Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Řeč těla – Gesta nohou

By on 30. 6. 2010 in Vztahy with Žádný komentář

Vladimír Dědek

VLADIMÍR DĚDEK | GTD, self-managementu a rozvoji osobnosti se věnuji už několik let. Své myšlenky sdílím také na webu chcirust.cz.
Mám rád zpětnou vazbu a pro uvítám, když se podělíte v komentářích s vlastními názory!

Poslední články od Vladimír Dědek (Všechny články)

Je tady další díl seriálu o řeči těla, tentokrát na téma gesta nohou a postoje těla. Podíváme se na různé druhy postavení či různé způsoby zkřížených nohou.

Neutrální postavení

Pokud někdo stojí s oběma nohama u sebe, vzpřímeně a s pažemi podél těla, mluvíme o neutrálním postavení. Pokud se nacházíme v této póze, naše tělo je připraveno vnímat příkazy a vnější podněty. Proto se také toto gesto ujalo jako základní postavení ve vojenském prostředí.

Dominantní postavení

Často lze toto postavení spatřit u policistů, vojáků či security pracovníků. Jedná se o gesto, které má vyjádřit naši dominanci. Gesto poznáte snadno – daná osoba stojí pevně na obou nohách, tělo je vzpřímeno a ruce bývají schovány za zády.

Toto postavení může být také použito při sezení. Nejčastěji jej využívají muži. Ti při sezení roztahují doširoka nohy a poukazují tak na svůj rozkrok.

Pozice chodidel

Směr našich chodidel ukazuje na to, na co je zaměřena naše mysl. Pokud se s někým bavíme, máme chodidla nasměrována směrem k němu. Naproti tomu, když se naše tělo dostane do nepříjemné situace, ze které má tendence se „vytratit“, začne chodidla se začnou směrovat k nejbližšímu východu z místnosti.

Zkřížené nohy při sezení

Obdobně jako u gest rukou či paží, i zde platí pravidlo, že zkřížené nohy znamenají nesouhlas, obranný postoj či poddajnost. Také však nezapomínejme na fakt, že gesta by neměla být čtena samostatně, avšak v kontextu s ostatními gesty. Jsou známé dvě verze zkřížených nohou. Evropská a americká.

Zajímavostí je, že 70% lidí si kladou levou nohu přes pravou.

Evropská verze

Při posezení se zkříženými nohami v Evropské verzi má člověk položenou nohu přes nohu tak, že se kříží na hranici kolene.

Americká verze

V této verzi jsou nohy překříženy tak, že kotník jedné nohy je položen na koleni nohy druhé. Toto posezení má pro nás, Evropany, poněkud jiný význam – říká o osobě, že je svárlivá a soutěživá.

Zkřížené kotníky

Při popisu tohoto gesta opět musím poznamenat, že se jedná o postoj, při němž má osoba negativní nebo obranný přístup. Jako doprovodné příznaky tohoto gesta můžeme sledovat ruce položené na stehnech. Často se také ruce mají potřebu křečovitě držet například madel křesla.

Tímto postojem lze také potlačit strach nebo nejistotu. Možná i vy v křesle svého dentisty zaujímáte toto gesto…

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru