu knihy vysvětluje, jak funguje rozvinutý kapitalismus. Jeho rozkvět je založen na práci tzv. znalostních pracovníků – lidí, kteří využívají pro svoji práci vědomosti, které se naučili vesměs v drahých školách.

Programují počítače, vyplňují excelové tabulky, stávají se daňovými poradci, špičkovými managery, někteří z nich dokonce právníky! Pro svou práci využívají levou, logickou, sekvenční, analytickou hemisféru. Dovedli alespoň Ameriku k blahobytu až nadbytku. Vstoupíte-li do některého obrovského hypermarketu a chcete si koupit například štětku na záchod, máte problém. Najdete jich několik desítek v podobné cenové relaci. A kterou si vyberete? Tu, která se vám nejvíce líbí, která vás zaujme svým neotřelým designem.  A tak je to se všemi položkami vašeho nákupního seznamu. Vítězí nápaditost a krása a cit.

Americké firmy zaměstnávají stále více znalostních pracovníků např. z Asie, protože jejich vědomosti jsou naprosto srovnatelné s americkými absolventy, ale platy požadují mnohem nižší. Proto poptávka po těch amerických, drahých, na trhu klesá.

Nová doba začíná klást stále více důraz na hight concept a hight touch.

High concept je schopnost stvořit něco umělecky a emocionálně krásného, rozpoznávat obrazce, nacházet příležitosti, vymyslet uspokojivý příběh a zkombinovat zdánlivě nesourodé ideje do neotřelé myšlenkové konstrukce.

High touch je schopnost vcítit se do druhých, porozumět nuancím lidských vztahů, radovat se z vlastního já a tuto radost probouzet v ostatních a při hledání smyslu a významu přesáhnout hranice všedního života.

Lekli jste se, že tohle nikdy nedokážete, že nejste žádný „rozervaný umělec“ ani přecitlivělá duše a vaše budoucnost tedy vypadá nerůžově? Nebojte, jak říká autor, už naši prapraprapředci, co ještě nebydleli ve vlastních rodinných domech, si po večerech u ohně vyprávěli příběhy a malovali ohořelým klackem na zeď.  Všichni to pořád umíme, jen jsme si tyhle dobré vlastnosti zasunuli, bohužel i přispěním levohemisférového školského systému, pořádně hluboko. A dost možná, se svojí pravé hemisféry i malinko bojíme, v očích stávající veřejnosti je prý trošku „divná“.

K úspěšnému přechodu do nového věku budeme potřebovat dalších šest smyslů.

Jsou to přesně tyto: designérství, vypravěčství, symfonie, empatie, hravost a hledání smyslu.

Nejen funkčnost, ale i designérství, nejen argumentace, ale i vypravěčství, nejen detaily, ale i symfonie, nejen logika, ale i empatie, nejen vážnost, ale i hravost, nejen hromadění majetku, ale i hledání smyslu, to jsou věci, které začnou opět patřit k vybavení, které budou potřebovat ti úspěšní.

V pravé hemisféře, se kterou bychom měli začít zase spolupracovat, prý sídlí tvořivost, duše a dokonce výborné kulinářské recepty.

D. H. Pink  píše ve svojí knize o tom, že obě svoje hemisféry se máme naučit používat. Každá je k něčemu dobrá a teprve jejich spolupráce a rovnoměrné využívání přinese výsledky a odliší nás od ostatních. Získáme-li „Úplně novou mysl“, dobře se nám povede.

Autor nás v šesti kapitolách provede všemi novými potřebnými smysly a naučí nás, jak je v sobě objevit, podporovat a používat.

Například, nevíte si rady s nějakým projektem? Nic vás nenapadá, připadáte si v bludném kruhu? Běžte do trafiky a nakupte časopisy, o které byste okem normálně nezavadili, dost možná jimi opovrhuje. Představte si seriózního chlapíka s kufříkem, kterak si bere domů časopis s lákavým názvem Vyšíváme, Vyrábíme kraslice, 100+1 způsob, jak ozdobit vánoční stromeček… Ale třeba právě zde, nad vzorem vamberecké krajky, váš unavený mozek, který přešlapuje na místě, může chytit svěží vítr, najde si slovo, obraz, které mu chybí do celkového konceptu, aby vám mohl předat celou myšlenku..

Kniha je přesně taková, jak nás učí, abychom byli zase my. Četla jsem ji při dlouhé cestě ve vlaku a oproti svému zvyku jsem nad jejími kapitolami popsala a POMALOVALA celý notýsek. Abyste rozuměli, nerada kreslím, od první třídy jsem měla dvojku z výtvarné výchovy, sice mě těšilo kombinovat barvy, ale nakreslit dům, to byl problém. A školní řád požadoval zřetelné tvary pro výborné hodnocení, takže jsem vyrostla s vědomím, že kreslit neumím a nemám se vůbec o nic pokoušet.

Každá kapitola s lákavými názvy Designérství, Vypravěčství, Symfonie, Empatie, Hravost, Hledání smyslu vám na konkrétních příkladech ukáže, jak rozvíjet schopnosti a možnosti vaší pravé hemisféry. Ukáže vám to ale tak, že budete chtít okamžitě všechny ty věci začít zkoušet a dělat. Najdete zde také seznam nejrůznějších odkazů, literatury a pomůcek, které milují pravé hemisféry. Slibuji, že se nestihnete ani jednou začít sebemíň nudit či se do knihy nutit.

Po jejím přečtení se vám otevřou dveře do báječného nového světa, S úplně novou, tedy úplnou, myslí. Světa plného nápaditého designu, šťavnatých příběhů, soucitu, laskavosti a veselých lidí. K tomu nám napomáhej Levá i Pravá hemisféra a kniha Úplně nová mysl (to kdybyste zapomněli, jak se jmenuje a v knihkupectvích pořád ještě nenastala doba Blažená).

Daniel Pink: Úplně nová mysl – Proč budoucnost patří pravým hemisférám

vydalo nakladatelství Ideál, rok 2008

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 7

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Encore napsal:

    Od Daniela doporučuji knihu:

    http://www.danpink.com/drive

  2. Leona napsal:

    Akurat som si túto knihu kupila, pretože veľa ľudí mi ju odporúčalo, a bolo ju. fakt ťažké zohnať. Celkom dosť som naňu zvedavá a už sa teším na čítanie.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru