Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Řeč těla – oční signály

By on 7. 7. 2010 in Vztahy with komentáře 3

Vladimír Dědek

VLADIMÍR DĚDEK | GTD, self-managementu a rozvoji osobnosti se věnuji už několik let. Své myšlenky sdílím také na webu chcirust.cz.
Mám rád zpětnou vazbu a pro uvítám, když se podělíte v komentářích s vlastními názory!

Poslední články od Vladimír Dědek (Všechny články)

Tématem předposledního dílu seriálu o řeči těla budou oční signály. V příštím (posledním) díle se těšte na shrnutí, na věci, které se hodí vědět, tipy a triky. Nyní už ale k samotným signálům očí…

Rozšiřování zorniček

Skutečnost, že se zorničky rozšiřují nebo zužují na základě světelných podmínek, je poměrně známá. Co už ale mnoho lidí neví je, že se zorničky rozšiřují také na základě naší nálady. Pokud je člověk vzrušený nebo nadšený, jeho zorničky se mohou zvětšit až 4x oproti normální velikosti.

Naopak, pokud je člověk naštvaný nebo má špatnou náladu, jeho zorničky se zúží. Oči hrají důležitou roli při seznamování. Proto také ženy tráví tolik času zdůrazňováním svých očí. Pokud je totiž ženě nějaký muž více než sympatický, její zornice se rozšíří. Muži tyto signály (aniž by o tom tušili) přijímají pozitivně. Proto jsou také romantické večeře uskutečňovány v přítmí, při svíčkách, aby se zorničky rozšířily…

Rozšířenost zorniček také hraje důležitou roli při jednání s ostatními lidmi. V dnešní době jsou populárním módním doplňkem tmavé sluneční brýle. Jejich účelem však mnohdy není chránit oči proti slunci, avšak proti očím ostatních lidí. Někteří vrcholní hráči karetních her používají sluneční brýle k tomu, aby protivník nevyčetl jejich aktuální náladu z jejich očí.

Pohled z očí do očí

Při komunikaci s lidmi je vždy vhodné a slušné sledovat jejich tvář, resp. jejich oči. Z délky pohledu do očí lze vyčíst také zajímavé informace. Pokud se jiná osoba dívá do vašich očí méně než 1/3 celkového času rozhovoru, pak je vysoce pravděpodobné, že před vámi něco zatajuje. Pokud se vaše pohledy setkávají ve více než 2/3 času rozhovoru, pak k vám daná osoba cítí sympatie či ve vás naopak cítí nepřítele a dlouhé pohledy do očí bere jako neverbální výzvu. Tento „boj“ bývá doprovázen zúženými zorničkami.

Význam pohledu do očí může nabývat různých významů v různých oblastech (například Japonci sledují raději krk než obličej).

Typy pohledů

Obchodní

Představme si pomyslný trojúhelník, jehož dva vrcholy tvoří naše oči a třetí vrchol je umístěn uprostřed čela. V případě, že se díváme do oblasti vytvořené tímto trojúhelníkem, jedná se o obchodní či hodně formální pohled.

Sociální

Nyní si představme jiný trojúhelník – dva vrcholy tvoří opět naše oči, třetím vrcholem jsou však ústa. Pohledy do této oblasti jsou označovány jako sociální.

Intimní

V tomto případě pohledy směřují od úrovně očí až do poloviny těla. Lidé tímto gestem dávají najevo opačnému pohlaví najevo svůj zájem.

Zavřené oči jako gesto

Jedná se o gesto, které se děje podvědomě. Cílem je zamezit pohledu na nudnou či nezajímavou osobu tím, že oči při mrknutí zůstanou zavřené o něco déle (asi vteřinu). Pro zajímavost: člověk obyčejně mrkne 5-6x za minutu.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Katka napsal:

  Od září jsem teď na nové škole a moc nevycházím s děckama. Ne že by to na základce bylo o moc lepší, ale pořád mám pocit, že je prostě nezajímám. Když se s nima třeba nějak snažím bavit tak nějak nejde. A nejhorší je, když se máme rozdělit do nějakých družstev.
  Nevim, co mam dělat.

 2. Bara napsal:

  Dobrý den, nezobrazují se zde fotky (nejen mě) a moc bych je potřebovala pro svoji seminární práci, proto prosím o doplnění. Děkuji

 3. Tereza napsal:

  Dobry den. Take souhlasim s Barou

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru