Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Co mi život s GTD dal a vzal

Marek Eben zpívá v jedné své písničce: „Já na tom dělám, já na tom makám a vono ne a ne a ne…“

Byly doby, kdy jsem na tom byla velmi podobně. Patřím k těm hračičkám, které věnují půl své energie tomu, aby si našly dokonalý nástroj, který jim pomůže všechno zvládnout. Ale možná, že spíš hledáme něco, co ty nepříjemné věci udělá úplně za nás? V okamžiku, kdy nás tlačí práce, do které se nám nechce a my začneme být velmi, ale velmi produktivní, jenže úplně na jiném písečku, než jsme si ráno řekli.

A tak jsem brouzdáním na Internetu narazila i na pojem GTD, nejprve v angličtině. Získala jsme pocit, že to je ONO! Svatý grál produktivity. Okamžitě jsem si objednala avízo na email, že kniha vyjde v češtině. Až jsem se dočkala, kniha opravdu přišla za dva dny po objednávce, je vidět, že u Melvilů už dávno všechno klape. Knihu jsem s nadšením přečetla, udělala si výpisky, vypsala hesla…

Od té doby uběhly dva roky

Pořád mám tři šuplíčky na stole s nápisy VSTUPTE, JÁ ČEKÁM, UDĚLEJ CO NEJDŘÍV. Moje mysl má velké sklony k těkání. Právě proto se mi šuplíčky velmi vyplatily.  Přestala jsme ztrácet důležité vizitky, zápisky na papírku, obálky. Opravdu jsem se naučila alespoň je vhodit do šuplíčku VSTUPTE. Co pořád neumím důsledně dodržovat, je každopáteční revize a úklid. Za týden vymyslím milion věcí, mnoho z nich začnu, mnoho jich běží od minula. A začišťovat, kontrolovat, zastavit se v běhu, to je pořád pro mě problém.  Ale i tak, ne tedy důsledně a každý týden s dokončením, jsou šuplíčky úžasní pomocníci. Někdy je v nich nižší vrstva, někdy vyšší, ale když alespoň čas od času se mi podaří se jimi probrat, úkoly čekají na svém určeném místě, a přeci jen na ně dojde. Naprosto skvělé je podle rady Velkého Davida založit si JEDEN šanon s abecedním rejstříkem. Konec hledání záručních listů, smluv, nejrůznějších potvrzení a dalších „krámů“, které od nás při každé příležitosti vyžaduje úřední šiml. Opravdu se mi zkrátila doba vyřízení spousty úkolů, které vyžadovaly nějaký dokument. Než je člověk našel, než se vůbec donutil je jít hledat mezi stohy dalších papírů… Teď už modří sebejistě vědí, „kam šáhnout“ . Hurá! A jaká bude další skvělá věc GTD? Samozřejmě otázka „A jaký bude další krok?“

Za ten asi děkuju nejvíc. Naprosto jednoduché, naprosto geniální. Od něj se odvíjí všechno ostatní. Je to trochu, jako když si člověk sedne na klouzačku splněného úkolu. Tím, že si řekne, jaký bude první krok, vyleze nahoru a posadí se. A další kroky už přicházejí logicky samy, jak je vyžaduje řešení. Tady mi život s GTD mírně vzal. A sice trpělivost s lidmi, kteří hořekují, že jim nic nejde, nic se jim nedaří, všichni jim brání v dosažení jejich přání. Ale když se jich zeptáte, nebo podle jejich slov představíte, jaký byl jejich první a další krok, zjistíte, že vlastně stojí na místě a jenom bědují. Viděno mýma očima, je GTD skvělé, i pro nás, jaksi od narození nedůsledné občany. Alespoň je mi naprosto jasné, kde soudruzi z NDR (tedy já) dělají chyby a mohu s nimi bojovat účinnými zbraněmi. Někdy zvítězí roztržitost, nedodržování priorit, někdy dokonalý svět, ve kterém je všechno včas hotovo. V těchto dvou letech se mi podařilo kromě své stálé práce dopsat knihu, která už vyšla a vymyslet, zrealizovat a dokonce dokončit projekt pro děti s diabetem. Třikrát sláva Davidovi! Teď jsem přibližně v polovině nové knihy Aby vše klapalo. Odkládání, třes se!


Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru