Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

ToDo – aplikace v deskách

By on 7. 6. 2010 in Nástroje with komentářů 7

Aplikací na správu svých úkolů je celá řada. ToDo od firmy Appigo patří nyní mezi jednu z nejúspěšnějších na AppStoru. Zaslouží si to?

Charakter aplikace

Nejde o klasickou GTD aplikaci, nicméně mnohé z prvků této metody do sebe ToDo implantovalo. Projekty, jednotlivé kroky u projektů, stejně jako kontexty, to vše zde najdeme.

Věrným GTD uživatelům okamžitě neunikne zjištění, že zde chybí nativní list Someday / Maybe. Jde to však vyřešit vytvořením listu v hlavní nabídce aplikace (defaultní zde jsou All, Focus, Starred, Inbox a poté Home a Work). Vývojáři na toto ale myslet mohli.

Cílem tak zůstává především zapisování svých úkolů, přiřazování důležitých informací k nim a poté hlídání, aby vám něco neuniklo. V porovnání s Things či třeba OmniFocusem proto není kladen takový důraz na samotné projekty. Místo toho ale můžeme kromě samostatných úkolů a projektů vytvářet i checklisty.

Aplikace má svou verzi pro iPhone i iPad. Každá se prodává separátně, nicméně cena není vysoká – momentálně vyjde každá na 5 dolarů.

První dojmy, uživatelské rozhraní

První dojmy, zvláště tedy v případě iPad verze, byly velmi pozitivní. Aplikace má UI řešeno tak, aby v nás vyvolala dojem, že pracujeme s kroužkovým blokem. V programu proto listujeme, obracíme stránky a máme je v deskách. Vše si můžeme upravit – barvu a materiál desek, papír i odstín kovových kroužků, které jako by všechny listy držely pohromadě. Zdá se ale, že výchozí nastavení uspokojí většinu uživatelů.

Pokud bychom chtěli být k designu aplikace kritičtější, mohli bychom jej označit za příliš “vymazlený”. Appigo se sice udrželo ještě na hranici vkusu, přesto jsme již zaznamenali ohlasy, které by daly přednost větší strohosti a vzdali by se touze po napodobení papírového bloku.

Aplikace pro iPhone nemůže být pochopitelně tolik designově propracovaná, funkčně jsou ale na tom obě verze naprosto totožně.

Používání aplikace

Při vertikální poloze vidíme vždy jen jeden list, při horizontální poloze máme vlevo i hlavní nabídku listů (Inbox, Focus aj.). To však neplatí, pokud otevřeme přímo konkrétní projekt. V levá polovině “bloku” se nachází linkovaný papír ToDo, do něhož se mi nepodařilo zatím nic vepsat. Nemá asi žádnou funkci, neboť při vertikální poloze vůbec neexistuje.

Trochu nešikovné je otáčení. Když totiž v horizontální poloze prohlížíme projekt, stačí k otočení (návratu do seznamu projektů) rukou klepnout do jakéhokoliv místa na linkované levé polovině bloku. Když ale máme iPad vertikálně a díváme se na seznam projektů, musíme k návratu na titulní stranu aplikace klepnout prstem do konkrétního, nevelkého, místa v levém horním rohu.

Při editaci nějakého úkolu se objeví malé okno v černém rámu. Úkol můžeme doplnit o řadu informací a nastavení (viz. dále). Uživatele ale může zmást nepřítomnost nějakého potvrzovacího tlačítka (OK, Done…) v editovacím okně. Pro potvrzení můžeme klepnout zkrátka kamkoliv mimo okno, to poté zmizí.

Jde o zvyk, ale při prvních krocích s ToDo jsem měl neustále pocit, že když klepnu mimo okno bez potvrzení tlačítkem OK či Done, informace se neuloží.

Aplikace umožňuje rychlé zadávání úkolů, kdy je jen píšeme a vkládáme stisknutím enteru. Nebo umožňuje i klasické vkládání po jednom úkolu samostatně, při kterém rovnou můžeme i nastavit datum, prioritu, tagy, kontext atd.

Můžeme vytvářet i dané akce: zavolat, poslat SMS, poslat email, navštívit web, navštívit dané místo. Při vkládání takovýchto úkolů můžeme vybrat rovnou telefonní číslo ze svého seznamu kontaktů nebo vybrat třeba adresu u daného kontaktu. Při plánování jsou tyto akce opravdu užitečné, protože potom na iPhonu jedním stisknutím tlačítka vytočíme přiložené telefonní číslo, nebo se nám otevřou mapy s danou adresou.

Aplikace podporuje jak kontexty, tak i tagy. Kontext můžeme připojit ale jen jeden.  Jako tagy lze používat třeba místa, lidi a další. Při vyhledávání nebo filtraci můžete tyto parametry libovolně kombinovat. Aplikování filtru se projeví na celé aplikaci, ne pouze v daném seznamu. Zde se ToDo například oproti Things liší.

Upozornění a synchronizace

Dobrou vlastností je možnost upozornění na úkol – ať už třeba pomocí emailu nebo push notifikace.

Synchronizace je možná buď přes Toodledo nebo přes Wifi. Při synchronizaci přes Wifi jsou data na vašem počítači pouze uložená (nehledejte tedy desktopovou verzi ToDo) a můžete je sesynchronizovat s dalším zařízením (například iPad s iPhonem). Celý proces probíhá přes aplikaci Appigo Sync, která je pro Mac i Windows. Přes tuto aplikaci je možné synchronizovat Todo s macovským kalendářem iCal nebo Outlookem na Windows. Tato cesta však nevyniká zrovna dvakrát velkou přehledností.

Další možností je synchronizovat své úkoly přes online službu Toodledo. Synchronizace funguje překvapivě dobře, ale má to jeden zádrhel. Pokud budete používat jen free účet na Toodledu, nebudou se synchronizovat vaše úkoly v projektech. Po synchronizaci se z projektů dané úkoly vytratí a ukazují se jako samostatné. Pokud tedy chcete Todo používat naplno, musíte počítat s investicí do Pro účtu na Toodledu (cca 300Kč /rok). Díky této službě máte své úkoly dostupné online a můžete se na ně tedy podívat kdykoliv z kteréhokoliv počítače.

Ortel

ToDo bezpochyby patří mezi významné hráče na poli správy svých úkolů. Pro ty, kterým vyhovuje online řešení a tedy jsou zvyklí pracovat s Toodledo, může být ToDo mnohem lepší variantou než jiné aplikace – často odkázané na synchronizaci s desktopovou verzí, určenou jen pro jednu konkrétní platformu.

Zatímco ale jeden z autorů tohoto článku (Jan Toms) zjistil, že při používání ToDo plánuje své věci více dopředu než při práci s Things, druhý (Lukáš Gregor) má naopak pocit, že se v úkolech a projektech ztrácí.

iTunes Store

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru