Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Mít něco pro každého, ale nebýt pro všechny

By on 20. 6. 2010 in Rozvoj with komentářů 9
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Úspěšně se mi podařilo dočíst Čtyřhodinový pracovní týden od Timothy Ferrisse a nelze jinak, než se připojit k dlouhé řadě dřívějších recenzentů této zajímavé knihy. Obvykle se závěr píše na konec článku, ale proč se držet zvyklostí, když to nedělá ani Ferriss. Takže, jestli knihu nemáte, běžte si ji koupit a začněte číst. Jsou to dobře utracené peníze.

Myšlenky, které jsou obsažené ve Čtyřhodinovém pracovním týdnu by se daly rozdělit do tří skupin. Tu první tvoří skvělé postřehy, aplikovatelné na každého z nás. Druhá se skládá z myšlenek, které fungují jenom, pokud se náhodou jmenujete Timothy Ferriss. No a třetí skupina jsou úplné blbosti, které jsou blbosti, ať se jmenujete jakkoliv.

Úplně největším přínosem knihy je to, že vás vyprovokuje ke kritickému rozboru věcí, které byste normálně neměli odvahu zpochybnit. Donutí vás popřemýšlet o tom, jestli neexistuje lepší varianta, než chodit 45 let do zaměstnání a makat od rána do pozdního odpoledne. Začnete uvažovat, jestli push kalendář a push e-mail ve vašem iPhonu (BlackBerry/Androidu) je opravdu výhoda, jestli nemůžete svoji práci dělat z domova, jestli musíte reagovat na každé vyrušení, jestli musíte vlastnit každou hi-tech hračku, atd.

Při čtení knihy určitě zažijete pár momentů typu “aha…to je chytrý…tohle dělám špatně”. Je jich tam dostatečně na to, aby stálo za to knihu číst. Navíc, i ty méně kvalitní myšlenky, jsou psány poměrně zábavnou formou.

První věc, která mi na knize moc neseděla byla definice jakési lidské pod-skupiny, zvané “Noví bohatí”. Podle Ferrisse, který se sám mezi ně řadí, jsou to ti, co už “to jako pochopili”, jak v tom životě bruslit s co nejmenším odporem a jak si maximálně užívat. Už jsem si zvykl za posledních pár let nahlížet s podezřením na výrazy se slůvkem “nový”. Od začátku tisíciletí, kdy definitivně padla tzv. “nová ekonomika” a ukázalo se, že pořád platí stará dobrá pravidla, mě to nějak nebere.

Prostě, bohatí jsou bohatí, chudí jsou chudí a hloupí jsou hloupí. Bylo to tak tisíce let a nevidím důvod, proč bych měl Ferrissovi věřit, že objevil něco nového. Stejně tak si nemyslím, že existuje nová ekonomika nebo nová pravidla marketingu. Mimochodem, jeho “noví bohatí” způsobili, že jsem s koupí knihy delší dobu váhal.

Pokud možná z obalu knihy nabudete dojmu, že mezi “nové bohaté” vede rychlá cesta, tak budete asi zklamaní. Ferriss svůj přerod započal v době, kdy už vydělával desítky tisíc dolarů měsíčně. Prostě budete muset nejprve vybudovat pasivní příjem. Ukáže vám sice pár námětů, jak pasivního příjmu a automaticky fungujícího businessu dosáhnout, ale jsou i lepší knihy na toto téma.

Další výhrada, kterou mám vůči knize, je způsobena jejím důrazem na Paretovo pravidlo 80/20. I když nepopírám platnost tohoto pravidla, tak s ním mám jeden problém. Tam, kde by bylo nejužitečnější je aplikovat, dost často nevíte, jak. Óóó, jak by se mi žilo, kdybych fakt věděl, kterých 20% potenciálních klientů, kteří zareagovali na moji reklamu, si opravdu koupí můj produkt. Tak rád bych nepsal 80% zbytečných e-mailů nebo nabídek a jezdil jen na 20% prezentací. To, že Paretovo pravidlo funguje, si můžete většinou ověřit až zpětně.

A neodpustím si další věc, která mě při čtení fakt zvedla ze židle. Nejsem velký fanoušek Stephena Coveyho, ale tuším, že to bylo v jeho knize, kde jsem si přečetl, že “nelze být výkonný v mezilidských vztazích”. Bylo by hezké, kdyby moje hádky s manželkou řešil najatý virtuální asistent z Indie (jak si Ferriss vychvaluje), ale obávám se, že takhle to prostě nefunguje. Nelze lidi odbýt jednou větou, protože to je rychlejší. Nelze s ostatními fungovat tak, že jim řeknete “sorry, jsem super efektivní bouchač, takže vám musí stačit auto-odpovídač a to, že si vaši zprávu přečtu příští týden v pondělí”.

V jedné části knihy Tim popisuje, jak se krok za krokem dopracovat k produktu, který budete následně prodávat a který vám zajistí trvalý příjem. Dalo by se souhlasit, že postup bude fungovat a je jistě zajímavý. Problém je, že cesta, kterou Tim nabízí, bude pro většinu lidí bez jakéhokoliv nadšení a vyššího smyslu. Pomocí návodu, který předkládá, můžete vytvořit rychlý business, ze kterého budete nadšeni asi tak, jako z umývání nádobí nebo okopávání brambor. Vytvořený produkt bude rychlokvaška, která nic revolučního nepřinese. Na druhé straně, je to start pro někoho, kdo nemá žádný produkt, pouze své zaměstnání.

Tim Ferriss nabízí svoji cestu na realizaci businessu po vzoru svého vlastního podnikání. Je to prodej vitamínového suplementu Brain-Quicken. Upřímně, nikdy jsem o něm neslyšel a nebýt knihy, asi by se tak nestalo. Jeho produkt nic nového nepřináší a troufnu si říct, že Ferriss se svojí knihou zapíše do podvědomí mnohem většího počtu lidí, než nějakým vitamínem, který sám nevyrobil, pouze na něj nalepil svoje logo a prodává jej přes internet.

Hodně věřím (asi pod vlivem předchozích knih), že člověk má dělat věci, které dávají větší smysl, než jen generování cashflow. A to i v případě, že to je pracnější a trvá to dlouho. Být v kůži Timothy Ferrisse, určitě by mě víc uspokojovalo úspěšně prodávat knihu, než úspěšně prodávat trička.

Mimochodem, dvě ze základních lidských potřeb jsou potřeba jistoty a potřeba rozmanitosti života. Každý z nás je individuální a různým potřebám přikládá odlišný význam. Nenechte si knihou namluvit, že cestovat po světě a poznávat stále nové věci je absolutně lepší (rozmanitost), než bydlet v malém domečku uprostřed zahrady na předměstí a pečovat o skalku (jistota/komfort). Může být, ale nemusí.

Přes všechny výhrady, které jsem uvedl, stále platí, že kniha vás donutí přemýšlet o životě. To je její největší přínos a stojí za to ji koupit.

Tomáš Bleša, blog, Twitter

Knihu Čtyřhodinový pracovní týden vydalo v českém překladu nakladatelství Jan Melvil Publishing. Více informací a možnost zakoupení zde.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 9

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. alenar napsal:

   Díky za čtivou recenzi. Všechny „pohledy“ na Ferrissovu knihu byly přínosné, tahle má ještě cosi navíc – humor.

 2. alenar napsal:

   Díky za čtivou recenzi. Všechny „pohledy“ na Ferrissovu knihu byly přínosné, tahle má ještě cosi navíc – humor.

 3. Petr napsal:

  Vtipny komentář, ač jsem Ferrisův velký fanda s mnoha věcmi z komentáře souhlasím . Na druhou stranu ale připomínám, že sám Ferriss většinu věcí popisuje s nadhledem, jako nápad, ideu, popostrčení k tomu „udělej něco“. Souhlasím s výhradami, ale připojuji se k závěru: Čtěte! :-)

 4. Karel napsal:

  Neexistuje kniha, která by byla vhodná pro všechny.
  stejně tak neexistuje návod jak vést ten správný život. Jenže to co jsme si tady stvořili je právě model – jakýsi obraz, u kterého se očekává že ho každý napodobí.
  Ano, máme tu společnost, kde troufám si říci, drtivá většina lidí žije to co jejich soused a touha být normální a vést normální život je stále ještě brána jako cosik obecně platného a správného.

  Tim Ferriss přináší nový vítr do plachet a na oceánu života si vytváří vlastní proud, kudy se nechat unášet. Mně osobně kniha nadchla, protože žít jako Nový bohatý je přesně to, po čem již nějakou dobu opravdu toužím. Pryč jednou provždy s dobou těžce pracujících dinosaurů.

  Celá ta věc je totiž jenom o strnulosti, o neochotě podívat se na věc jiným pohledem, udělat něco jinak, a vůbec přemýšlet nad tím jak si ten svůj život vlastně zařídit.

  ať si každý žije jak chce:
  Chceš budovat byznys a trávit tam 18 hodin denně, protože tohle tě baví? – budiž po tvém
  chceš vydělávat miliony a každý týden jezdit novým bmw? – budiž
  chceš mít domek se zahrádkou a v klidu a jistotě prožít svůj život? – budiž
  chceš rozjet buznys ale nic pro něj pak nedělat a místo toho se věnovat svým koníčkům? – budiž
  chceš žít každý měsíc v jiné zemi a v každém přístavu mít jinou mařenku? – budiž

  Nikdo nikomu nic nediktuje, ať si to každý zařídí jak je mu libo a Tim Ferriss nám akorát ukazuje jednu z cest, a podle zájmu čtenářu vidno, že pro mnohé zajímavou. Díky za to.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru