Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Taska – milý a nadějný nástroj pro GTD

By on 2. 7. 2010 in Nástroje with komentáře 4

Navazujeme druhým dílem na recenzování GTD aplikací pro iPad a po uspokojivých dojmech z ToDo přichází na řadu program z dílny studia BitAlpha.

Taska vykazuje  s ToDo mnoho společných vlastností, ve výsledku z ní však máme pocity o něco lepší. A jaká jsou tedy její pro a proti?

Charakter aplikace

Narozdíl od ToDo, které nevznikalo primárně jako program vycházející z Getting Things Done, Taskou Allenova metoda prostupuje skrz na skrz. Při vyvolání okna se záložkami o tom není pochyb – máme tu Inbox, Action, Next, Projects, Someday a následně poté složky, které si sami vytvoříme.

Kromě iPad verze existuje také iPhone aplikace, které se zde nebudeme věnovat podrobněji, jen v rámci synchronizace a porovnání ovládání.

První dojmy, uživatelské rozhraní

Zatímco ToDo může mít pro leckoho až přespříliš vymazlený design (dojem z listování kroužkového bloku), Taska se drží více při zemi – a to hovoří v její prospěch. Grafická podoba je velmi příjemná na pohled, navíc se vám nestane, že byste bloudili, hledali tlačítka a nevěděli, co se stane, když…

Přehlednost, to by mohlo Tasku a její GUI charakterizovat nejlépe.

Opět zde máme rozdíly, když je iPad vertikálně (menu vyvoláme stiknutím tlačítka, jinak vidíme pohled na konkrétní seznam) a když jej držíme horizontálně (menu je pevnou součástí obrazovky, čili práce s Taskou vykazuje ještě efektivnější ovládání).

Používání aplikace

Jak už jsme naznačili, ovládání jde ruku v ruce s příjemným a přehledným designem programu. Orientace a dostupnost různých funkcí jasně vítězí nad ToDo .

Hlavní seznam složek lze editovat, přidávat další a další složky, kterým dokonce lze přiřazovat i speciální ikonky. Můžeme tak kromě těch zásadních a pro GTD nezbytných položek mít i Shopping List nebo seznam určený pouze pro zapisování seznamu knih, které plánujeme přečíst.

Samotné přidávání podnětů do schránky probíhá dvěma cestami.

První způsob je ten, kdy na tlačítko plus klepneme krátce a objeví se okno, kam napíšeme nejen daný úkol, ale můžeme již přímo vepisovat poznámky, termín, kontext, tag a zda a jak se má akce opakovat.

Druhý počítá s tím, že chceme zanést informaci do schránky velmi rychle (ulevit své hlavě) a doplňování údajů si necháme až na třídění inboxu. V tom případě na tlačítko plus klepneme a chvíli na něm prst podržíme. Objeví se malé okno, do něhož můžeme pouze vepsat nápad a klávesou Return jej potvrdit.

Vytvářet nemusíme pouze obyčejné úkoly (tzv. Task), ale i seznam (Checklist). Více možností ale není, narozdíl od ToDo, kde šlo speciálně vytvářet akce typu zavolat, poslat SMS, poslat email, navštívit web atd.

Stejně jako u ToDo, i zde lze přiřazovat pouze jeden kontext, ale neomezené množství tagů. Pro kontexty se hodí například Email, Telefon, Pochůzky…, pro tagy můžete využít buďto prostředí, lidi, nebo také roli, do které by daný projekt/úkol spadal.

Záložky ukazují přehledně seznam kontextů a tagů zvlášť, u každé z položky vidíte, kolik úkolů je k ní přiřazeno, můžete na ni klepnout a otevře se seznam vybraného kontextu/tagu.

Práce s listy je tu trochu jiná než například u Things (této aplikaci se budeme věnovat již brzy). Pokud ze svého seznamu „práce“ hodíte úkoly do Someday listu, nebude nijak označena spojitost úkolu se seznamem „práce“. dané úkoly se tedy nacházejí pouze v seznamu Someday a nikde jinde je nenajdete. Toto nemusí každému vyhovovat, protože pokud Someday list používáte na všechny úkoly ze všech oblastí (rodina, práce atd.), tak se vám vše bez nějakého označení míchá dohromady a těžko se v tom orientuje. Samozřejmě to lze vyřešit vytvořením jednotlivých projektů v Someda listu – například projekt rodina, práce – a do těch jednotlivé úkoly třídit. Jako další možnost se nabízí vytvoření tagů a úkoly tagovat podle toho, zda jde o věci soukromé, rodinné nebo práci.

Vyhledávat a filtrovat můžete ještě pomocí speciálního tlačítka, které je v horní liště. Zobrazí se černé okno, kde nahoře máme kritéria jako Starred, Overdue, Today, Tomorrow a Due Soon a pod nimi pak abecedně seřazeny kontexty a následně tagy.

Řadit lze úkoly i pomocí datumů či důležitosti, popřípadě v rámci projektu manuálně.

U iPhone verze Tasky je proces editace zdlouhavější. Nemáme tu možnost rychle vytvořit do Inboxu úkol, aniž bychom se nesetkali s nabídkou všech údajů, které lze k úkolu přiřadit. Ve výsledku se zkráta u iPhone verze o něco více „naklikáte“ než na iPadu, nicméně co do funkcí a přehlednosti je na tom i verze pro telefon velmi dobře.

Synchronizace

Propojení mezi iPhonem a iPadem lze nastavit skrze online službu Toodledo. Ani u aplikace ToDo (pokud nemáte placenou verzi této online služby) neprobíhalo vše bez potíží a i když v případě Tasky jsme na tom lépe, stále tomu chybí lecos k dokonalosti. Například v Toodledo nenajdete nativní listy Tasky. Ve výsledku tak je online služba hodně nepřehledná, nicméně samotná synchronizace co do spojení iPadu a iPhonu funguje dobře.

Další možností je desktopová aplikace pro Mac OS, kde je potřeba WiFi. Stejně tak lze využít i webový prohlížeč, ale obojí cesty zatím fungují pouze na iPhone verzi Tasky. Což bude snad jen otázkou času, kdy to vývojáři umožní i na iPadu.

Ortel

Taska svým designem , užvitalským prostředím a za přítomnosti přívětivé ceny (iPhone i iPad verze stojí  3,99 €) nabízí velmi kvalitní software pro správu projektů a úkolů. Jen by bylo lepší, kdyby se raději BitAlpha vyhnula nutnosti synchronizace skrze Toodledo a vymyslela jednodušší a funkčnější cestu.

Lukáš Gregor, Jan Toms

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru