Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Gesta rukou

By on 2. 6. 2010 in Vztahy with komentáře 4

Vladimír Dědek

VLADIMÍR DĚDEK | GTD, self-managementu a rozvoji osobnosti se věnuji už několik let. Své myšlenky sdílím také na webu chcirust.cz.
Mám rád zpětnou vazbu a pro uvítám, když se podělíte v komentářích s vlastními názory!

Poslední články od Vladimír Dědek (Všechny články)

V minulém článku seriálu o řeči těla jsme si popsali interpretaci, kontext a osobní zóny. Dnes se zaměříme více konkrétněji na samotná gesta.

Je potřeba si uvědomit, že ačkoliv gesta rukou nevnímáme nijak zvláštně, dávají nám poměrně silné signály o lidském jednání.

Otevřenost a upřímnost

Klasickým symbolem pravdy, upřímnosti a věrnosti jsou dlaně směrované směrem od těla. Pokud tedy člověk, se kterým jednáte, drží své ruce obdobným způsobem, jako osoba vpravo na obrázku, pak s vámi jedná otevřeně. Naopak osoba nalevo (se spojenými dlaněmi) signalizuje uzavřenost.

Možná si to ani neuvědomujete, ale jak se vítáte s hodně dobrým kamarádem, kterého jste dlouho neviděli? Tak, že se na sebe při společném setkání usmíváte a vítáte se s rozpaženými pažemi s dlaněmi směrovanými směrem ke kamarádovi. Tímto gestem říkáte: „Jsem moc rád, že tě zase vidím a myslím to opravdu upřímně!“. Posléze následuje společné objetí, kterým vyjádříte skutečnost, že jste si k sobě blízcí.

Rád bych také dodal, že toto gesto je hodně významné při prezentacích. Pokud svému potenciálnímu klientovi budete prezentovat svůj produkt s otevřenými dlaněmi, posíláte mu jednoduché poselství: „Jsme tu pro vás, náš produkt je určen pro vás a myslím to upřímně.“

Třesení rukou

V našich zeměpisných výškách a šířkách je tradičním pozdravem třesení rukou. Při tomto rituálu lze vypozorovat hned několik signálů, které vám zasílá osoba, se kterou si podáváte ruku.

Submisivní a dominantní pozice

Asi nejdůležitějším signálem je dominance, submisivnost či neutralita. Vyjádření tohoto signálu lze rozpoznat z pozice dlaně. Pokud je dlaň otočena dlaní směrem nahoru, jedná se o submisivní pozici. Naopak, když je dlaň ruky otočena směrem dolů, mluvíme o dominantní pozici. Správné třesení rukou je takové, kde si jsou oba lidé rovni, tedy oba drží ruce tak, aby dlaně mířily do strany. Na obrázku si lze povšimnout, že osoba blíže jedná submisivně a druhá osoba dominantně.

Politické třesení rukou

Pokud sledujete setkání dvou vrcholných politiků, kteří jednají o společných zájmech, jistě zaznamenáte jejich vzájemné potřesení rukou. Od obyčejného třesení se může trochu lišit. Politici se rádi snaží dát najevo svou upřímnost a pravdomluvnost.

Na obrázku si lze všimnout gesta, které předvádí bývalý prezident Putin. Jednoduše při potřesení rukou použije obě své ruce. Toto gesto je poněkud zrádné. Pokud jej použijete u osoby, kterou znáte dobře či důvěrně, osoba jej přijme. Když však toto gesto užijete u člověka, kterého znáte krátce nebo ne moc dobře, může daná osoba pocítit nedůvěru ve vaše záměry. Proto toto gesto používejte jenom v okruhu vašich hodně dobrých známých.

Mrtvá ryba vs. drcení kostí

Asi každý zná slovní spojení „podal mi ruku jako mrtvá ryba“. Jistě, pokud vám člověk podá ruku a máte pocit, že ji má problémy udržet, řeknete si, že váš protějšek musí mít slabou povahu a je podmanivý. Opakem je agresivní stisk dlaně, při kterém je vám signalizováno: „drž se ode mne dál“.

Síla stisku se samozřejmě mění dle toho, s kým si ruku podáváte. Pokud například žena podává ruku muži, očekává se, že muž nebude ženě usilovně tisknout dlaň, ale přizpůsobí se síle, kterou vyvine žena.

Uchopení rukou za zády

Dalším zajímavým gestem jsou sepjaté ruce za zády. Tímto postojem lze signalizovat nadřazenost tím, že symbolicky vypínáme hruď a dáváme najevo neohroženost a nebojácnost.

Sami si můžete vyzkoušet toto gesto v situaci, kdy jste uvedeni do stresu (čekáte u zubaře, děláte nepříjemný rozhovor apod.). Uvidíte, že se vaše tělo uvolní a budete cítit větší autoritu a jistotu.

Ruce dotýkající se hlavy a tváře

Již od mala jsme se mnohdy dotýkali své hlavy – uší, očí, nosu, úst či brady. Když malé dítě nechce něco vidět, automaticky si zakryje oči. Pokud nechce něco slyšet, zakryje si uši. Pokud zalže, zakryje si ústa dlaněmi. Tyto reakce se v době dospívání částečně transformují a v dospělosti si těchto gest téměř nevšímáme. Stále jsou v nás však reakce zakrývat si své smyslové orgány. Už to ale neděláme tak nápadně jako za mlada.

Zakrývání úst

Pokud si ústa zakryje osoba, která má nějaký mluvený projev, je to indikátor lži. Když si ústa zakryje člověk, který naslouchá, pak si myslí, že řečník lže.

Mnutí očí

Opět se jedná o signál, že někdo lže. V tomto případě „nechceme vidět lež“. Muži si často důrazně mnou oči v momentě, kdy se jim zdá, že jim někdo lže. Také se mnohdy dívají do země. Ženy si oči nemnou tak prudce jako muži, spíše užívají nenápadnější pohyby a také se nedívají do země.

Škrábání na krku

Jedná se o jasný signál – pochyby, nejistota. Gesto by se také dalo použít jako „nejsem si jist, že s tebou souhlasím“.

Prsty v ústech

Prsty vložené v ústech jsou jasným signálem nervozity. Tento reflex máme od přírody. Jako malí jsme totiž brali matčino ňadro v ústech jako jistotu jídla. Při kojení jsme se také cítili v bezpečí, neboť jsme byli v matčině objetí.

Založené ruce

Pokud máme ruce založené a opřené o hruď, vytváříme si před sebou jakousi bariéru, za kterou se snažíme schovat. Tímto postojem zaujímáme defenzivní pozici a dáváme najevo jasný nesouhlas.

Extrémem je, když jako přednášející uvidíte posluchače, který sedí na židli, je zakloněn a má založené ruce. Dává najevo absolutní nesouhlas a nezájem o problematiku.

Lze člověka s tímto postojem donutit opustit toto gesto? Ano, existuje pro to snadný trik. Stačí se jej například zeptat na názor k dané problematice. Tím posluchač „otevře svůj přístup“.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Liieiinen napsal:

  Já si zakrývám ústa a dělám to, i když druhý mluví. Takže podle téhle rovnice, bych musel být lhář a mít ostatní za lháře…. hmmmm….. docela zcestné :-D

  • MJANE napsal:

   I přes stáří příspěvku musím podotknout a reagovat , že všechna gesta neverbální komunikace nemusí vždy projevovat ze 100% postoj vůči Vám. Respektive zakrývání úst , může také třeba vyjadřovat že daná osoba se stydí za svá ústa , či smrad z nich. Založené ruce nemusí projevit hned obranou pozici , ale také bolesti břicha , zimu či tak. Musíte vždy brát v potaz i další možnosti a okolnosti , které tyto gesta mohou vyvolávat. Nejlépe se řídit pravidlem zvaným „occamova břitva“ , které nám zjednodušeně říká , že si vždy máme vybrat nejjednodušší řešení. Proto nebudu pokud se ráno probudíte vedle své přítelkyně a ona Vás nechce políbit je k Vám otočená na druhou stranu a při konverzaci si zakrývá ústa , myslet hned na to špatné. Jednodušeji si vyberu že má „peklo“ v ústech a raději by se první dostavila do koupelny než do vašich úst ;-)… A tak dále.

 2. Rudolf Wysocky napsal:

  ja uz sem taky na jednoho kluka ukazal fako a on nic nezbil me

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru