Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Diigo a jeho přínos pro naši efektivitu

By on 16. 7. 2010 in Nástroje with komentáře 4

Vladimír Dědek

VLADIMÍR DĚDEK | GTD, self-managementu a rozvoji osobnosti se věnuji už několik let. Své myšlenky sdílím také na webu chcirust.cz.
Mám rád zpětnou vazbu a pro uvítám, když se podělíte v komentářích s vlastními názory!

Poslední články od Vladimír Dědek (Všechny články)

Diigo používám více než dva roky. V tomto článku bych se s vámi rád podělil o zkušenosti s prací s tímto nástrojem. Podíváme se na přínos Diiga pro naši efektivitu, zaznamenávání, sdílení atd.

Jen málo lidi v naší republice tuší, co to Diigo je a k čemu se hodí. V následujících odstavcích se proto pokusím vyzdvihnout hlavní přednosti tohoto nástroje pro sdílení a organizaci záložek.

Sbíráme

Jednou ze základních funkčností Diiga je tzv. Online Bookmarking, tedy ukládání odkazů na oblíbené či zajímavé stránky na webu. Předpokládám, že každý z nás má své oblíbené stránky, které pravidelně navštěvuje. Odkazy na novinky, diskusní fóra, sociální sítě.

Mnohdy však narazíme na zajímavý článek nebo stránku a chceme si ji také někam uložit. Třeba se nám někdy v budoucnu budou informace na této stránce hodit. Kam ale s takovými odkazy?

Právě zde přichází na řadu Diigo (www.diigo.com). Nabízí snadný způsob pro uložení jakékoliv stánky, její zařazení do seznamu či označení pomocí tagu.

Pokud chcete využívat funkcí Diiga, můžete (ale nemusíte) si nainstalovat Diigo Toolbar (pro Firefox) či Diigo Extension (pro Google Chrome). Diigo lze užívat také bez instalace jakéhokoliv rozšíření prohlížeče. Existuje tzv. diigolet, který nabízí Javascriptovou alternativu.

Označujeme

V knížce nebo ve skriptech lze snadno text zvýraznit či obarvit. Jak si ale označit text v článku na webu? Jak si zvýraznit zajímavou pasáž v odstavci?

Diigo posktyuje možnost tzv. anotace částí webové stránky. Označit lze text nebo klidně obrázek. K takto vytvořené anotaci lze přidružit sticky note, tedy jakousi plovoucí poznámku.

V praxi to vypadá tak, že si například čtete recenzi nebo materiály ke zkoušce a důležité pasáže odborného článku si zvýrazníte + si k nim připíšete poznámku. Poznámky se chápou jako komentáře. Pokud tedy své anotace povolíte sdílet s ostatními, může se u sticky note rozběhnout klidně diskuze.

Sdílíme

Diigo lze chápat jako prostředek pro jednotlivce – nástroj pro ukládání svých záložek na webu. Na Diigo se však lze dívat i z jiného pohledu – jako nástroj pro učitele a studenty. Učitel může studentům doporučovat vhodné materiály ke studiu, označit jim zajímavé pasáže.

K dispozici je několik možností, jak odkaz sdílet:

Poslat odkaz kamarádovi na Diigu nebo přímo na email

Na Facebooku

Na Twitteru

Sdílení pomocí přímého odkazu na anotaci

Sdílet odkaz se skupinou uživatelů

Skupiny

Pro lepší organizaci uživatelů existují skupiny (Groups). Skupinu tvoří množina uživatelů, kteří se zajímají o stejné či hodně podobné informace. Takto seskupení uživatelé mezi sebou pak mohou lépe sdílet odkazy. Skupinu může tvořit například třída ve škole nebo množina programátorů pracující se stejnou technologií.

Odkládáme na později

Nyní se dostáváme k poměrně nenápadné, avšak pro time management důležité možnosti. Touto funkcí je možnost označit záložku jako nepřečtenou (Unread). Mě osobně se často stává, že hledám informace o nějaké problematice a přitom narazím na nějaký zajímavý článek o něčem úplně jiném, avšak taky hodném mého zájmu. Nechci se však rozptylovat čtením tohoto článku a odbíháním od pozornosti. Proto si jednoduše vložím tento článek do Diiga a označím jej jako nepřečtený. Později, až mám chvilku volna a mám náladu si přečíst nějaké zajímavost na webu, si jednoduše na webu zobrazím nepřečtené články na Diigu. Tyto články lze také chápat, jako další položky v Inboxu GTD metodiky.

Organizace odkazů

Aby se dalo v odkazech lépe orientovat, nabízí Diigo možnost přiřadit odkazu tagy a nadřazený seznam. Tag je chápán jako značka či nálepka. Tagem může být prakticky jakékoliv slovo, které má souvislost s obsahem stránky. Seznamy pak seskupují odkazy se stejnou tématikou.

Záložka může mít několik tagů, avšak může být zařazena pouze v jednom seznamu.

Příklad:

Na webu mitvsehotovo.cz objevíte článek s titulkem Proč se vyhýbáme práci: Co s tím?.

Tento článek vás zaujme a proto si jej vložíte do Diiga a zařadíte si jej do seznamu Time management.

Také mu přiřadíte tagy prokrastinace, efektivita.

Hledáme

Díky dobré organizaci odkazů lze poměrně snadno své starší odkazy vyhledat. Na webu Diiga lze filtrovat záložky podle tagů nebo seznamů.

Pokud ale filtry nestačí a hledáte stránky, které obsahují konkrétní slovo v názvu či obsahu, lze použít fulltextové vyhledávání. Nespornou výhodou je také fakt, že Diigo ukládá i textový obsah samotné stánky, takže v něm lze také vyhledávat. To se může mnohdy hodit.

Další sociální síť

Aby se Diigo přiblížilo současným trendům, nabízí (podobně jak je tomu u Twitteru či Facebooku) mít přátelé. Tyto přátele lze sledovat, resp. sledovat jejich aktivitu = jaké stánky si přidali do záložek a které části stánek si anotovali.

Přínos pro time management

Hlavní předností Diiga vidím v rychlé práci a orientaci se záložkami. Záložky lze velice snadno a rychle přidat, označit tagem, sdílet a v neposlední řadě také vyhledat.

Výhody

Záložky online a všude k dispozici

Podpora pro všechny používanější webové prohlížeče

Aplikace pro Android a iPad

Snadné sdílení odkazů

Snadné vyhledávání

Anotace částí stánek

Nevýhody

Chybí lokalizace do češtiny

Malá rozšířenost v České republice

Nevyváženost nabízených funkcí v různých prohlížečích (např. Chrome vs. Firefox)

Zkušenosti

Jak jsem již zmínil v samotném úvodu tohoto článku, Diigo aktivně používám přes dva roky. Dříve jsem používal jako svůj primární internetová prohlížeč Firefox, nyní je to Google Chrome. Musím se přiznat, že Chrome Extension nenabízí tolik možností jako Diigo Toolbar, který je k dospozici na Firefoxu. I tak je ale práce svižná a snadná.

V nové verzi Diiga (v5) přibyly také pokročilé možnosti pro anotaci stránek. Více se dozvíte na videu.

Závěr

Pokud máte ve svém internetovém prohlížeči hromadu záložek a chcete si je lépe zorganizovat a umět v nich lépe vyhledávat, doporučuji vyzkoušet Diigo. Díky angličtině mají mnozí uživatelé k aplikaci odstup. Dle mého však není jazyková bariéra nepřekonatelná.

Diigo všem určitě doporučuji. Pokud vás Diigo zaujme, neváhejte si mne přidat mezi přátele. V komunitě je síla a hodně funkcí a výhod člověk objeví až v momentě, kdy má vybudovanou skupinu přátel, kteří doporučují zajímavé články k přečtení.

Odkazy

http://www.diigo.com

http://blog.diigo.com

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. cicas napsal:

    Diigo používam už nějakou dobu a můžu říci, že internet bez diigo cloudu je promarněný čas – doslova (mluvím za sebe). Nejen, že bych nenapsal bakalářku (ono by to fakt nešlo, i kdybych v knihovně seděl nonstop) nebo seminárky, ani bych si nepamatoval tolik zajímavých informací. Zkoušel jsem Zotero, ale linuxákům jsou jen házeny klacky pod nohy, diigo funguje na všem a je mnohem univerzálnější (zotero občas nedělalo ani to, k čemu bylo designováno!). Kdybych na svém androidu měl mít jen 5 aplikací, diigo by byla první k instalaci; pokud jen jednu, diigo by byla jediná (ač by to pak byl mrzák foun, bo pdf a xls byly podmínky před koupí). Nepovažuji se za fanatika nebo závisláka, studuji na vědce a diigo je pro mne nenahraditelný nástroj. Nejen při studium, diigo je mi ku pomoci vždy (s androidem doslova) a můžu říct, že jej přestanu používat, leda až zanikne internet a celá civilizace. Prostě DIIGO RULEZ!!!
    Na srovnání s ostatními službami si moc netroufám, evernote mi nesedělo a zotero bylo spíš na obtíž, než k užitku (windows/firefox useři zde mají nejspíš těžkou výhodu, i tak ale diigo vede svou univerzálností (=nepokazitelností))
    VIVA LA DIIGO ‚N‘ Friday night Porto:)
    USE DIIGO AND ENJOY IT!! IT’S WORTH IT!

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru