Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Řeč těla – Shrnutí a co se ještě hodí vědět

By on 14. 7. 2010 in Vztahy with komentářů 15

Na závěr našeho seriálu si shrneme to nejdůležitější, co jsme se o řeči těla zatím dozvěděli a přidáme některé další zajímavé tipy a postřehy.

Řeč těla je neopomenutelnou součástí každodenní mezilidské komunikace. V širším významu je to všechno, čím působíme na druhé lidi. Je to každá složka neverbálního sdělení, od chůze a držení těla, přes konkrétní gesta až po přesilové hry a ovládání času a prostoru druhých lidí.

Použití a interpretace

Řeč těla je vrozená dovednost, která se přirozeně rozvíjí během celého lidského života. Slouží k předávání signálů, které se po přijetí transformují v pocity. Neverbální komunikace probíhá automaticky a naprostá většina sdělení je předávána na podvědomé úrovni.

Řeči těla se lze vědomě učit, nicméně je tu riziko, že vznikne nesourodost mezi jednotlivými prvky neverbálního sdělení a celek pak působí nekonzistentním dojmem. Je nezbytné vše zautomatizovat praxí. Teprve po získání dostatečného cviku lze řeč těla úspěšně praktikovat.

Gesta a signály řeči těla obecně se vyskytují ve shlucích. Jen zcela výjimečně stojí osamoceně. Vždy je tedy třeba brát v úvahu kontext situace, při níž bylo to které gest použito, pravděpodobné citové rozpoložení a náladu zúčastněných osob a jejich vzájemný vztah.

Gestikulace a oční signály

Nejpoužívanější kategorií řeči těla jsou gesta rukou. Hojně se jich užívá při všech druzích setkání a jsou jedním z nejdůležitějších nástrojů, jimiž dáváme při komunikaci s lidmi najevo souhlas či nesouhlas. Ruce jsou také velmi důležitým ukazatelem otevřeného nebo naopak uzavřeného přístupu a vyjadřujeme jimi své sympatie. Už při podání ruky máme možnost hned od začátku ovlivnit, v jakém duchu se bude další jednání odvíjet, zda se cítíme být v nadřazené pozici nebo jsme naopak submisivní.

Postoj a řeč těla nohou je další možností, jak dát najevo míru dominance a demonstrovat svůj aktuální přístup.

Nejsilnější částí vašeho těla používanou pro mimoslovní komunikaci jsou oči. „Oko, do duše okno“ trefně vystihuje množství informací, které se lze dozvědět „pouhým pohledem“. Oční kontakt je stěžejní složkou neverbální části každého rozhovoru.

Sociální hry

Společenská soutěž a soupeření se promítá i do řeči těla. Úsilí o lepší společenské postavení vyúsťuje ve snahu o ovládnutí času a prostoru druhých lidí a získání převahy.

Uplatňování moci je neodmyslitelnou součástí teritoriálních her a řeč těla je silným nástrojem v boji o výhodnější postavení.

Vědomé používání řeči těla může být pro některé eticky spornou záležitostí a někdy bývá označováno za manipulaci, ale o té je většina mezilidské komunikace především. A při takovém svádění se určitě hodí mít přehled o svých možnostech.

Pár tipů a triků

Rozebrat detailně všechny aspekty řeči těla by vydalo na samostatný web. Takže jen v krátkosti pár věcí, které jsme v seriálu nezmínili.

 • Usmívejte se. Doopravdy to funguje! Určitě to neslyšíte poprvé, ale úsměv a zdání dobré nálady má neuvěřitelnou sílu. U cizích lidí vzbudíte údiv a zájem už jen jemným úsměvem, protože v ČR se na sebe lidé na ulici a vůbec všude na veřejnosti neustále mračí. Naučte se používat svůj úsměv (nejlépe v kombinaci se signály očí a pevným pohledem), je to klíč k lidským srdcím.
 • Buďte cílevědomí. Před každým setkáním si ujasněte nejen jeho účel, ale zároveň i nejvhodnější způsob neverbální komunikace a aktuální nastavení vzájemné dominance a submisivity. Zamyslete se, jestli se od vás náhodou neočekává, že se budete chovat určitým způsobem. Pokud ano, využijte toho – očekáváním vyhovte, nebo naopak ostatní překvapte – v závislosti na tom, co je pro vás výhodnější.
 • Dále je tu jedna dobrá zpráva. Na vytvoření toho správného prvního dojmu nemáte jen deset vteřin, jak se někdy uvádí, ale až čtyři minuty. To by totiž měla být skutečná horní hranice pro vyvolání pozitivních pocitů. V praxi to bude spíše polovina a první dvě minuty rozhovoru tak na další týdny, měsíce a roky určí tón další komunikaci a vašemu vztahu s druhou osobou.
 • První dojem má obrovskou sílu a lidé raději překroutí později získané informace tak, aby odpovídaly jejich prvnímu dojmu, než aby změnili jednou zažitý názor.
 • Nesedejte si do křesel, používejte židle (pokud možno s opěradly). Křesla omezují značně omezují repertoár vaší řeči těla a hodí se tak pouze k relaxaci, nebo když vám nejde o nic jiného, než mít pohodlí.
 • Mějte rádi sami sebe a buďte upřímní k sobě i k okolí! Pokud vám na vás samých něco vadí, jste přesvědčení, že jste moc tlustí nebo hubení, že neumíte mluvit, neznáte současnou politickou situaci a chvěje se vám hlas, nezakrývejte to. Dříve nebo později si toho stejně někdo všimne a vám z toho potom jen bude na nic. Pokud přiznáte sobě a okolí, že něco není vaší silnou stránkou, výsledek je ten, že to přestane být zajímavé, všichni to akceptují a vezmou na vědomí a vás to tím pádem už nemůže ohrozit, protože jste to vy, kdo převzal iniciativu.
 • A vsaďte se, že to jak vypadáte je daleko méně důležité, než jak se cítíte. Klíč k úspěchu leží uvnitř vás.

Oblečení a vzhled

Přesto je pravdou, že tématu vzhledu jsme se v seriálu o řeči těla tak trochu vyhnuli, ale myslím, že si zaslouží pozornost, takže se na něj podíváme blíže.

Ať se vám to líbí nebo ne, na vzhledu přeci jenom záleží. To, jak vypadáte a jak se oblékáte je důležitou součástí vaší řeči těla. Svým vzhledem dáváte světu znát základní údaje o své osobě, vašem charakteru, společenském zařazení, ale třeba i o činnosti, kterou se chystáte v následujících hodinách vykonávat.

Hygienické návyky a udržování čistoty by mělo být samozřejmostí, ale spousta lidí stále ještě podceňuje esenciální věci jako pravidelné střihání nehtů a vlasů, holení vousů či používání kvalitního deodorantu. A i přes stokrát opakované pravidlo „Do sandálů jen holou nohou“ lze v letních měsících stále ještě potkat muže s ponožkami do půli lýtek.

Nemá smysl rozebírat poučky o pravidelné a dostatečné údržbě vlastního vzhledu – na to máme magazíny pro muže. Ale je tu i pár méně známých věcí, které stojí za to vědět:

 • Originální styl – možná jste slyšeli, že je dobré být originální. Ve skutečnosti to spíše neplatí. Pokud budete něčím výrazně vybočovat, počítejte s tím, že lidé budou mít tendenci hodnotit vás víc na základě vzhledu. Zvláště pokud na sebe vezmete kus oblečení, které je typické pro konkrétní módní styl spojený s určitým druhem lidí, podkopáváte si nohy a přivoláváte na sebe zbytečné předsudky. Proto raději příliš neexperimentujte. Být originální se vyplatí pouze při seznamování s objekty vaší sexuální touhy, kdy naopak to, že vybočujete z davu poutá (pozitivní) pozornost.
 • Barvy – opět platí spíše nevybočovat. Buďte střídmí. Zejména pokud nemáte na to být „tvďáci“, neberte si na sebe červenou košili jen proto, že máte pocit, že tak přebijete svůj plachý projev. Co se týče černé barvy, kupodivu se moc nedoporučuje. Působí příliš tvrdým a agresivním dojmem –ve společnosti je znát vliv televize a akčních filmů a lidé pociťují k černě oděným osobám nedůvěru. Vyjma různých specielních kousků vašeho šatníku (pánské tesilové kalhoty, večerní šaty…) se jí vyhněte a používejte raději jiné barvy.
 • Volba konkrétního oblečení – platí jednoduché pravidlo: Vždy se oblékněte na základě toho, jaký dojem chcete vyvolat a vyhněte se všemu, co by mohlo být s požadovaným dojmem v rozporu. Pokud na sebe obléknete vzájemně nekonzistentní části oblečení, budete působit nepřirozeně.
 • Autosugesce – udržování příjemného vzhledu a nošení hezkého oblečení ve vás samo o sobě vyvolává pozitivní pocity a způsobí, že se budete cítit lépe. Oblečením k tomu určeným se lze zároveň naladit na konkrétní výkon. Když se budete doma připravovat na prezentaci před publikem, je dobré obléknout si věci, které si pak opravdu plánujete vzít na sebe.
 • Vlasy a vousy – jednoznačně vyhrávají krátké střihy. S vlasy na ramena a plnovousem budete působit buď jako pobuda nebo jako tvrdý intelektuál a absolvent filozofické fakulty anebo prostě jako bohém. Ani jedno nechcete.
 • Parfémy – samozřejmě v prvé řadě je důležité to nepřehnat. Dejte si též pozor na přebíjení vůni několika druhy „voňavek“, používejte vždy jen jednu vůni najednou. Tohle pravidlo platí zvláště pro ženy. Nejen, že chlapi obecně nemají moc rádi chodící drogerie, ale bylo prokázáno, že silně navoněná žena je řádově častěji terčem útoků (slovních a i fyzických). Silný parfém totiž v mužích probouzí agresivitu.
 • Boty – jestli si něco zaslouží zvláštní pozornost, pak bezpochyby boty. Boty jsou jedinou položkou na vašem seznamu oblečení, na které rozhodně nešetřete. Lze vypadat velice dobře i v oblečení „od Vietnamců“, ale na nekvalitních botách nevyděláte. Rozhodně investujte a kupte si kvalitní obuv, která vám vydrží, nerozpadne se po pár měsících nošení, dobře vypadá a hlavně je pohodlná (vaše držení těla a způsob chůze závisí mimo jiné právě na tom, v čem chodíte).

Kvalita vzhledu je do určité míry otázkou financí, ale i tak se vyplatí koupit si spíše méně a kvalitnějších kusů oblečení, než si každý druhý týden odnášet od stánku tričko za sto dvacet korun, které se po pár vypráních odbarví a jehož logo Adidash se při sebemenším kontaktu s žehličkou odpařuje.

Každopádně pozornost je třeba věnovat především nejzákladnější údržbě a hygieně. Moderní chlap o sebe dbá, ženy už to umí dávno.

Kritika

Řeč těla je nepochybně fascinující obor, bohužel skutečný vědecký výzkum probíhá sotva pár desítek let. Většina současných poznatků bude pravděpodobně časem poupravena díky nově objeveným faktům a mnoho z toho, co si o řeči těla myslíme dnes, pak možná přestane platit. Vše, co o řeči těla doposud víme, je tedy třeba brát s nadhledem.

Výzkumu řeči těla je zčásti vytýkána nevědeckost. Někteří lidé považují řeč těla dokonce za pseudovědu a doposud popsaný systém za příliš vágní a neúplný, než aby ho šlo v praxi používat. Faktem však je, že řeč těla je dnes již zkoumána seriózními vědci a je neopomenutelnou součástí vědních disciplín zkoumajících chování člověka.

Populárně naučné texty a příručky o řeči těla bývají sice poměrně přesné, co se týče popisu jednotlivých gest, ale jedním dechem dodávají, že je nutné neinterpretovat gestikulaci absolutně, ale vždy v kontextu dané situace. Jenomže pak je poměrně těžké udělat si z přečtených gest nějaký konkrétní závěr a naučené postupy se tak stávají méně použitelnými.

Zdaleka největším problémem zůstává rozpor mezi automatickým a vědomým používáním řeči těla. Používání naučených postupů je riskantní, protože vše se točí okolo pocitů, které z vás druzí lidé mají. Ve chvíli, kdy váš neverbální projev vypadá uměle a působí nekonzistentně, můžete si v komunikaci solidně zavařit. Snažit se naučit používat neverbální signály, které jste nepochytili přirozenou cestou, je těžké a někdy to přináší víc škody, než užitku.

Stejně tak čtení gest je efektivnější, pokud probíhá podvědomě, než když se snažíte o umělý „překlad“.

Studium řeči těla

Na trhu je k dostání mnoho knih o řeči těla a většina z nich opakuje to samé stále dokola. Kterákoliv publikace tak většinou slouží primárně jako základ pro další osobní rozvoj, který by měl být založený hlavně na pozorování řeči těla jiných lidí a uvědomování si vlastní gestikulace.

Řeč těla je praktická dovednost a nelze se jí naučit tím, že budete sedět doma a drtit se poučky. Co nejvíc komunikujte s lidmi, porovnávejte verbální a neverbální sdělení, hledejte různé vzorce v chování a vyjadřování a pozorujte.

A i když vám to třeba zezačátku nepůjde a často se ztrapníte, vytrvejte a nepřestávejte se učit. V životě se vám bude nejednou velice hodit řeči těla rozumět a umět ji používat.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 15

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Rosemary napsal:

  ach, pro vás všechny, co tímto opovrhujete: pracuji jako detektiv u kriminální policie a mám vystudovanou psychologii a kineziologii. podle řeči těla se velmi snadno pozná, kdo je při výslechu upřímný, a kdo není. dovedete rozpoznat stres a podobné subjekty. právě při výsleších mnohdy není důležité co subjekt říká, ale JAK to říká a jak se u toho CHOVÁ. stačí se pak zaměřit na to, co v subjektu vyvolalo nepřiměřenou reakci a „jít“ po tom. minimálně pro naše řemeslo je to dobrá věc, vždyť na tomto principu fungují seriály jako Mentalista…

  Rose

 2. bob napsal:

  Zaleží, u sexy kočičky, krajkové ponožky v páskových
  sandálkách, neváhal bych.

 3. Anonymus napsal:

  Čtu čtu čtu, a říkám si že když to součtu do konce bude mi připadat že ženy jsou jen věc kterou se má manipulovat.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru